Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Familia disfunctionala: cum o denumiti?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 51
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

dpmdv, o familie in care unul din soti (sau parteneri) se retrage treptat din viata de familie, continuand sa contribuie material, dar cam atat. celalalt sot (sau partener) ajunge sa isi asume responsabilitati extinse, sa isi modifice programul, sa isi dea viata peste cap, fortat de imprejurari. este un sacrificat. nu-i ok.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru a incerca sa ma gandesc ce inteleg eu prin familie disfunctionala trebuie sa incep prin a-mi defini cum vad eu familia si rolul ei. Copilul este centrul familiei. Parintii/parintele in afara de rolul lor in concepere au menirea sa educe, sa construiasca sentimentul de familie, sa daruiasca emotiile copilariei, sa sadeasca sentimentul  de afectiune, sa fie primul model de comportare si relationare. Sa-i invete limbajele iubirii, tandretea, frumusetea lumii. Indiferent ca e parinte singur sau  nu.

 

Unei familii disfunctionale ii lipsesc cele de mai  sus. Intr-o familie disfunctionala sunt tensiuni, certuri, predonima sentimentele de teama si nesiguranta, cuvinte urate - nu numai intre parinti ci si intre parinti/parinte si copil.

Dintr-o familie disfunctionala unde copilul este doar hranit si imbracat va rezulta un omusor ofilit.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru a incerca sa ma gandesc ce inteleg eu prin familie disfunctionala trebuie sa incep prin a-mi defini cum vad eu familia si rolul ei. Copilul este centrul familiei. Parintii/parintele in afara de rolul lor in concepere au menirea sa educe, sa construiasca sentimentul de familie, sa daruiasca emotiile copilariei, sa sadeasca sentimentul  de afectiune, sa fie primul model de comportare si relationare. Sa-i invete limbajele iubirii, tandretea, frumusetea lumii. Indiferent ca e parinte singur sau  nu.

 

Unei familii disfunctionale ii lipsesc cele de mai  sus. Intr-o familie disfunctionala sunt tensiuni, certuri, predonima sentimentele de teama si nesiguranta, cuvinte urate - nu numai intre parinti ci si intre parinti/parinte si copil.

Dintr-o familie disfunctionala unde copilul este doar hranit si imbracat va rezulta un omusor ofilit.

 

 

O familie fara copii e familie disfunctionala ? Sau nu e familie deloc? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Teoretic.si filozofic, familie inseamna cam orice grup de rude, dar banuiesc totusi ca subiectul se referea specific la familiile cu copii, avand in vedere ca e un forum despre copii. Eu asa am ales sa impart marea paradigma a familiei, tinand cont de criteriile de interes si specificul majoritatii participantilor la.forum.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...