Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Marea Britanie, democratia si dictatura


Recommended Posts

  • Răspunsuri 100
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Care sunt alea "destule" ?  [:)]

Au facut referendum si majoritatea populatiei acelor state si-au exprimat dorinta de a parasi UE? 

A nega realitatea nu inseamna ca si detii adevarul.

 

Da, sunt destule state europene care vor iesirea din uniune, a nega acest fapt si a spune nu e  adevarat ca nu s-.a facut referendum, e ca si cind ai baga gunoiul sub pres spunind ca nu exusta.

 

Un renumit ziarist german, intr-un interviu a spus(de fapt e singurul pe care eu l-am auzit ca pune public asemenea intrebare) ca EU are subiect de analiza, de ce s-a ajuns la dorinta de a iesi din Eu a Marii Britanii.

 

Sper ca( ) capetele patrate de la Bruxelle sa analizeze si sa gaseasca solutii viabile pentru situatia ce a determinat iesirea Uk din uniune.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tu stii ce este defapt Uniunea Europeana ? Adica dincolo de sintagma de ce a aparut?

 

Si ca sa raspund si altor informatii 

Polonia - Ungaria si UK au mers politic exact cand la guvernare au fost sau sunt partide ce joaca cartea populismului ieftin de tip nationalist si in fapt nefundamentat, dar care "prinde" in special segmentului de populatie care fie nu cunosc fie nu au capacitatea de a intelege mecanismele de functionare a unor astfel de mecanisme.

Nu mai putin si in Romania au fost astfel de curente anti UE cand UE este personificat este un ceva rau un fel de BAU BAU  exista acolo undeva lupul rau din padure care vrea sa ne manance pe noi cei buni si nu ne lasa sa ne dezvoltam liberi si independenti.  [:)]  

 

Poate ar fi mai bine sa te informezi înainte de publici “informațiile” astea de forum. Partidul conservator care a cistigat alegerile cu o majoritate importantă e un partid vechi de aproape 200 de ani, e partidul lui Margaret Thatcher, nu e un partid populist, de 3 lei apărut alaltăieri. Apoi sa spui ca toți cei ce au votat cu acest partid sint niște naționaliști prostanaci, ce nu cunosc nush ce mecanisme ale mecanismelor numai de Marius știute, mi se pare aberația secolului! Marius & co, UK a ieșit din aceasta organizație disfuncționala, get over it! Dacă EU ar fi fost asa o minunăție de organizație, nimeni nu s-ar gindi sa iasă din ea, dar deja multe state membre au nemulțumiri mari vizavi de deciziile luate de țările dezvoltate de la conducerea EU -Germania și Franța. Dacă vrea sa reziste, EU o sa trebuiască sa își revizuiască modul de abordare a problemelor, modul cum își tratează membrii in viitor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A nega realitatea nu inseamna ca si detii adevarul.

 

Da, sunt destule state europene care vor iesirea din uniune, a nega acest fapt si a spune nu e  adevarat ca nu s-.a facut referendum, e ca si cind ai baga gunoiul sub pres spunind ca nu exusta.

 

Un renumit ziarist german, intr-un interviu a spus(de fapt e singurul pe care eu l-am auzit ca pune public asemenea intrebare) ca EU are subiect de analiza, de ce s-a ajuns la dorinta de a iesi din Eu a Marii Britanii.

 

Sper ca( ) capetele patrate de la Bruxelle sa analizeze si sa gaseasca solutii viabile pentru situatia ce a determinat iesirea Uk din uniune.

 

Multor tari membre EU le e frica sa organizeze un referendum pe tema ieșirii, tocmai ca sa nu se trezească cu un rezultat ca cel din UK! Cameron a fost 100% sigur ca poporul va vota sa ramina, dacă avea vreun dubiu, nu ar fi organizat nici un referendum. EU e o organizație rămasă in secolul trecut. Ori se modernizeaza și democratizează, ori va dispărea încet, dar sigur.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

michelle, crezi Romania ar fi progresat la nivelul de acum daca nu ar fi fost membru EU.

 

Collins20, din pacate, situatia de acum din romania este tot mai grea pentru omul de rand. stiu ca multe forumiste din diaspora sunt plecate de multi ani si, cand se intorc, daca se mai intorc, nu raman suficient pentru a vedea ce si cum si posibil nici nu ajung in zonele unde greul s-ar vedea mai bine (da, da, marius, stiu ca in oradea nu e greu, totul e bine si frumos).

 

asa ca progresat la nivelul de acum... da, e mai bine unde s-a vrut sa fie mai bine si rau sau mai rau unde... au primat alte interese.

 

in plus, o mare parte din populatia de rand a romaniei este incredibil de proasta, stiam asta, dar de cand m-am inscris intr-un grup de fb local, avand nevoie de niste informatii de la... patiti, sa zic, am zilnic confirmari care imi depasesc puterea de intelegere.

 

-----

 

cred ca e a patra oara cand se scumpesc alimentele.

au crescut si facturile, simtitor, nu 1-2 lei, acolo.

oamenii mananca prost calitativ, pe fb au inceput sa apara filmulete cu produse cumparate din magazine, care se dovedesc a fi altceva decat ce scrie pe eticheta.

in spitale mor oamenii din cauza lipsei de actiune la timp a medicilor/culpei medicale (malpraxis)/lipsei materialelor sanitare, fara vreo condamnare concreta, deocamdata.

si altele, si altele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am mai scris pe forum ca sint vreo 6-7 ani de cind facem parte dintr-o asociatie de "twinning", satul nostru francez cu unul englez din Somerset de aceeasi marime, cam 2500 loc. De 22 de ani, de cind s-a infiintat asociatia, intr-un an vin englezii in Franta, in anul urmator merg francezii in Anglia. Grupurile sint de 30, max 40 persoane.

 

Anul asta e rindul englezilor sa vina in mai. Si ieri seara am aflat o veste care m-a intristat: se pare ca vor fi doar 12, maxim 15 persoane. M-am interesat putin si se pare ca e din cauza Brexitului! [batcap]Francezii nu stiau prea multe nici ei, dar au auzit ca englezii s-au certat intre ei, cei proBrexit cu cei antiBrexit.

 

Englezii din asociatie, cel putin aia cu care am discutat de-a lungul timpului, erau pro europeni. Unii din ei aveau proprietati in Franta, facusera nenumarate vacante si week-end-uri in Franta, vorbeau, more or less, franceza. Dar astia erau doar nucleul. Din ce in ce mai imbatrinit. Imi povesteau ca incercau sa mareasca asociatia, chiar sa sponsorizeze unele familii sa participe la week-end-ul prelungit de "twinning", dar oamenii nu (mai) sint interesati de ceea ce e in afara UK.

 

Anul trecut i-am intrebat pe cei la care stateam ce parere au. Theresa May era inca PM. Mi-au raspuns ca nu au votat pt Brexit, dar ca in prezent le era lehamite, voiau ca vointa poporului, asa cum a fost ea, sa fie respectata. Cred ca este o opinie care s-a raspindit tot mai mult in anii de dupa referendum. Daca Brexitul s-ar fi produs imediat, dupa schema initiala, banuiesc ca tensiunile actuale nu ar fi existat sau ar fi fost atenuate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Așa e Marox, agonia celor 3 ani jumate de stat in limbo, întreținuți de madam May și parlamentul anti-Brexit, a avut un afect negativ asupra populației, a învrăjbit multe familii. Trebuia ieșit in maxim un an. Însă spiritele s-au calmat după alegeri, văd ca cei ce nu trăiesc in UK vorbesc mai mult de Brexit decit cei ce trăiesc aici.

 

In legătura cu englezii care nu vin și speculatiile voastre, eu cred ca problemele sint de ordin administrativ. Englezii iubesc vacantele, nu scapă nici o ocazie sa meargă abroad și englezii iubesc Franța - mincarea franțuzească. Apoi faptul ca UK a ieșit dintr-o organizație Economico-politica nu înseamnă ca ieșit din Europa! Însă anul asta e o situație mai delicata, unii nu sint siguri dacă au nevoie de viza pentru Europa (deși s-a zis clar ca anul asta nu se schimba nimic pina pe 31.12.20), apoi cei ce au Pașapoarte ce expira in mai puțin de 6 luni nu mai sint primiți in Europa și trebuie sa-și schimbe pașaportul. Nu e greu sa o faci, dar sigur costa £85.50/adult și £50/copil. Noul pașaport va fi albastru și nu mai scrie uniunea europeană pe el. Eu cred ca asta e cauza, dar vezi, in loc sa ii întrebați direct la sursa,  preferați sa speculați ca englezii nu ies din țara din cauza brexitului!  [:-)))] 
 

in 2016 îmi luasem bilete sa vin in țara, dar nu am spus la nimeni. A fost referendumul și am vorbit cu vara-miu și ii spun ca vin in țara. El a crezut ca ma repatriez căci englezii dau afara din țara toți străinii, conform raspindacilor de zvonuri din România .  [batcap]  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...