Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sot...excesiv de amabil


Recommended Posts

Reactia sotului tau de a iesi din casa pentru a vorbii la telefon cu o clienta pare a fi mai degraba o cale pe care a gasit-o de a evita o discutie cu tine.Din pacate asta se poate transforma in altceva cu timpul. In prima mea casnicie ,sotul meu era foarte gelos,exagerat as zice cu mintea de acum,la job aveam de a face numai cu barbati,asa era natura meseriei,venea in fiecare zi si ma lua de la serviciu,daca cumva nu putea intr-o zi trebuia sa-i arat biletele de maxi-taxi sau ITB,sa se convinga ca nu m-a adus cineva cu masina,nu-ti spun ca nu aveam voie sa vorbesc nici macar cu aprozaristul. Nu mi-a trecut niciodata prin cap sa-l insel pentru ca-l iubeam prea mult,dar daca as fi vrut sa o fac as fi putut cu toate controalele lui. Ideea e ca uneori trebuia sa vorbesc cu colegii mei si de acasa pentru cate un lucru important si ajunsesem sa ma ascund ,sa evit sa auda ce vorbesc,apelam la tot felul de subterfugii idioate doar ca sa evit alte si alte discutii pe tema. Deci draga mea ,risti sa-l impingi sa o faca ,daca nu-i lasi libertatea de a se purta firesc ,asa cum crede el, in relatiile de serviciu. Gandeste-te la relatia cu un copil,preferi sa stii absolut orice face ,ca atunci cand un lucru este cu adevarat serios sa poti intervenii,daca il certi de la orice prostie el invata cum sa se ascunda mai bine si in scurt timp devine maestru.Nu mai stii decat ce vrea el sa-ti spuna. Parerea mea este sa fi atenta in continuare la ce face,nu mai provoca dicutii pe tema asta .Lasa-l sa se simta liber,in felul asta convorbirile se vor purta in casa ,langa tine si vei sti exact ce si cum.Daca ii spui ca te deranjeaza ceva, nu faci decat sa-l inveti sa se ascunda mai bine si odata ascuns se pot intampla lucruri mult mai grave decat o banala convorbire la telefon. mihaela 35 fix
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 49
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

cateodata gelozia are efect invers decat cel scontat... fiind gelos/geloasa pe un om nevinovat pana la urma ii induci acest gand..adica sa insele ba unii se mai si ambitioneaza si gandesc ceva in genul "daca tot am zile fripte ca insel cand de fapt nu o fac si nu merit sa fiu tratat asa, macar sa o fac...sa le merit" meg _____________________ just a drop of water in an endless sea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

daca iese afara,chipurile sa-si cumpere tigari....si vorbeste 20 min cu o clienta,mie mi se pare cusuta cu ata alba explicatia lui! daca e ceva doar de afaceri chestia asta o discuti in cateva minute,max.5...si mai ales discutiile le poti avea si acasa,acolo unde e partenerul/partenera ta! acum depinde si de om,iar tu stii cel mai bine cum e el... e posibil sa caute "victime".... e posibil sa fie amabil doar pt ca asa e el... orice e posibil,dar eu fiind Stan-patitu' nu mai cred ca amabilitatea asta excesiva e doar amabilitate.... si al meu sot iesea afara sa-si cumpere cola,sau napolitane....si vorbea "amabil" cu una....[alcool] si de asta nu mai cred,dar ....experienta mea e doar a mea,nu e neaparat nevoie sa fie copie la indigo si pt altii! tu stii cel mai bine ca e sotul tau si il cunosti! Tot ce se intampla,se intampla intotdeauna cu un motiv! *GRUPUL FETELOR FANTASTICE*[grup] [i][flo] [floare3] --------------------------------------------------- Vio,mamica de viitor "avionar" [avion]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intai vreau sa va multumesc pt raspunsuri. Vad ca unii sunteti de o parte a baricadei, altii de cealalta... Vreau sa subliniez ca ceea ce m a deranjat pe mine de fapt, este faptul ca s a ascuns si a mintit, in legatura cu acel telefon...si nu ca are contacte sociale. Si eu lucrez cu oamenii, rad glumesc, dar totodata impun o anumita limita. Si eu stiu ce spun, mai ales ca inainte de casatorie a avut ceva antecedente..asa ca..nu e vina mea ca acum increderea mea in el..e aproape egala cu 0. Da..vina mea ar putea fi ca l am iertat atunci, dar asta e. Oricum ati spune voi posesiva, neposesiva, geloasa etc, mie tot nu mi se pare normal sa iesi din casa ca sa vb la tel..chiar si asa..sub pretextul de a nu mai deschide un nou subiect de disputa. Ce-a realizat? Nimic..pt ca mi am dat imediat seama, pt ca m a mintit, pt ca increderea mea in el pe care cu greu mi o cladisem la loc, acum e iar la pamant.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aaa..si am uitat sa mentionez ca a mai vb inainte de cateva ori la tel cu respectiva "clienta" in prezenta mea, scurtut. Ma intreb ce o fi fost acum de nu s a mai putut vb in prezenta mea si a mai durat si 20 min subiectul? Cica aia era ft nervoasa ca nu i iesise nu st cum vroia la o tipografie pe care i o recomandase sotul meu si tb sa o calmeze. Si azi iata ca va trece pe la aia pe la serv, ca deh tb sa ii lase niste poze etc. O sa vad eu cum va sta treaba dupa ce va termina lucrarea pt ei si va lua banii. Daca mai continua contactele cu respectiva..clar e ceva in neregula. Deocamdata nu ii mai zic nimic.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tierry imi pare tare rau sa aud ca treci prin asa ceva, trebuie sa faci ceva in directia asta. nu stiu sa ai o discutie serioasa cu el si amandoi nu numai tu singura, sa depuneti un efort fie el de orice natura in a schimba situatia si a va recapatati increderea unul in celalalt. e foarte important pentru casnicia si fericirea voastra, asa cum am mai spus si mai sus intr-un alt mesaj, increderea e cea mai importanta caramida din temelia case. succes Marybell si bb Erik (23 dec 2006) [url="http://new.photos.yahoo.com/mamicile_ianfebr2007/album/576460762382274358"]poze bb [/url] [url="http://new.photos.yahoo.com/mamicile_ianfebr2007/album/576460762389366807"]poze Botez[/url] [url="http://b1.lilypie.com/Enlgp2/.png"]varsta Erik[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tierry, imi pare rau sa aud; e nasoala situatia; am trecut si eu prin asa ceva acum vreo 2 luni, cu fosta prietena a viitorului meu sot. Noi hoataraseram de comun acord sa nu mai tinem legatura cu fostii si totusi acum vreo 2 luni am aflat intamplator ca s-au intalnit cica pentru nu stiu ce proiect de cadastru. Ca apoi la vreo 3 saptamani, timp in care el ma asigurase ca nu e nimic decat afaceri sa ma uit intamplator pe telefonul lui la mesaje si sa vad niste mesaje de amor catre respectiva. Plus ca se si intalnisera de vreo 3 ori iar mie imi spusese ca se duce la baschet. Eu fusesem plecata o saptamana de acasa si in timpul asta ei s-au vazut. Noi mai avusesem ceva probleme acum vreo 2 ani pe aceeasi chestie si durase destul de mult sa imi restabilesc increderea in el si acu...... Oricum l-am iertat, mi-a spus ca a fost o greseala si ca el ma iubeste pe mine, a fost o faza destul de naspa; eu il vad ca ma iubeste ca dc ar iubi-o pe aia nu s-ar mai insura cu mine, dar se mai intampla, mai ales dc respectiva e insistenta. Si eu astept sa se termine respectivul cadastru desi dupa ce am aflat m-a luat cu el de fiecare data cand s-a intalnit cu aia. Ramane de vazut ce se va intampla dupa. Oricum trebuie sa ai o discutie serioasa cu el, pt ca anumite chestii nu se ascund, mai ales dc iti stie temperamentul si cum esti tu de obicei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mda...cam nasol... Sunt oameni care se comporta in acest mod. Din ambele sexe. Problema este ca, asocierea cu o persoana mai geloasa, nu neaparat posesiva, este grea. Sau macar la inceput. Cred ca ar trebui sa inveti sa-l cunosti mai bine, sa vezi daca ar duce mai departe amabilitatea. Mi-e teama ca nu prea ai altceva de facut. Si poate sa fie mai atent, din moment ce pe tine te deranjeaza acest aspect. Sa fiu sincer, nu as vrea sa fiu in pielea ta. Nici eu nu excelez in toleranta fata de amabilitatile partenerei.[:(] Norocul meu e ca nu are clienti. [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]poze multe cu noi[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/551940014PFgtLL"]Ana a implinit un an[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/554582211ZUiOLU"] 2006[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/557637684wPafYA"]2007[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tierry, eu cred un lucru : cine nu are nimic de ascuns nu ascunde nimic. Dar asa cum am spus mai devreme, nu cred ca reprosurile sau discutiile l-ar opri sa faca ceva daca asta vrea cu adevarat. Asa ca mai bine nu il aborda daca nu ai ceva concret, altfel tu vei fi cea posesiva, geloasa si ergo asta va spune ca e si motivul pentru care se fereste de tine. Ca sa nu te superi, ca esti prea sensibila. " You must be the change you want to see in the world" Gandhi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...