Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Hai Simona! Suntem mandri de tine


Recommended Posts

E o mare diferenta intre sporturile de echipa si tenis. Pe teren, in tenis, e doar sportivul, nu are o echipa care sa il sustina. Nu are un  antrenor care sa ii strige si sa o incurajeze de pe banca. Greselile lui sunt personale, devin evidente din cosmos.

Presiunea e foarte mare. Duelul este 1 la 1, sportivul est vizbil, spectatorii isi arata uneori sustinerea pentru adversar. Nu e usor.

 

Tenisul este un sport mental.

 

Simona are un psiholog american care o ajuta.

 

Serena a clacat.  Dupa ce facut  Simona 4-0 nu si-a mai putut reveni. Nu fizic ca e de 10 ori mai puternica decat orice tenismena ci psihic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 64
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

eu am alta "teorie". ca Serena (ca 99% dintre marii campioni) a stiut din primul game ca nu e ok. ca nu dormise bine, ca nu se aliniasera planetele, ca avea o zi oribila, ca nu se simtea bine... orice, oricum nu conteaza motivul. am certitudinea ca toti sportivii de talia asta stiu cand nu pot face mai mult. dar a stat acolo si a incercat sa faca tot ce a putut in speranta ca Simona nu poate sustine ritmul acela draconic tot meciul si ca va avea o scapare, o cadere.. ceva, orice, de care sa se poata agata. vezi si modul in care s-a incurajat cand a castigat doua mingi dificile in primul game din setul 2. credea ca poate sa ramana acolo, sa o intimideze, sa o prinda cu ceva gresit si apoi sa poata profita. din pacate pentru ea, nu a putut. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

credea ca poate sa ramana acolo, sa o intimideze, sa o prinda cu ceva gresit si apoi sa poata profita. din pacate pentru ea, nu a putut. 

Pai sigur ca nu avea alta alternativa,adica nu putea sa plece de pe teren...(ma rog putea dar nu e genul Serenei )

 

Insa da , si eu cred ca a mizat muuult pe intimidare, doar ca de data asta Simona a fost foarte tare psihic, nu s-a lasat absolut deloc intimidata de violenta Serenei(sorry...pentru mine Serena e o jucatoarea violenta), de palmaresul ei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"sa ramana acolo" a fost o exprimare eufemistica. adica sa isi mentina macar acelasi nivel astfel incat sa profite de orice greseala din partea cealalta a terenului. in orice caz nu ma gandeam ca un jucator - cu orice palmares - sa plece de pe teren intr-o finala. (doar daca o fi Kyrgios.)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

In anii cat Serena a dominat tenisul feminin - nici nu mi-a placut. Acest tenis de forta cu maciuci nu imi place.

IAr forta ei imensa nu a dat nici o sansa femeilor normale care jucau cu ea.

Ma bucur, ca tenisul feminin a devenit iar enjoyable de urmarit si ca mai apar si alte jucatoare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu am putut sa inteleg aversiunea fata de surorile Williams. Sint tot femei. E sport, unde ajung cei mai dotați fizic dar lor doar reproșuri li s-au făcut pentru condiția fizica. Nu am văzut pe nimeni sa ii spune lui Phelps, de exemplu ca e un animal.

 

Și-au luat căruțe de insulte câte mai de care mai dizgrațioase. Nu au avut copilărie și au făcut niște sacrificii pe care oamenii obișnuiți nu le-ar face in veci. 

 

Si, da! Go, Simona!!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

A spune ca nu-ti place un jucator, este consireata IMEDIAT aversiune!!! Ce s afacem daca totusi venim atit de simplu dotati pe planeta asta...

 

Meh, mai citește ce s-a scris la adresa lor de-a lungul timpului și reconsidera (da, știu, ți-e imposibil). 

 

Hai sa fim mândri de mediocritate, leit-motivul erei noastre. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Meh, mai citește ce s-a scris la adresa lor de-a lungul timpului și reconsidera (da, știu, ți-e imposibil). 

 

Hai sa fim mândri de mediocritate, leit-motivul erei noastre. 

N-am ce sa reconsider ca am scris anterior ca pentru mine  e o jucatoare agresiva, violenta...si nimeni(nici macar tu [:D] ) nu-mi poate impune s-o plac.Iar presa nu ma influienteaza in general, deic parerea mea nu are de-a face cu "ce s-a scris de-a lungul timpului"

 

E o mare sportiva si atit, nu trebuie neaparat sa si placa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...