Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sot...excesiv de amabil


Recommended Posts

Sotului meu ii place sa fie ft amabil cu toata lumea. Mai ales cu femeile. Asa e din fire. Insa si-a dezvoltat abilitatea asta peste masura in ultimul timp. Adica ...glume peste glume cu orice femeie care ii iese in cale (de la vanzatoare pana la interse de serviciu). Mai nou lucreaza pt el, in paralel cu serviciul si ii merge binisor, ceea ce l a facut sa fie si mai convins ca amabilitatea asta i a deschis drumul...faptul ca face tot timpul glume cu clientii etc. I-am zis mai demult ca ma deranjeaza..ca e totusi om insurat si nu vreau sa par atat de disponibil. Mi-a zis ca asa e el si nu vede nimic rau in asta. Ma rog...am zis hai oi fi exagerata..Pana ieri seara cand zice ca se duce sa ia tigari. Si lipseste 20 min. Il intreb unde a stat ata si s a eschivat. Ma uit pe telefonul lui...el sunase una pe din cliente (la ora 21..) si vorbisera ..20 min. acolo erau tigarile lui...Mentionez ca se ntalneste ft des cu respectiva..pt ca aia ori are o probl cu sigla si nu i ies culorile si sa mearga cu ea a tipografie, ori nu st ce mai are. Aseara cica o sunase ca avea o probl cu nu st ce..si sa o calmeze ca si poata lua banii. M am suparat ft tare...si l am intrebat de ce m a mintit. Cica ca sa nu i mai fac scandal !!!??? Adica lui i se pare normal sa iasa la 9 seara din casa cu un pretext si sa stea 20 min la tel??? O fi ea clienta dar...In fine zice ca nu mai face. Azi spune ar tb sa o sun pe AIA..si ii zic bine suna..si ghici ce face..nu mai suna..ii trimite sms..Il intreb de ce ca sunt eu si nu vrea sa il aud? Raspunsul a fost..nu ca avb aseara prea mult de pe tel de serv...Sincer m am enervat ft ft tare..si am decis sa nu mai schimb nici un cuvant cu el..daca ma minte asa... Am dreptate sau nu? ?Mi se pare mie deplasata faza..sau...?V ar deranja un sot ft amabil cu toate doamnele??? (mai ales)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 49
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Hai sa raspund, desi nu stiu daca-s cea mai "indicata" si reprezentativa[:D]. Pe mine nu ma deranjeaza lucruri dintre cele pe care le-ai scris in mesaj. As spune ca nici nu le bag in seama si nici nu le observ decit daca intimplator trec pe linga sotul meu si aud frinturi de conversatie. Iar sotul meu vorbeste cam doua ore pe zi (adunate), intr-o dupa-amiaza obisnuita, cu diverse femei cu care este amabil. "Lucurile" in viata au valoarea pe care le-o dai. Nici nu ma gindesc sa stau sa discut alte ore despre presupuse legaturi primejdioase. Cu sau fara voia ta, ele se vor "intimpla", daca e sa fie. Pur si simplu cred ca este bine sa-i acord incredere sotului meu. Daca el mi-o inseala "pe la spate", e o vina cu care EL va trebui sa traiasca toata viata si nu EU. Nu am nevoie de un sot marioneta (sa execute la comanda fericirea in cuplu) sau de unul care falsifica un pricipiu pe care ne-am cladit comuniunea "in cuget si-n simtiri", doar ca sa cred eu ca sintem fericiti. Dar, ca sa fie clar, eu sint asa. Indulgenta. Si increzatoare. Daca te deranjeaza ce face si te sufoca acest comportament pe care nu-l digeri, spune-i! Fara scene si fara cuvinte mari si promisiuni de care nu te vei tine ( "daca mai vorbesti cu X la telefon, te parasesc! te string de git! te distrug"). Si daca limitele tale nu sint asa de largi si temperamentul ti-e un vulcan, nu te tine in friu, da-ti drumul! Spune-i ca te calca pe nervi si ca ii interzici sa aiba asa o lipsa de respect fata de tine si de familia voastra ( luind in calcul si ca poate spune adevarul si chiar trebuie sa fie aferent cu o anumita persoana, doar ca tie nu-ti convine). Este nevoie sa afle acest lucru. Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Mai nou lucreaza pt el, in paralel cu serviciul si ii merge binisor, ceea ce l a facut sa fie si mai convins ca amabilitatea asta i a deschis drumul...faptul ca face tot timpul glume cu clientii etc.
mie, sincer, mi se pare o atitudine normala: si in locul tau m-as bucura sa reuseste sa aiba succes in afacerea lui. Barbatu-meu lucreaza in vinzari, si nu stiu cum se face ca are mai multe cliente decit clienti, si nu numai ca nu ma derenjeaza ca vine acasa si imi povesteste toata viatza lor...a clientelor... [:D]... dar mai fac si pe secretara cind sint mai aproape de telefon. Daca ma apucam sa ma gindesc "de ce-l suna UNA la 11 noaptea" probabil ar fi trebuit sa lucrez numai eu si sa-l tin pe el legat de piciorul patului. Pentru ca un job presupune, vrind nevrind, contacte sociale. Iar ina lta ordine de idei, si mie mi s-a intimplat sa ma sune colegi, sefi, clienti acasa, la ore mai mult sau mai putin ortodoxe, deci si reciproca e valabila. Si nu s-a "sesizat" consortu' , sa le fi spus alora ceva de dulce. Ar fi fost chiar penibil. Elise & BBLisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Probabil flirteaza cu femeile care ii ies in cale. Cred ca a remarcat ca asta ii deschide usile mai usor si ii pastreaza relatii mai bune cu clientii - clientele, mai bine zis. Ceea ce inseamna ca are mai multe ocazii decat cei care nu se comporta asa sa isi faca de cap. Nu inseamna insa ca o face sau o va face, asa cum nu inseamna ca cei care nu se uita si nu zambesc ar fi neaparat usa de biserica. Ideea e ca ar fi mai bine pentru tine sa iti reprimi reprosurile pentru ca vrei macar sa poti face distinctia intre "nu vorbesc de fata cu tine ca stiu ca te ataci si imi scoti ochii dupa" si " nu vorbesc ca tu esti nevasta-mea si ea e o potentiala cine stie ce ". Teoretic ar trebui sa se simta liber sa se comporte natural in prezenta ta, altfel rezolvarea va fi doar ca va avea grija ca de fata cu tine sa se abtina. " You must be the change you want to see in the world" Gandhi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

luand in considerare natura meseriei lui as zice ca amabilitatea e un ingredient important deci nu ar fi nimic rau in asta probabil stiind ca amabilitatile lui iti displac si fiind nevoie de o doza extra cu aceasta clienta (ca sa o linisteasca etc) a vrut sa o faca fara sa il auzi tu...ca sa pastreze linistea casei [:D] meg _____________________ just a drop of water in an endless sea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca esti posesiva. No offence! Si din modalitatea de a-ti intocmi propozitiile rezida o atitudine posesiva, acaparatoare, dominatoare, nu ai incredere, vezi in orice femeie un posibil dusman, gelozia iti joaca feste. Partea aiurea este ca nici nu stiu ce as putea sa-ti spun decat doar sa incerci sa te controlezi. In cazul in care vei reusi pot sa existe sanse sa fie OK dar in caz contrar va fi doar o chestiune de timp pana cand el va decide sa spuna la un moment dat: STOP. Desigur pot sa gresesc. Gelozia este o problema la fel de dura ca si alte probleme de cuplu. Ufff! Nu uita ca nu este proprietatea ta. El este EL si Tu esti TU. Marius Pernes www.marius.rdsor.ro [url="http://good-times.webshots.com/album/556595712roqbKJ"]Decembrie 2006 [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici pe mine nu m-a deranjaza sa fie amabil cu fetele si asa este si al meu, dar aici e ceva la mijloc nu vreau sa-ti bag cuiul dar ceva miroase a pute. A inceput sa se ascunda de tine, cand ai fost langa el nu a sunat ,mie mi se aprinde beculetul la faza asta. Dar tu il cunosti mai bien ca e sotul tau. "To acquire love...fill your self up with it until you become a magnet." Charles Haanel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

totusi ceva putred la mijloc este, fiindca altfel nu iesea din casa ca sa poata vorbi cu clienta fara sa auda conversatia si sotia. in plus tierry cred ca isi cunoaste foarte bine sotul si tocmai de aceea ea isi pune intrebari banuitoare vis-a-vis de increderea acordata lui. imi pare rau tierry ca trebuie sa treci prin asa ceva, este cumplit atunci cand se pierde increderea intr-un cuplu, fiindca este piatra de temelie a casniciei si daca ea se clatina risca sa se darame toata "casa". iti doresc sa ai curajul sa porti o discutie clara, definitorie cu sotul tau si sa ii spui ceea ce simti. suces Marybell si bb Erik (23 dec 2006) [url="http://new.photos.yahoo.com/mamicile_ianfebr2007/album/576460762382274358"]poze bb [/url] [url="http://new.photos.yahoo.com/mamicile_ianfebr2007/album/576460762389366807"]poze Botez[/url] [url="http://b1.lilypie.com/Enlgp2/.png"]varsta Erik[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu cred ca e normal sa para atat de disponibil. Si eu lucrez cu clienti masculi, si nu de putine ori s-a intamplat sa mi se faca curte, insa eu fac in asa fel incat de la primele intalniri cu ei, sa afle ca sunt intr-o relatie, si ca nu am de gand sa ies din ea. Si lucrurile se aseaza foarte ok, fara scene si fara faze ciudate. Sigur ca mi se mai intampla sa flirtez un pic cu ei, barbatilor daca nu le raspunzi la flirt, li se pune pata rau. Asa ca prefer sa glumesc un pic, sa trasez niste limite clare, si gata. Nu e nevoie sa ies din casa sa imi sun clientii. Barbata-meu lucreaza si el pe cont propriu dupa job. Si are o droaie de cliente, si stiu ca alora le curg balele dupa el, fiindca am vazut cum reactioneaza femeile cand il vad. Nu zic, si lui ii place sa vada ca le da pe spate, dar nu cred ca merge mai departe de atat. Adica asa vreau sa cred. Asa cum e important pt mine sa vad ca se rasucesc capetele barbatilor pe strada dupa mine, imi dau seama ca si pt el e important sa fie placut de femei. Tuturor ne place sa stim ca suntem admirati. Sau poate ca eu si barbata-meu suntem mai narcisisti :) El e foarte gelos, si la fel sunt si eu, insa tot eu ii cumpar parfumurile cele mai sexoase, tricourile cu care ii sta cel mai bine si jeansii care ii vin cel mai bine pe fund. Imi place cand arata bine, si e si normal ca si el se simte bine stiind ca nu arata ca scos din santz:)) Cunosc pe cineva care isi trimitea barbatul de acasa cu chilotii rupti, ca sa fie sigura ca nu se duce la alta de rusine. Si ghici? Sigur ca ala avea o amanta. Conteaza sa vada ca esti un pic geloasa, insa barbatii nu inteleg partea asta, in care femeile simt ceva, chiar daca ei inca nu isi dau seama. Incearca sa fii rationala, sa discuti cu calm, fara sa te enervezi si sa il acuzi de lucruri care poate ca INCA nu s-au intamplat. Spune-i ca intelegi nevoia lui de a fi apreciat, admirat.. etc, insa ai nevoie sa stii ca traseaza niste limite clare intre cliente si viata personala. Spune-i ca si tie iti place sa fii admirata, apreciata.. etc, insa nu ai lasat niciodata ca lucrul asta sa afecteze viata voastra in 2. Si mai intreaba-l daca el e dispus sa riste relatia voastra pt "clienta" respectiva. Daca vrei o dovada clara, spune-i ca ai nevoie sa auzi o discutie intre ei. Pune-l sa o sune sub un pretext oarecare, si sa lase tel pe speaker. Daca te refuza, imi pare rau sa iti spun, dar sunt 90% sanse sa fie ceva. Curaj! Transeaza problema acum, cat nu e prea tarziu. Daca vrei sa ai o viata linistita alaturi de sot, trebuie sa intelegeti amandoi care sunt limitele in care va invartiti in afara cuplului. Eu iti tin pumnii, si sper sa fi fost asa cum spunea el, si nu cum banuiesti tu. [url="http://community.webshots.com/album/553422786uJgPKq"] POZE[/url] Mami de Dora-Maria (30.09.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Daca vrei o dovada clara, spune-i ca ai nevoie sa auzi o discutie intre ei. Pune-l sa o sune sub un pretext oarecare, si sa lase tel pe speaker. Daca te refuza, imi pare rau sa iti spun, dar sunt 90% sanse sa fie ceva.
e o idee buna, dar trebuie sa o sune imediat. Daca apuca sa o previna pe "clienta" in prealabil, are toate sansele sa asculte o discutie incolora de juma de ora pe speaker, pt. linistirea audientei. Elise & BBLisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...