Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pinguini sub soare de solstitiu


Recommended Posts

Am sa le dau sa citeasca ce a scris Ant...sa zic asa, sunt 80% sigura ca nu ma vor minti...

Despre ceilalti parinti, poate ca sunt mai relaxati. Eu i-am  lasat anul trecut, ca nu am stiut unde se duc, si n-am avut liniste pana nu mi-au dat tel ca sunt spre casa. Eu nu pun la indoiala ca pot sari in siguranta, dar stiu ca acolo unde sunt 10 teenagers este multa hlizeala, se imping, se harjonesc, si se pot intampla accidente fara sa vrea.

Eu zic ca sunt permisiva, ii las in oras pana la 1200, ii las la petreceri, fara sa stiu exact unde se duc, dorm la prieteni, se duc la plaja, la festivaluri...ei zic ca nu sunt cool  

Eu cred ca e healthy sa stie de niste limite...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 997
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu nu m-am gândit sa te minta. Căci și la ai mei și la noi, minciuna e cea mai nasoala chestie ce puteam face/pot face fetele mele. Ci sa îți spună după ce au fost.

Sora mea a făcut așa o chestie când avea 14 ani, mama a întrebat-o dacă nu i-a fost frica de bătaie, sora mea a zis ca Ba da, dar ar fi meritat...n-a primit tocmai Pt ca a fost sinceră, chiar dacă nu a cerut voie. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ha, ha, Anja! O data Rufus mi-a spus  sa stau linistita ca oricat de cool as fi ceilalti  parinti sunt intodeauna si  mai cool.

 

Am sa le dau sa citeasca ce a scris Ant...sa zic asa, sunt 80% sigura ca nu ma vor minti...

Despre ceilalti parinti, poate ca sunt mai relaxati. Eu i-am  lasat anul trecut, ca nu am stiut unde se duc, si n-am avut liniste pana nu mi-au dat tel ca sunt spre casa. Eu nu pun la indoiala ca pot sari in siguranta, dar stiu ca acolo unde sunt 10 teenagers este multa hlizeala, se imping, se harjonesc, si se pot intampla accidente fara sa vrea.

Eu zic ca sunt permisiva, ii las in oras pana la 1200, ii las la petreceri, fara sa stiu exact unde se duc, dorm la prieteni, se duc la plaja, la festivaluri...ei zic ca nu sunt cool  

Eu cred ca e healthy sa stie de niste limite...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ha, ha, Anja! O data Rufus mi-a spus  sa stau linistita ca oricat de cool as fi ceilalti  parinti sunt intodeauna si  mai cool.

[pk] Sunt sigura ca Rufus are dreptate :)))

Si cinstit, nu prea am ca goal sa fiu cool...vreau sa fiu o mama inteleapta, daca o sa reusesc....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[pk] Sunt sigura ca Rufus are dreptate :)))

Si cinstit, nu prea am ca goal sa fiu cool...vreau sa fiu o mama inteleapta, daca o sa reusesc....

 

Peer-pressure ;) :) :) :) 

 

Asa e - parintii altora sint cei mai cool, cei mai permisivi - nu de multe ori am dat peste fix opusul la ce credeau copiii mei despre parintii altora. De la faptul ca unii copii minteau de-a dreptul ce au voie sa faca doar pentru a incita pe altii si sa plece cu aceeasi poveste inapoi acasa. Si mai pici in extrema in care la un moment dat ti se poate reprosa: "de ce m-ai lasat sa fac numai tampenii"??

 

Este cea mai ingrata pozitie, cea de parinte de adolescent. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ant, pot sa confirm cele zise de tine, cand imi spuneau ca toti ceilati parinti ii lasa sa faca una, alta, si ca doar eu sunt cea mai restrictiva, (eu ma tineam pe pozitie, dar aveam mustrari ca sunt de moda veche), si din intamplare sa vb cu acei "parinti cool" si sa aflu ca eu eram considerata cool....

Asa ca sunt sigura ca din cei 10 tineri zapaciti "lasati de parinti" sa se arunce in cap, in realitate, poate 2 parinti sa stie ce le fac pruncii si sa le mai si dea voie...

Cum zici si tu, grea viata de parinte de adolescent  :))), trecem noi si peste asta, niste vin rosu, rudotel :)))

 

Altfel, cam grea vara asta, nu mai apuc sa stau acasa si sa fac treaba!

Vineri am fost la un festival de barci, cu muzica si street food, sambata la o plaja absolut fantastica, nu eram decat noi acolo, iar ieri am fost la un castel in Danemarca, nu stiu cum de nu il vazusem pana acum, pe malul unui lac, cu niste camere superbe si niste gradini fantastice. Si in curtea castelului a fost si un intermezzo de opera. Ahh, ce mi-a placut. Bineinteles ca adolescentii mei au strambat din nas, si s-au plictisit in mod ff vizibil :)))

 

Fleur, mi-a ramasa in minte ce ai povestit despre tren... credeam ca lucrurile s-au mai imbunatatit...Cat despre mersul la marea romaneasca, lumea are atatea plaje minunate, asa ca nu stiu daca vreodata voi mai ajunge acolo (poate doar asa, sa le vizitez pe Rox si Daniela [flo2] [pk] )

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anja, si eu le-am interzis la ai mei sa sara in apa. Este una dintre putinele activitati pe care le-am interzis total, iar eu sunt genul de mama care ii incurajeaza pe copii sa incerce (aproape) de toate...

 

Le-am povestit despre Alex Luchici, un tanar pe care l-am cunoscut inainte de accident, cand era un student cu rucsacul in spate... A sarit in apa, undeva in Delta, si acum este intr-un scaun cu rotile. Pe viata.

https://alexluchici.wordpress.com/

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'Neata! 

 

Anja, categoric nu l-as fi lasat nici eu daca eram in locul tau. Esti ok, nu iti fa griji. 

 

Eu sunt cam varza din multe puncte de vedere (sunt f obosita fizic, dar mai ales psihic, nu sunt prea ok cu capul, cum s-ar zice, au revenit fricile legate de mama .. ma rog), , dar sunt MCSA de ieri, am luat al doilea test. Mai am de luat unul si primesc certificarea pt care ma agit. As vrea sa trag de mine sa dau ultimul examen inainte de a pleca la mare, sa imi tihneasca si mie concediul, dar nu stiu daca voi fi in stare. Voi vedea. 

 

In rest, ce sa zic? Cald si la noi in sfarsit  .. si cam atat. Serviciu - casa -serviciu- casa ....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...