Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Prima menstruatie


Adela01

Recommended Posts

Buna seara,

 

 

Nu am mai intrat pe forum de cand eram insarcinata cu fetita mea...Pe vremea aceea vorbeam despre bebelusi si teste de sarcina...Au trecut ceva ani...

 

Astazi vin sa intreb alti parinti despre fetitele lor si sa cer sfaturi. Noi locuim in Anglia de peste 9 ani, aici sistemul medical e diferit, dar nu am sa intru in amanunte...As vrea doar sa aud despre diferite experiente pe care le-ati avut cu fetele voastre la primele menstruatii. Am incercat sa caut alte postari pe acest subiect, ca sa nu mai deschid subiect nou. Dar, din pacate, nu am gasit mare lucru.

 

Fetitei mele i-a venit prima menstruatie la 11 ani si 3 luni (inca nu sunt lamurita, este sau nu pubertate precoce?...). Primele 3 menstre au fost usoare (cu cantitate foarte mica de sange, doar prima menstra dureroasa). A patra menstruatie (luna asta) insa m-a speriat. A fost foarte abundenta, cu crampe, dureri de spate si cheaguri de sange. A durat si foarte mult... Nu am mers inca la doctor pentru ca am zis sa vedem ce va fi luna viitoare, poate a fost doar o exceptie...

 

Intrebarile mele ar fi:

 

Ati avut asemenea experiente cu fetele voastre? La ce varste au inceput menstruatia?

Stiti vreun tratament naturist aplicabil unui fetite de 11 ani si 7 luni - am citit despre ceaiul de cretisoara, poate fi dat si copiilor?

 

Orice alte sfaturi sunt binevenite. Nu scriu aici sa caut tratament online, ci sa impartasesc experienta mea si sa vad daca a mai trecut cineva prin asta. 

 

Va multumesc. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

nu este pubertate precoce. instalarea naturala a menstruatiei este orientativ stabilita intre 10 si 15 ani. pubertatea precoce se defineste inainte de 8 ani. nu as apela la niciun tratament, naturist sau altfel. 

prin natura hormonala a procesului, primele cicluri menstruale (din primii ani) sunt foarte neregulate, atat ca durata, cat si ca intensitate. daca acestea persista cu simptome dureroase si neplacute mergeti la medic. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Buna Adela, 

Bine ai revenit. Cred ca varsta la care fetita a avut prima menstruatie e normala - spre limita dintre un pic cam devreme. Insa nu e nici o problema.

Din cate stiu, in primii ani menstruatia poate un fi un pic neregulata si e normal sa fie ceva variatii. Eu zic sa nu te ingrijorezi.

 

[flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adela, pana acum nu este nimic anormal.

Cand menstruatia este abundenta si se elimina rapid se formeaza si cheaguri.

No-spa  e bbun.

 

Nu-i da ceaiuri din plante, tratamente naturiste.

 

Daca durererile sunt insuportabile, persista asa mai multe luni, daca apare stare de slabaciune - poti merge la dr. E posibil sa-i prescrie fier si calciu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc tuturor!

 

 

Am facut programare la medicul de famile, peste doua saptamani. Asta pentru linistea mea. 

 

Am folosit ibuprofen pentru ameliorarea durerilor, cand a fost cazul. 

 

Asa vreau sa sper si sa cred si eu, ca se va regla organismul. Doar ca, in ochii mei, este inca o fetita si mi-as fi dorit sa nu fi inceput asa de devreme...Sau macar sa fi fost fara asa de mult stres...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Va multumesc tuturor!

 

 

Am facut programare la medicul de famile, peste doua saptamani. Asta pentru linistea mea. 

 

Am folosit ibuprofen pentru ameliorarea durerilor, cand a fost cazul. 

 

Asa vreau sa sper si sa cred si eu, ca se va regla organismul. Doar ca, in ochii mei, este inca o fetita si mi-as fi dorit sa nu fi inceput asa de devreme...Sau macar sa fi fost fara asa de mult stres...

Adela, si fetei mele tot la 11 ani + i-a venit , tot in anglia locuim. Copiilor li se spune la scoala despre asta de prin clasa a 4 a.

Important e sa o ajuti sa isi formeze o rutina, sa aiba in ghiozdan , intr-un buzunar mai ascuns, pads pe care le foloseste in cazul in care ii vine pe neasteptate la scoala, sau sa isi ajute vreo colega care are nevoie, sa tineti un calendar , pentru a sti cu aproximatie cand se intampla momentul.

Sa o inveti ca nu e o tragedie daca are cateva picaturi de sange accidental pe fusta sau pantaloni, isi poate lega in jurul taliei un cardigan sau uneori la scoala sunt uniforme de schimb .Eu cand am coborat din avion in primavara am vazut o fetita mai mica cu un an decat a mea si desi eram in zona de taxi, la iesire deci, fata avea pantalonii foarte patati de singe( probabil i-a venit in avion) , dar nici ea , nici parintii nu pareau sa dea vreo importanta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...