Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Marea Britanie, democratia si dictatura


Recommended Posts

  • Răspunsuri 100
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Pe voi, ca romani, v-ar incantaideea desfiintarii EU, sau a SUA ( de ce nu)

Pe noi, ca romani, nu ne-ar incanta ideea desfiintarii UE. Nu stiu de unde  o  asemenea traznaie.

 

SUA - de ce sa dispara? Fereste doamne, ce idei mai ai si tu, ca am avea noi ca romani asemenea idei.

 

semnat: Noi ca romani

 

 

 

======

Nu spun o noutate. In toate popoarele exista rasisti, nationalisti fel si fel  de cetateni.

Nu inteleg  de ce  se bate atata moneda pe chestiunea asta. Reactiile is  mai mult emotionale.

 

S-a infaptuit Brexitul, asta s-a vrut, asa s-a considert ca e corect. FB.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

" Queens English :)))" ma intreb cati dintre ei vorbesc asa, cred ca mai putin de 20%. Niste mizerabili. De cand a devenit ilegal sa iti vorbesti limba materna.

nu ma refer la hârtia aia fără valoare pusă de Redactor... 

Nu zice nimeni sa nu vb limba maternă in familie sau acasă, dar sunt atitea persoane care nu învață niciodată limba țării... sau se adresează altora in locuri publice pe limba lor și asta nu e decit un semn de dezinteres și Neintegrare. .

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

michelle, sunt destul state din EU care si-ar dori sa iasa din comunitate.Deci s-ar putea sa nu fie prima si ultima tara care face pasul asta.

 

Polonia de exemplu, cocheteaza si ea cu ideea asta, deisebirea fata de UK este ca nu are aceasi putere economica.

 

Vom trai si von vedea ce va fi.Auzeam ca(UK) vor sa incheie tratate economice cu Australia de exemplu, tara cu care EU nu are inca vreun acord comercial.

 

Eu am auzit de Olanda.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Pe voi, ca romani, v-ar incantaideea desfiintarii EU, sau a SUA ( de ce nu)

E diferenta mare intre EU si SUA.

Eu as fi pro-desfintare EU, considerând ca fiecare tara sa fie pe picioarele ei, liberă și stapana pe destinul ei...

dar cei din Europa știu mai bine...  

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E diferenta mare intre EU si SUA.

Eu as fi pro-desfintare EU, considerând ca fiecare tara sa fie pe picioarele ei, liberă și stapana pe destinul ei...

dar cei din Europa știu mai bine...  

Tu stii ce este defapt Uniunea Europeana ? Adica dincolo de sintagma de ce a aparut?

 

Si ca sa raspund si altor informatii 

Polonia - Ungaria si UK au mers politic exact cand la guvernare au fost sau sunt partide ce joaca cartea populismului ieftin de tip nationalist si in fapt nefundamentat, dar care "prinde" in special segmentului de populatie care fie nu cunosc fie nu au capacitatea de a intelege mecanismele de functionare a unor astfel de mecanisme.

Nu mai putin si in Romania au fost astfel de curente anti UE cand UE este personificat este un ceva rau un fel de BAU BAU  exista acolo undeva lupul rau din padure care vrea sa ne manance pe noi cei buni si nu ne lasa sa ne dezvoltam liberi si independenti.  [:)]  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

michelle, sunt destul state din EU care si-ar dori sa iasa din comunitate.Deci s-ar putea sa nu fie prima si ultima tara care face pasul asta.

 

Polonia de exemplu, cocheteaza si ea cu ideea asta, deisebirea fata de UK este ca nu are aceasi putere economica.

 

Vom trai si von vedea ce va fi.Auzeam ca(UK) vor sa incheie tratate economice cu Australia de exemplu, tara cu care EU nu are inca vreun acord comercial.

 

Care sunt alea "destule" ?  [:)]

Au facut referendum si majoritatea populatiei acelor state si-au exprimat dorinta de a parasi UE? 

 

Despre UK si Brexit

Dincolo de vorbe nu dispare UK ... 

In mod sigur va trebui sa negocieze cu toate statele membre UE in bloc absolut tot. 

Daca sa negociezi cu un singur stat Germania de exemplu este dificil, atunci cum e sa negociezi cu toate statele in bloc? Pentru ca nu exista negociere decat in bloc. Eu si UE.

In egala masura orice acord international

Una este sa se puna la masa USA si un singur stat fie el Germania UK Polonia sau Romania si alta USA si toate statele comunitare UE.

E firesc ca puterile economice sa nu vada cu "ochi buni'" orice ar putea duce la slabirea influentei lor pe piata internationala. 

Astfel USA, Rusia, Statele Arabe, UE, China isi vor urmari propriile interese.

Unul clasic vezi Polonia Ungaria Romania si ...UK este 

"Divide et impera"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...