Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pinguini sub soare de solstitiu


Recommended Posts

Azi, in sfarsit, am avut timp sa ma ocup de mobilade gradina. Ma apuca vrednicia... M-am apucat de curatat cu peria de sarma cele 2 seturi de mobila, lucru care m-a cam obosit. Nu prea imi mai simt mana dreapta si ma doare spatele. [batcap] Am resuit sa dau o mana de "glazura" pe un set [pk].. Sper sa termin maine...

Fleur, sper sa iti treaca indigestia usoara, si spor la citit cartile. Sa ne spui ce sfaturi ti s-au parut bune. Imi pare rau de Eric si sper sa fie doar o faza care trece repede...

Ioana, sa ne zici ce carte ai ales si ce sfaturi ne dai de acolo.

 

Adevarul e, ca adolescenta este un moment dificil. Ei isi cauta drumurile, se cred mai maturi decat sunt, gata sa ia viata in piept, Noi, trebuie sa ne luptam cu fricile si grijile noastre de parinti closca,  daca li se intampla ceva, daca drumul pe care il vor lua va fi greu..Vrem sa le oferim ajutor mai mult decat vor ei sa il primeasca. Foarte grea calibrarea asta...

 

De ex. ai mei mi-au zis pe la 8 seara ca sunt inviitati la un sleep over la un coleg, daca ii las..Am pus cateva intrebari de control, apoi cu mintea le-am zis da, stiu ca am incredere in ei, insa in sufetul meu exista o indoiala: daca li se intampla ceva pe drum, daca fac acolo vreo prostie, daca parintii nu sunt acasa, daca, daca, etc...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 997
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Am numarat vreo trei rafturi plus o etajera la Carturesti. Mi se pare o inflatie de opinii, unele batandu- se cap in cap. Greu sa alegi, ca parinte in cautare de informatii..

 

Fleurdelise, eu aplic regula pe care o aplic la orice carte de self-help: are sens? Daca are sens pentru mine, aplic recomandarile. Daca nu, nu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Fleurdelise, eu aplic regula pe care o aplic la orice carte de self-help: are sens? Daca are sens pentru mine, aplic recomandarile. Daca nu, nu.

 

Ma miram doar cata literarura de acest fel exista si se traduce si tipareste in Ro. La noi n ai sa vezi atat de multe, vorbesc de biblioteci, ca in librarii nu m am uitat atent.

Am impresia ca in Europa se nasc foarte multe teorii de parenting, multe contradictorii, poate e doar o impresie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Fleur, tabăra era Pt tineri, Pt elevi de liceu. Aveam 16 ani. In primul an săream dirijat, din turn, o data. In anul următor (când au zis ca ma lasa dar nu m-am putut duce Pt ca era cerința sa fi fost la “turn”) se sarea o data cu parasuta, cu instructor legat de tine. Da, era pe vremea lui Ceaușescu. Tot ce am înțeles eu din asta e ca mama nu a avut încredere in mine.

 

Eu pana va fi major, recte capabil legal sa decida pentru el, nu i voi permite sa faca vreun sport extrem. Cu riscul de a i da inpresia ca nu am incredere in el. La 16 ani, adolescenti, nu evalueaza corect riscurile inca, le minimizeaza sau le ignora. Lor nu li se poate intampla nimic, niciodata.

Nici permis de conducere nu il voi lasa sa obtina la 16, ci la 18+.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur e alegerea ta. 

 

Vreau doar sa mai adaug, ca fiecare părinte își cunoaște copilul. Eu am fost mereu la locul meu, am ascultat de părinți, nu am fost rebela, nu am făcut nimic sa îmi pună viața in pericol. Un sport extrem e atunci când îl practici singur. La mine nu era cazul. Era o tabăra. Nu s-au întâmplat niciodată accidente. 

 

Partea cu încrederea era la faza cu cortul. In anii dinainte de revoluție sexul era tabu. Aveam colegi care erau prieteni de la 15 ani, acum sunt căsătoriți si au copii mari, ne-am revăzut in mai la întâlnire. Nu i-am întrebat, dar dacă pe ei i-au lăsat părinții, prieteni fiind, in mine de ce nu au avut încredere? Dormeam cu fete, așa am fi dormit cu toții, separat, indiferent dacă erau prieteni sau nu. In fine. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...