Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sot...excesiv de amabil


Recommended Posts

Eu de obicei nu raspund aici la forum decat foarte rar, tocmai ca nu mi se pare ca am vreo experienta demna de impartasit. DAR cred ca exagerezi. Si eu sunt extrem de amabila cu toti cei care ma suna, si eu lucrez cu multi barbati, si colegi, si clienti, si orele nu sunt intodeauna de la 9 la 5... uneori imi suna si noaptea telefonul... si eu ajunsesem sa ma feresc tocmai ca sa evit discutiile istovitoare si frustrante cu "de ce te suna ala la ora asta" si "de ce razi la telefon cu cutare". Zau, suntem oameni, interactionam... Relaxeaza-te cu controlul asta pentru ca tocmai de aceea se ascunde... Sincer si eu preferam sa dau o explicatie neverosimila, decat sa stau sa declar pe proprie raspundere ce am vorbit si de ce era nevoie. Daca fereasca dumnezeu e ceva in neregula, o sa stii... dar faptul ca iti creezi scenarii nu e de bun augur... efectiv il obligi pe celalalt sa se ascunda... Si da, amabilitatea excesiva face parte din regulile de business. Tu daca ai avea nevoie de cineva sa iti faca o lucrare ai suna pe cineva care vorbeste sec si fara viata, sau pe cineva amabil cu care iti face placere sa vorbesti. Eu am clienti care ma suna sa mai vorbim diverse si cand nu am proiect cu ei, si asta face parte tot din regulile de business: sa iti tii calde relatiile. Off, iarta-ma daca am fost mai aspra in exprimare, dar zau ca stiu cum e sa fii inghesuit cu intrebari si sa nu iti fie crezute raspunsurile... si nu e deloc distractiv... Elena & Maria Bucuria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 49
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nici eu nu prea scriu pe aici... Dar totusi raspund acum tot din experienta. Am trecut printr-o casnicie distrusa de gelozie (din partea lui) din care am iesit absolut degradata sufleteste, dezgustata, obosita de certuri interminabile, de abuzuri verbale si fizice pentru ceva absolut imaginar. Acum la a doua casnicie sunt patita si "inteleptita" [:D]. Ma credeti ca eu habar nu am ce are barbatu-meu in telefon? Niciodata nu i-am cotrobait in lista de calluri, mesajele de pe internet. El la fel ma respecta, are incredere si nici macar in gluma nu mi-ar deschide poseta. Parerea mea e ca suntem doi oameni maturi care pot lua decizii si nu avem nevoie nici de supervizare nici de urmariri. Daca vrea sa plece tot pleaca. Zici ca esti pregatita? Nu vei fi. Ca si in fata mortii in fata unui divort esti surprins si socat. Unde nu e incredere iubirea si tot restul incluzand respectul incep sa moara si nu mai e vorba de casnicie. Eu zic sa aveti o discutie absolut sincera... Uita-te in sufletul tau si vei vedea daca exagerezi uneori, vorbiti fara ocolisuri si calmi. Asa puteti rezolva multe probleme. Cat despre faptul ca lui ii place flirtul- presupun ca stiai inainte de a te casatori ca el este asa... Sperai sa-l schimbi? Asta nu se poate schimba, e un fel a lui de a fi si nu faci decat sa amplifici starea de tensiune intre voi pana cand el clar va pleca. Oare te-ai casatorit cu barbatul care iti imaginai ca este sau barbatul pe care te asteptai sa-l modelezi tu? Apoi poti lucra putin la selfesteem. Ai incredere in tine si asa vei avea incredere in viitorul vostru impreuna. Esti importanta, esti frumoasa, s-a insurat cu tine din oarece motive. Nu te cobori la nivelul de gelozie profunda ca asa te plasezi si tu in ochii lui undeva foarte jos. El gandeste ca daca tu nu te vezi buna destul ca sa-ti fie fidel inseamna ca ar trebui sa se uite mai atent la femeia pt care esti geloasa, ca doar tu simti ca ea poate fi mai buna. Sper sa nu te fi suparat...[pup]Ti-am spus totul cum i-as fi spus celei mai bune prietene. Olga When you gaze long into the abyss, the abyss also gazes into you." - Friedrich Nietzsche
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

m am hotarat greu sa scriu,dar uite iti povestesc o intamplare fff asemanatoare:intr o seara ,sotzul ma roaga dc poate sa iasa si el intr un club(pe care il frecventam noi doi inainte de casatorie ,si mai rarutz dupa)...eu eram obosita si ii zic ok.deobicei isi mai lua un prieten de [alcool] cu el asa ca nu mi am facut probleme ca nu aveam de ce.eiii vine el nush pe la ce ora ca nu am stat sa l verific.acu' vine partea interesanta: eu imi puneam mobilul lui sa sune de dimineata sa ma duk la munca,asa ca dimineata apas pe o tasta sa opresc alarma.s a nimerit sa aps tasta care iti arata ultimul nr format..si vad ANa??? ma gandesc ca o fi sora sa ,dar mia atras atentia Ana-Adi..bineteles ca m a facut curioasa si ma uit in detalii...si ce sa vezi sotul meu apelase o Ana(nu stiam care) la ora 23 noaptea ,cu 5 min dupa ce iesise sa se duka in club...eee na io ce sa cred? bineteles il trezesc sa l intreb care ana,cine ana? el ,primul lucru mi a zis ca de ce l controlez(ceea ce nu facusem niciodata,si chiar ca a fost o intamplare) si dupa ca nu a sunat pe nimeni..ii zic bine da uite aici,ai sunat o azi noapte la ora cutare dupa ce ai plecat din casa..el ca stai ,ca sa vezi ..eschivari. si pe mine, la fel ca si pe tine m au apucat toate alea,si nu ptr ca m am gandit ca m a inselat ci doar ptr ca a mintit si ca s a ascuns de mine. nici la ora actuala nu recunoaste adevaratul motiv [ptr care a trebuit sa sune o necunoscuta( am aflat mai tarziu ca o mai intalnise la 2 petreceri pana sa ma cunoasca pe mine) la ora la care a sunat o si mai ales dupa ce plecase din casa ,"la club"...dar se jura ca nu m a inselat si bla bla.. asa ca ..nu stiu ce sa ti zic,doar ca uite nu esti singura si nu esti exagerata doar ptr ca nu ti convine atitudinea sotzului tau, vis a vis de aceasta "clienta".eu zic sa nu te gandesti mai departe, ca te inseala sau alte chestii, dar discuta cu el fara sa l acuzi de ceva si urmareste i comportamentul. sper ca ti am fost de folos .numai bine! andreea25 mami de ariana-irina (04.08.2006) [url="http://new.photos.yahoo.com/andreeadm2511/album/576460762392152741"]Ariana 7 luni[/url].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Majoritatea imi sugerati sa port o discutie sincera cu el. Problema e ca nu se poate..adica degeaba eu vb ii explic etc..el tace mut..zice apoi rpd da..da...si cam gata discutia. N-are el de timp de discutii din astea, ca sunt pierdere de vreme...sincer de cand ma stiu nu st daca am avut vreodata o discutie ca lumea, ca intre doi oameni maturi. Asa ca...Si un alt lucru care ma deranjeaza..nu st il vad asa ca afacerea aia o considera A LUI, desi si eu l am ajutat cat pot, pt ca nu e un domeniu la care ma pricep ft bine. Important eu ca eu i am deschis ochii cu afacerea si i am dat incredere ca va merge. Si acum cand merge, el doar el si colegul lui. eu..pe dinafara...El isi face cont la banca, el o sa si inchirieze spatiul cu colegu, el el el...Ma deranjeaza ca mie nu imi povesteste mai nimic, trebuie sa l trag de limba, in rest colegul lui e la curent cu toate. Mi se pare normal ca stiu si eu cum merge bisnisu, ca doar suntem o familie...Acum ce sa zic, deocamdata vine cu banii acasa, dar mai tarziu...cine stie??? Nu st ce sa zic, poate oi fi si eu exagerata, dar am un feeling ca ceva incepe sa fie putred...sper sa fie doar o perioada mai naspa. Incep cred sa il amesteasca banii, are o ft mare incredere ca va face multi multi bani...si cam asta e in capul lui mai mereu. Aaaaa..si contrar asteptarilor, pare ca nu se ascunde..imi zice am sunat-o pe "aia", am fost la firma la ea..etc..m am saturat de ei ca s ft pretentiosi si de abia astept sa termin lucrarea...etc etc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tierry eu nu cred deloc ca esti exagerata asa cum s-a mai spus pe ici pe colo...important este sa actionezi asa cum simti tu ca ar trebui fiindca tu il cunosti cel mai bine pe sotul tau. sa ai incredere in tine si nu lasa lucruri nespuse si nediscutate intre voi... Marybell si bb Erik (23 dec 2006) [url="http://new.photos.yahoo.com/mamicile_ianfebr2007/album/576460762382274358"]poze bb [/url] [url="http://new.photos.yahoo.com/mamicile_ianfebr2007/album/576460762389366807"]poze Botez[/url] [url="http://b1.lilypie.com/Enlgp2/.png"]varsta Erik[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by dianaintruder
Daca vezi ca el nu-shi ia materialele neam de la ea si il tot amana diana
Ca bine zici..iaca asa chiar se si intampla...aia il tot amaa c materialele..in schimb vad ca n a mai sunat (cel putin cat eram eu pe acasa). Ma rog...si o data eram in masina..si il suna asta, si el cik "da urechea incoa sa auzi ce zice, sa vezi ca n am nici o treaba cu ea..." Eh...ca parca eu auzeam tot ce zicea aia...deja mi s a acrit de toata povestea asta, si adevarul e ca degeaba il stresez ca tot nu obtin nimic. Astept sa vad cum se vor finaliza lucrurile..ca probe concrete oricum nu am...deocamdata!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca,sotul tau nu are nimic cu ea..te`a pus sa asculti conversatia lor. Eu cred ca,regreta ca ti`a dat motiv de suspiciune si ca s`a ascuns..de aceea acum iti da raportul..cand il suna,pt ce il suna si te lasa sa si asculti. La inceput,cand ai povestit..am zis : Clar,are de gand ceva sotul ei cu futa aia.O inseala ..vai ! Dar aici la final,vad ca s`a schimbat situatia. Oricum fii cu ochii in 4.Si voi acum..sunteti casatoriti...fii mai indulgenta.Nu e doar o simpla relatie,si nu poti pleca asa pe nepusa masa,inchizand usa in urma ta. Voi v`ati jurat ceva ...trebuie sa aveti incredere unul in altul,sa incercati sa o castigati.Si fidelitatea la fel.Nu se cere,se castiga. Fa`l sa`ti fie fidel,sa nu te insele. Stiu ca e greu,atunci cand fierbi si de fapt iti vine sa faci o criza de nervi.Si eu sunt geloasa,recunosc. Dar mai joc si teatru,in sensul ca,ma abtin sa comentez tot timpul,pt ca am observat si eu ca,logodnicul meu,a inceput sa se ascunda si sa ma evite,tocmai pt a nu`i mai reprosa zilnic aceleasi lucruri. E greu,autocontrolul e greu de obtinut...dar e nevoie de el.Incearca sa te relaxezi.Va fi altfel sotul tau cand te va gasi vesela,relaxata.Crede`ma ! Succes ! Si sa ne tii la curent te rog. [dual] Never say never !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am lasat-o mai moale in ultima vreme...nu m-am mai gandit deloc la asta si adevarul e ca sunt mult mai relaxata. Decat sa ma stresez si sa mi fac 1000 de nervi fara sa stiu exact ce si cum...mai bine imi vad de treaba. Oricum acum vad ca imi spune fara sa il mai intreb..vezi ca am fost la aia, mi a dat aia, am sunat o pt aia..etc.. Oricum lucrarea tot nu e finalizata...mai astept...Cam atat..v am pupat si s-auzim numai de bine![;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Din pacate revin..cu aceeasi problema [bang]. Deci lucrarea s-a incheiat, banii s-au incasat. Relatia cu "dsoara" respectiva? Neeee...nici gand. Deci tipa il suna acum pt. orice: ca vrea masinile colate, ca nu st ce caseta tb sa puna si nu stie cum, ca daca poate sa ii faca o foaie cu antet si sa ii puna un header si un footer, ca sa o mai ajute cu un catalog, etc. Toate binenteles..gratis...In fine, cu una cu alta am descoperit ca l suna foarte des in timpul zilei, cat e la servici. Sincer nu mai pot, mi s-a acrit, ma sufoca efectiv...parca s-a tampit cu firma respectiva...tot zice ca vai clientu tb sa fie multumit ca poate ne recomanda mai departe , e firma mare bla bla...Dar eu sincer m-am saturat...de acum tipa o sa l sune la nesfarsit cu diverse motive. Auzi, sa ii puna header si footer??? Da ce e sotu meu...secretara acolo?? Nu stiu sincer cum sa reactionez, azi mi-a sarit mustarul de tot, trebuie sa plece din localitate si cand sa ne luam la reveder suna asta si el imi face semn sa cobor ca hai vb noi, ca acu vb la tel. Chiar nu stiu cum sa fac sa inteleaga ca ma deranjeaza, si sa nu l fac sa se indeparteze mai tare. Dar chiar ma sufoca de acum situatia....Mailuri peste mailuri, telefoane peste telefoane, motive peste motive...[bang] Dati mi un sfat va rog...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tierry, de ce n-o suni si tu? Eventual de pe telefonul sotului. Ii poti spune ca ai sunat-o pt niste precizari, legate de ce vrei tu, fie si de heater si footer. [alcool]..ca sotul e prea ocupat momentan cu alti clienti.. Si cat mai des...asa ca sa aprofundezi problema. Daca sotul iti e fidel si doar se complace intr-o situatie menita sa-i umfle penajul kokosesc si ea e cea care se da la el s-ar putea sa priceapa ca viitoarea victima e cu zgarditza si sa renunte. Daca o faci mentine un ton cat mai calm si mai civilizat, poti adauga si ceva mistocareala fina si acida, daca-ti sta in fire.[hot] Daniella si [copil] Alexis 18 nov 2004 "Da-mi Doamne puterea sa schimb ceea ce poate fi schimbat, taria sa accept ceea ce nu poate fi schimbat si intelepciunea sa fac diferenta"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...