Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pinguini sub soare de solstitiu


Recommended Posts

Eu de ex nu pot uita ca maica-mea nu m-a lăsat in tabăra de parașutism, in timp ce alți părinți, care erau mai severi, si-au lăsat copiii. Prietena mea cea mai buna a mers. 

Sau ca nu m-a lăsat cu cortul, când aveam 17 ani. Pe motivul ca “cine știe ce prostii faceți voi acolo”! 

 

Eu încerc sa nu repet Greșelile astea, deși nu mi-a ieșit mereu :). 

 

Nu știu dacă am răspuns concret la întrebare: Anja, nu as fi lăsat-o pe Silvia sa meargă sa sara in cap de la 9 m. Dar am lăsat-o de multe ori la kalkbrott cu prietenele, a fost de câteva ori când noi eram in concediu, ne scria doar ca merge. 

 

Mihaela, din ce povestesti deciziile mamei tale intra la categoria: ca asa zic eu.- in special la cea cu cortul, nu exista un motiv obiectiv ca sa nu te lase, gen se stia ca sunt ursi in zona, sau risc de alunecare de pietre sau ceva. 

Eu nici acum ca adult nu reactionez bine la situatii ca asa zic eu - inclusiv la serviciu. Asa ca pot sa inteleg cum ptr un adolescent lucrurile astea nu pica bine. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 997
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ant, pot sa confirm cele zise de tine, cand imi spuneau ca toti ceilati parinti ii lasa sa faca una, 

 

 

Ceva asemanator a fost la scoala Patriciei. A venit cineva sa le vb despre cum sa fie in siguranta in mediul online si noi parintii am avut de completat inainte un chestionar, sa zicem daca are copilul telefon propriu, cat access are la internet, supravegheat/ nesupravegheat  etc. Din ce zicea P, copiii ceilalti din clasa se joaca jocuri pe comp, au telefoane proprii si access online nesupravegheat. Apoi am vb eu cu parintii si doar 2 copii au telefoane, 3-4 dintre ei se joaca jocuri pe comp (vb de fortnite si asemenea) si restul au access la net dar cu parental controls. Asa ca info ajungea la mine filtrata de 2 ori: o data cand copiii se laudau unii la altii cu ce au si ce fac, si o data cand P incerca sa isi manifeste frustrarea ca ea nu are / nu poate si uite ceilalti cat sunt de emancipati.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc (si multumesc tuturor pentru cuvintele frumoase [il])! Marfa este din UK. Si da, este in regim second hand / vintage / antiques [:)]

 

Acum ne-am apucat de un proiect de.. "crestere" a comunitatii. Avem multi clienti ce iau obiecte de la noi pe care apoi le integreaza in proiecte hand-made. O doamna este pictorita si deseneaza pe sticlarie, o alta face aranjamente florale in diferite vaze, cineva pune bazele unui restaurant cu tematica marina (si gaseste multe nebunii la noi.. de la pahare pana la tablouri si chiar o carma mare de lemn, de vapor) etc. Si vrem sa promovam pe fiecare in parte, pe pagina noastra de FB [:)] 

 

Ce tare! Spor si sa va mearga din bine in mai bine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimi,

 

Inapoi la birou si nu am chef de nimic. Vremea s-a mai racit, macar nu mai sunt ofticata ca pierd tot soarele si toata caldura. Mi-e trecut tot entuziasmul de acum 20 de zile si ma lupt sa finalizez proiecte pe care le-am inceput cu mult elan. O intrebare mai personala: simtiti efectele hormonilor asupra voastra in fctie de perioada din luna (inclusiv oboseala, irascibilitate etc)? Sau nu e mare diferenta intre saptamana 1 si saptamana 3? Eu le (re)simt si am incercat sa remediez cu medicatie dar nici asa nu mi-a placut. Canuta om sucit!

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, la chestia cu cortul, am scris ce explicații am primit, ca “cine știe ce faceți voi acolo”, tineri de 16-17 ani, nesupravegheati (adică ne sexam si fetele rămâneam gravide, era in anul de gratie 1986 sau 1987, nu mai știu exact). Nu-ul a fost Pt ca “rămâneam gravida”. 

 

La tabăra de parașutism, ca e o proastie, de ce sa înveți sa sari cu perasuta, e periculos. Prietena mea cea mai buna s-a dus, au fost doi ani de tabere. Primul săreai din turn, al doilea din avion. Și acum povestește ca a fost cea mai faina tabăra in care a fost!

Anul al doilea au zis ca accepta sa merg, dar nu aveam cu cine, așa ca nu m-am mai dus. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Azi la noi, in sfarsit, ploua! La serv e inca relache, deci incerc sa imi fac de lucru...Mi-am tot propus sa vopsesc mobila de pe terasa, poate imi fac curaj sa ma apuc de ea...

Laura, iti tn pumnii sa supravietuiesti pana la vacanta...si felicitari pt certificari!

Rall, m-ai inspirat cu antique-urile tale, parca as vrea sa fac si eu asta... Nu prea stiu de unde unde sa o apuc...Daca ideea ramane serioasa, sa stii ca o sa iti cer sfaturi..

Viv, sper sa se rezolve cu muncitorii, ma gandesc numai cum e sa depinzi de ei cand esti cu totul aproape gata, si vrei sa te muti.

Ioana, a venit si la voi frigul? Va bucurati de burlacie?

Miha, cum isi mai ocupa Silvia timpul in vacanta? Copiii astia ai sunt pusi pe o leneveala....Spor la musafirii din Germania (ot "DespreCopii" [:)] )

Ant, voi inca mai mergeti la plaja pt dinner?

Rolli, gata de vacanta?

Rox, la voi cum e vacanta? Soare, mare, leneveala? Sau i-ai trimis in tabere?

Pe unde o fi Marion? Dar Viv06, ce mai stiti de ea?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Au plecat musafirii, am petrecut tare bine. S-au dus pe Fårö azi, mâine pleacă de pe insula. A fost fain ca azi sunt de după-masa, am putut sa le pregătesc micul dejun, sa mâncam împreuna și sa ne luam la revedere. 

 

Au venit cu câinele, sunt cu caravana in cincediu, a avut W prietena de joaca. Ieri s-au cam harait, ea îl “biscorodea” pe W sa o lase in pace :). Azi însă n-au mai avut probleme. Acum sta și se odihnește, e extenuat :). 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...