Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

3 ani, 5 zile temperatură


Recommended Posts

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Daca nu ma insel, au mai fost dati anterioare in care tot asa s-au prescris antibiotice la primul semn de febra... schimbat, etc. Copilul e la gradinita, si in primul an. Aceste episoade vor fi dese acum, daca dati antibiotic la primul stranut si febra va veti trezi cu o rezistenta frumusica in 5-6 ani. Pe sezon sunt normale 4-5 episoade de viroza. Viroza inseamna fara antibiotic, nu ca acum. Si veti avea si febra si muci si tuse. Si trec in 7-8 zile si cand mergeti la loc in colectivitate trec 3-4 saptamani si va lua alta infectie. Pana cand episoadele se vor rari din ce in ce mai des si singurii care vor mai avea simptome veti fi voi. Asa se cladeste sistemul imunitar. Deci lasati-l sa se cladeasca, cu antitermice si simptomatice si fara antibiotic. Daca va intereseaza de un copil sanatos in viitor. Si gasiti un medic care sa nu dea antibiotic (plus antitermic plus antimuci plus probiotic) la primul stranut. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Păi, a avut 40 grade vineri noapte. Nu-l puteam lăsa așa.

 

nu cred ca ai citit mesajul meu. Se dau antitermice, simptomatice. Sunt viroze de tract respirator superior. Care se trateaza asa. Chiar temperatura mare este un semn de viroza. Bacteriile rar actioneaza prin acelasi mecanism (mai ales cele ce afecteaza tractul respirator). Ii dadeati un ibuprofen, la 4 ore paracetamol, daca nu scadea un algocalmin. Nu mai e vreun bebelus sa faca convulsii la febra.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat si așa și am ajuns la urgențe, cu aceleași simptome. 

Acum vedem semne bune. De alaltăieri mănâncă, cât de cât. Fără antirermice, tot face temperatură. Vedem astăzi. Mâine terminăm cu antibioticul. 

 

bingo !

deci antibioticul este dat degeaba, nu are efect asupra febrei, pentru ca infectia este virala, nu bacteriana.

daca as fi in locul tau as inceta chiar acum administrarea antibioticului.

data viitoare, daca simptomele se repeta, pentru scaderea rapida a febrei care ajunge la 40 gr C se recomanda antitermic supozitor si impachetari in cearsaf umed sau dus caldut, pentru a scadea temperatura corpului.

stiu ca e greu, dar incearca si tu, si sotia, sa nu mai sariti sa ii dati copilului antibiotic la primul semn de febra. nu este nici-un pericol daca febra ajunge la 37,5-37,8 gr C, e un semn ca sistemul imunitar lupta. daca trece peste 38, incepi cu antitermice, paracetamol alternat cu ibuprofen, la 4 ore, in doza recomandata pentru varsta si greutatea copilului. daca la 4 ore dupa antitermic copilul NU mai face febra, nu este nevoie sa-i dai doza, nu are rost.

sfatul meu ar fi sa cauti si alt pediatru, mai bun, inteleg ca cel actual nu a fost in stare sa diagnosticheze o banala viroza si v-a cantat in struna cu antibioticul, care nu era necesar.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De ce ati ajuns la urgente? Ca avea febra prea mare, ca erati voi speriati?

 

Este o eroare sa ii dati antitermim la peste 39,5. Pai pana isi face antitermicul efectu poate sari la peste 40.

 

Am 2 copii de 11 si 6 ani, deci am vazut viroze plin, am vazut gripa. S-a intamplat sa faca febra si o saptamana, dar nu a fost de antibiotic. In general dupa 3 zile vezi o usoara imbunatatire si atunci sti ca esti pe drumul cel bun.

Incercati sa nu va mai stresati aiurea la orice chestie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...