Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sorina, fetita adoptata si scandalul creat


Recommended Posts

  • Răspunsuri 78
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

De câteva zile citeam cu stupoare ca adopția internațională a Sorinei a fost anulată!! Și acuma ce? Sorina bănuiesc ca are dublu cetățenie o sa o haituiasca și pe ea și familia adoptiva prin New York sa o aducă în tara?

Sincer subiectul ma interesează ca viitoare mama adoptiva și chiar ma gândesc serios dacă chiar merita patriotismul ala nebun care încă îmi mai bate în inima și nu ar fi mai bine  sa infiez un filipinez, tailandez. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si colac peste pupăză, apare în presa alt caz Sorina cu alta AM care refuza sa predea fetita la un cuplu din Timișoara... Pe bune? În poza apăreau vecinii din sat, incredibil... Oare de când AM oameni plătiți pentru a avea grija de un copil se cred cu atâtea drepturi? Aici te zboară într o clipire de ochi, nici nu se pune problema..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum adica s a anulat adoptia??? Astia s nebuni? Pe ce considerente legale???

 

 

 

„Procesul se judecă! Următorul termen de judecată va avea loc la data de 25.11.2019 la Tribunalul București. La dosarul cauzei, la data de 21.10.2019, au fost depuse mijloace probatorii tehnice ce atestă în mod incontestabil faptul că toate înscrisurile întocmite de reprezentanții DGASPC Mehedinti (în speță Morjan Violeta – manager de caz) în dosarul adopției sunt FALSE, semnătura și scrisul olograf al Asistentului Maternal Saramat Mariana fiind contrafacute în mod grosolan prin modalitati ce se circumscriu elementului material al infracțiunii de Fals intelectual”

Victor Dumitrica, avocat

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din păcate, este ceea ce am citit și eu în presa zilele trecute, și am rămas perplexa... Cum frate adopție definitiva, lucrul asta s a văzut și înainte fiindcă a renunțat de 2 ori s a spus de la început dar de abia acuma rezulta ca a fost falsificat grosolan??? Și sunt foarte curioasa cum o sa se termine tot circul asta 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Din păcate, este ceea ce am citit și eu în presa zilele trecute, și am rămas perplexa... Cum frate adopție definitiva, lucrul asta s a văzut și înainte fiindcă a renunțat de 2 ori s a spus de la început dar de abia acuma rezulta ca a fost falsificat grosolan??? Și sunt foarte curioasa cum o sa se termine tot circul asta

 

Nu prea inteleg, cine a renuntat de 2 ori? 

 

Vazusem la vremea respectiva un interviu cu asistenta maternala care spunea ca a semnat toate hartiile ce i le a prezentat managera de caz, dar chipurile a fost dezinformata de aceasta si nu a stiut cu exactitate ce semneaza.

Interviu la una din tribunele lor, Antena 3, eram in tara in perioada aia in vacanta de vara si am fost curioasa sa aud si parerea familiei de asistenti maternali.

 

Ce mare porcarie! Sper ca judecatorul sa nu ia in seama aceste elucubratii.

 

Filmuletul cu Sorina acum, o fata frumoasa in plina " inflorire" spune de fapt tot ce era de spus.Un copil frumos destept si talentat careia i s a oferit o viata noua alaturi de parinti iubitori, intr o lume in care nu va ( mai) fi niciodata aratata cu degetul ca e " de etnie".

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din ce am citit eu adoptia nu s-a anulat ci se judeca procesul de anulare. Supriza este ca tribunalul Bucuresti a decis sa deschida acest proces de anulare, ar fi putut sa refuze. Decizia s-a bazat pe probele depuse de avocatul familiei Saramat, prin care incearca sa demonstreze ca semnatura doamnei Saramat a fost falsificata de catre asistentul de caz in cele doua declaratii date de aceasta in care refuza sa o adopte pe Sorina. Din cate am inteles, asistenta de caz locuieste aproape de familia Saramat si au avut o relatie amicala in trecut. Deja totul imi pare un circ facut de familia Saramat. Puteau aduce aceste probe cu mult timp in urma, in timpul procesului de potrivire, dar au preferat sa incerce sa incetineasca procesul de adoptie crezand ca astfel familia adoptiva va renunta. Familia Saramat parea multumita cu situatia existenta, parerea mea este ca nu ar fi adoptat-o daca ar fi fost in continuare nedorita de nimeni. Nu inteleg exact ce se va intampla daca intr-adevar se va hotari ca procesul de adoptie a fost viciat de aceste falsuri si adoptia va fi anulata. Va fi fetita adusa intr-un centru de plasament in timp ce se va relua procesul de adoptie? Cum doamna Saramat nu mai este asistenta maternala nu cred ca se mai pune problema ca Sorina sa revina in sanul acestei familii. Apoi, are familia Saramat capacitatea fianciara de a o creste pe Sorina, ca din ce au declarat, unul din motivele pentru care nu au adoptat-o a fost ca nu indeplineau crieteriile materiale. De ce tot acest proces daca oricum nu au cum sa o adopte? Nu-mi pare ca tot acest demers ar fi spre binele Sorinei.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiti cum se intampla cu oamenii saraci la.minte... apuca sa spuna o minciuna si nu au capacitatea si onoarea de a recunoaste ca au gresit, ci, ca sa demonstreze ca au dreptate merg pana in panzele albe, nu cumva sa le pice aureola de victime. Nu vad mai departe de streasina mintii lor.

Probabil judectaoria a procedat corect, atat timp cat exista motive sa planeze dubii asupra adoptiei, nu pot sta cu mainile in san, exces de zel uneori, dar procedurile cer sa se elimine orice suspiciune

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai, din doua una. Ori i s a falsificat semnatura si atunci trebuia sa mearga pana in panzele albe de la inceput ori nu indeplineau conditiile materiale si atunci nu avea la ce renunta, adoptia de catre a.m. nefiind posibila.

Fam. Saramat dorea un statu quo din ce inteleg eu, nici sa o adopte ei nici sa permita sa fie adoptata. Ilogic, egoist, aberant.

Unde e interesul superior al copilului, care ar trebui sa primeze?

Procesul asta nici nu ar fi trebuit deschis.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...