Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Gutui si crizanteme


Recommended Posts

 

 

Am fost la un curs anul trecut despre cum sa fii mai eficient la serviciu. Unul din sfaturi a fost sa citesti mailurile cam de 3 ori pe zi. Sa dezactivezi notificarile. Pentru ca fiecare mail te deconecteaza din ce faci pentru minim 18s. Chit ca ii citesti doar titlul. Alt sfat a fost sa iti pui fara jena status Busy sau Do not disturb. Chiar si pe usa inchisa. Am aplicat si functioneaza. Nu in proportie de 100% dar e mult mai bine. Problema mea era ca eu nu apuc sa fac treaba mea de vreme ce raspundeam la telefoane si mailuri si apeluri pe Skype. Stiu ca suna egoist dar nici nu e ok sa stau eu suplimentar ca sa termin treaba mea in loc sa fiu acasa cu familia. Problema de baza este ca ajutatul colegilor cu sfaturi nu se poate cuantifica si nici nu stii ce vrea un om de la tine inainte sa raspunzi la apel. Nici nu ma mir ca uitai ce faceai. Pentru ca te apuicai de o treba, ulterior de alta si tot asa iar toate activitatile incepute erau in acelasi timp in mintea ta. Nu e usor sa fii cu gandul in zece directii. Aici e o mare, mare nedreptate. Inca mai lucreaza acea persoana la voi? Cred ca numai faptul ca o vezi te poate indispune. Voi nu aveti un sindicat la care sa apelezi pentru o astfel de situatie? sau un reprezentant al salariatilor? Egalitatea in drepturi este o utopie dar diferenta intre salarii e mult prea mare. Si daca mai e si nejustificata atunci chiar iti inteleg frustrarea si dezamagirea.

 

Otilia, asta am învățat și eu la școala de stres. DAR, noi nu primim mailuri, nu am cum sa aplic la locul meu de munca. Noi lucram cu totul altfel. Nu stam la birou, alergam de la un loc la altul, cu probe, analize, răspundem la tf, analizam probe. Nimic nu se aplica la locul meu de munca. Pe colegi ii pot pune pe stand by cât termin treaba, dar depinde. Se poate ca ce întreabă ei sa fie maj urgent decât ceea ce fac eu. La noi e vorba de vieți, de oameni. Oameni care pot sa moara dacă noi nu sărim direct. 

Nu e cazul sa stau ore suplimentare, rar. Dar cât sunt la job, așa se lucrează. Nu am cum sa evit stresul asta imens. 

 

Da, colega lucrează pana la sf de Decembrie, apoi pleacă. Nu mai vrea sa stea, se muta la familia ei. 

Sinducatul m-a întrebat in particular dacă vreau sa meargă mai departe cu cazul meu, posibil pana la proces. Am refuzat. 

Colega aceea nu e membra de sindicat. Nu au ce sa facă mai mult. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 968
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Strumphitza, [flo2] bine ai revenit! Ce placere sa te recitesc aici.

 

Otilia, multe imbratisari si tie si fetelor.

 

Azi stau acasa si sunt o lama. Ma uit la televizor unde se dezbate motiunea de cenzura si ma distrez copios. Multe dintre luarile de cuvant mi-au starnit zambete, la altele am inchis sonorul ca nu imi plac personajele.

 

Am o stare, o lene, o oboseala, o dorinta de procrastinare ce nu ma lasa sa  aman cu demnitate obligatiile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit tot, dar nu prea imi vine sa spun nimic. Va multumesc pentru mesajele de incurajare. 

 

shtrumphi, Otilia, ma bucur sa va vad pe aici! 

 

Otilia, ai mei au decis in urma cu vreo 3-4 ani ca nu se mai suporta si de atunci se inteleg doar cand se joaca ceva pe electronice impreuna, dar nici atunci de fiecare data. In rest , mai ales cand vine vorba de scoala /teme sunt "la cutite". Bianca vorbeste mult, pe un ton superior, il cearta, il comenteaza, ii face observatii si il critica pt orice pe Rares, am auzit-o spunandu-i chiar ca ea e mai desteapta sau ca el e un prost, Rares nu ii iarta nici o vorba. Nu mai departe de aseara ne-am adunat in camera in care avem o tabla magnetica pe perete sa ii ajut sa repete si sa inteleaga niste probleme la chimie. Nu am rezistat nici 5 minute la un loc. I-am trimis pe fiecare in camera lui si am stat de vorba cu ei separat.

Normal ca nu ii las, ii cert separat si impreuna, le tin prelegeri despre iubire, sprijinul si ajutorul in cadrul familiei ... dar deocamdata trece pe langa ei. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Am prea multe de scris intr-un singur mesaj [:)] . Mihaela, parerea mea este ca tu esti o "doamna". Nu esti genul de persoana care sa verbalizeze imediat nemultumirile si frustrarile. Fie ele salariale sau de alta natura. Si s-au tot adunat. Nu stiu cum de ai aflat salariul colegei ca la noi nu se discuta, totul e cam secret. In fine. Volumul de munca, stresul cu prioritatile, politica regionala, se aduna. Atmosfera la fika cum mai este? Azi parca ai o zi scurta. Ce bine.
Suedia este cred, cea mai transparentă țara in ceea ce privește veniturile. Eu trebuie doar sa cer lista cu salariile, de la biroul de salarii. Ceea ce am și făcut. Nu e secret, fiecare are dreptul sa știe unde se situează. Iar când vrei sa negociezi, e bine sa ai idee unde te situezi. Chiar dacă exista “explicația” ca salarul este pus după criterii strict individuale, nu comparativ cu alții. Dar totuși, se tine cont și de asta. Altfel, colega mea cu salarul asta enorm :), a fost foarte deschisă de la bun început. Ea a cinsiderat mereu ca nu e drept și a spus mereu ca trebuie sa negociem, sa ne dam demisia și sa ne reangajam pe salarii mai mari, Pt ca altfel nu se poate. Nimeni nu a avut încă acest curaj. Poate voi fi prima :). Eu nu sunt frustrata pe ea, ci pe șefi și pe sistem. Explicația șefilor a fost ca dacă nu ii dădeau ei salarul asta, nu rămânea sa lucreze, așa ca am fi fost și mai putini. Au făcut acest compromis Pt câteva luni.

 

Da, s-au adunat frustrări. Știu asta. Și le resimt acum, când am revenit. Stou exact și ce persoane ma irita, ce triggeri sunt in legătura cu ele. Sau cu situații.

 

Atmosfera la fika e Ok, doar ca pe mine ma obosește lumea multă. Am încercat sa schimb puțin ora de fika, sa merg mai repede, când încă nu e nimeni sau doar 2-3 persoane. Altfel e gălăgie și ma deranjează. 

 

Zilele mele la munca sunt de 2 ore :). Lucrez 25%, așa e după medical lung, mai ales Pt stres. 

 

Azi de ex trebuia sa merg la un curs online cu Stockholm exact in mijlocul programului meu. Nu am putut, am avut de ales ce sa prioritez. Trebuia sa las balta ce începusem, eram exact in mijlocul analizei pe care o fac. Am ales sa continui analiza, sa simt ca asta fac pana la capăt. A fost un moment de stres, pana am hotarat. Greu, dar simt ca a fost Ok. Pt mine. 

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...