Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Marea Britanie, democratia si dictatura


Recommended Posts

Letitia, cine deschide ochii si urechile bine, se intereseaza la sursa si nu sta gura-casca pe fb sau la televiziunile  de stiri, afla adevarul. Radio-santul e de cand lumea. La fel si pogoanele de ascultatori  fideli.

Daca unii asa prefera? Ca vecina stie mai bbine, ca  are ea un baiat, care are un prieten  si i-a spus sigur ca...

 

Si cand spun direct la sursa ma refer,  de exemplu, la Ministerul de externe sau la Ambasada.

s-a anuntat  deja ca pana la 31 decembrie 2020 se poate calatori in  MB pe baza de carte de identitate sau pasaport, fara viza - ca pana acum.

Are toata lumea un an la dispoztie sa se dumireasca ce si  cum.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 100
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nu mai stiu cine zicea in urma, dar avea dreptate, altii se agita mult mai mult cu Brexit-ul decat englezii. Traiesc aici, si ziua de 1 Februarie nu a fost cu nimic diferita de cea dinainte, nici macar nu era un subject demn de discutie pentru majoritatea englezilor. Ascult radio zilnic in masina, in cele 5-10 minute de stiri care le dau cred ca nici macar n-au mentionat Brexit-ul pe postul care-l ascult eu. Sau daca au mentionat, n-a fost mai mult de o informare de-o fraza pe tema asta. La munca, in pauza de masa, la tigare, nimeni nu vorbeste de Brexit. 

Asta au vrut, asta au primit, chiar si cei care erau contra au fost satui de atat circ, asa ca l-au acceptat ca state, si si-au vazut de viata lor in continuare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In legătura cu englezii care nu vin și speculatiile voastre, eu cred ca problemele sint de ordin administrativ. Englezii iubesc vacantele, nu scapă nici o ocazie sa meargă abroad și englezii iubesc Franța - mincarea franțuzească. Apoi faptul ca UK a ieșit dintr-o organizație Economico-politica nu înseamnă ca ieșit din Europa! Însă anul asta e o situație mai delicata, unii nu sint siguri dacă au nevoie de viza pentru Europa (deși s-a zis clar ca anul asta nu se schimba nimic pina pe 31.12.20), apoi cei ce au Pașapoarte ce expira in mai puțin de 6 luni nu mai sint primiți in Europa și trebuie sa-și schimbe pașaportul. Nu e greu sa o faci, dar sigur costa £85.50/adult și £50/copil. Noul pașaport va fi albastru și nu mai scrie uniunea europeană pe el. Eu cred ca asta e cauza, dar vezi, in loc sa ii întrebați direct la sursa,  preferați sa speculați ca englezii nu ies din țara din cauza brexitului!  [:-)))] 

 

Letitia, deocamdata vestea e de-abia de ieri. Astept sa vad daca e doar un zvon alarmist.

 

Dar la voi la TV chiar nu se vorbeste de Brexit? Ca aici in fiecare zi servim cite o portie. Ieri era vorba de pescuit in apele de linga Jersey. Si toate canalele au corespondenti in Anglia care intervieveaza cetateni de pe strada, sau din birouri, sau de nu stiu unde si situatia e prezentata ca fiind tensionata intre cei pro si cei anti. Dar ma rog, trebuie si opinia publica franceza sa fie influentata intr-un fel, nu? [soricel]

 

In primariile franceze s-au primit ordine sa fie scosi de pe listele electorale toti cetatenii britanici. Oamenii isi fac pasapoarte pentru voiajul in UK, ca si cum ar pleca in State, asa se alarmeaza. Inainte se intra doar cu buletinul (si pina la 31/12/20 nu se schimba nimic, dar dé, in caz ca...). In rest, persoanele de rind, care n-au de gind sa calatoreasca, nu au nici o treaba cu Brexitul.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Letitia, deocamdata vestea e de-abia de ieri. Astept sa vad daca e doar un zvon alarmist.

 

Dar la voi la TV chiar nu se vorbeste de Brexit? Ca aici in fiecare zi servim cite o portie. Ieri era vorba de pescuit in apele de linga Jersey. Si toate canalele au corespondenti in Anglia care intervieveaza cetateni de pe strada, sau din birouri, sau de nu stiu unde si situatia e prezentata ca fiind tensionata intre cei pro si cei anti. Dar ma rog, trebuie si opinia publica franceza sa fie influentata intr-un fel, nu? [soricel]

 

In primariile franceze s-au primit ordine sa fie scosi de pe listele electorale toti cetatenii britanici. Oamenii isi fac pasapoarte pentru voiajul in UK, ca si cum ar pleca in State, asa se alarmeaza. Inainte se intra doar cu buletinul (si pina la 31/12/20 nu se schimba nimic, dar dé, in caz ca...). In rest, persoanele de rind, care n-au de gind sa calatoreasca, nu au nici o treaba cu Brexitul.

 

 

La TV și in media s-a vorbit timp de 3 ani jumate non-stop, de ne-a ieșit prin toți porii! Acum după alegeri se vorbește muuuult mai rar, spre deloc, iar cetățenii de rind nu vorbesc absolut deloc de asta. Este exact cum spune și Micky, pe nicăieri nu mai auzi The B word in viața  reala. N-am văzut situații tensionate pe nicăieri, fiecare își vede de treaba lui.

 

Din păcate putini fac ce a spus Viviana, putini se uita pe site-urile oficiale după informații. La noi au spus in nenumărate rânduri la știri ca nu se schimba nimic anul asta, doar pașaportul trebuie sa aibă valabilitate mai mult de 6 luni in momentul călătoriei. Cerința asta e și cind călătorești in state. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si la noi bine ca s-a terminat cu impeachmentul...si sa speram ca nu mai viseaz democratii ceva noaptea sa mai investigheze alti 3 ani, in loc sa munceasca si sa faca ceva pt tara. 

sa mai scapam si de alegeri in noiembrie...si rasuflam usurati. ne-au facut bube in urechi...s-a saturat lumea de circul asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lumea din Romania spune ca tara sta pe loc si de fondurile de la UE au beneficiat doar un grup de oameni...

Clasic....cine zice? 

Ca sa obtii finantare trebuie sa aplici trebuie sa te ocupi trebuie sa fii coerent trebuie sa indeplinesti conditii.

Toate acestea sunt publice universal valabile.

Diferenta consta in putoare, nepasare, mentalitatea de milog.....

Cei din aceasta a doua grupa este "lumea din Romania" iar cei din prima sunt "un grup de oameni"  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...