Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Gutui si crizanteme


Recommended Posts

 

Laura, tare as fi vrut sa ne vedem, dar am fost tare tare prinsi. Cat am stat la mama a plouat non stop, numai intr-o zi a fost putin mai bine si l-am dus la Liveni, ca acolo chiar nu il mai dusesem pana acum. Am mai fost la Putna, dar doamne cat de rau a fost drumul. Google ne-a scos pe niste dealuri si precum plouase rau, erau niste noroaie de am spus ca acolo ramanem cocotati si fara semnal de telefon...  si mai si ploua [zirea]  La fel de rau drumul pe langa lac, am avut cazare o noapte la Hangu intr-o pensiune pe malul lacului, ca plecasem tarziu din Sighisoara si ne-am oprit si la Lacul Rosu. In drum spre Bran dupa ce am plecat de la mama, ne-a scos tot Google pe la Veresti, dar se lucra la un pod si precum google nu stia de asta, am facut un ditai ocolul si eram prinsi ca scopul nostru era sa ajungem la Marasesti pana se inchidea la 4 parca. A condus Nick ca un bezmetic dupa ce am trecut de Bacau, el care respecta toate limitele de viteza si tot, el voia sa ajunga la mausoleu... si l-am prins deschis, ultimele 20 min, dar a fost fericit!  [:-)))]  Cand mai venim in Ro promit ca iti fac o vizita!  [pup]

 

 

 

Va sa zica  ai trecut si pe la mine la poarta si pe la poarta parintilor mei (ai mei stau la vreo 3km de muzeul din Liveni [:)] ) . Drumurile din Moldova sunt dupa cum ai vazut: ori varza, ori varza si cu santiere pe ele.  Ma bucur ca a reusit Nick sa vada mausoleul,  e impresionant, intr-adevar. Mama ta cum e? Cum rezista? 

Va astept oricand cu drag!   [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 968
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ella, ma bucur ca operatia fratelui tau a descurs bine si lucrurile se aseaza pe un fagas normal. Sanatate multa si numai bine! 

 

Otilia, ma bucur sa te vad pe aici [pup]

 

Mihaela, poate ideea de a gasi alt job pentru un timp , apoi sa revii aici daca mai vrei e o idee buna. Te va ajuta sa rupi cercul in care te tot invarti, iti va permite sa iti dai seama daca chiar vrei sa muncesti aici.  

 

Fleur, cred ca stii si tu ca sunt copii care pot scrie compuneri cu usurinta, sunt copii care au creierul inclinat spre alte talente. Asta e, isi va gasi cu singuranta Eric drumul in viata si fara sa fie mare scriitor [:)]. Sanatosi sa fim! 

 

Michelle, mult succes si putere lui Will, sa le scoate pe toate la capat! Bafta la teste! 

 

Daniela, spor! Sa ai o saptamana usoara!

 

Roxana, ce face liceanul? Ce zice dupa o luna serioasa de scoala? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!

 

va multumesc pentru urari si grija. dupa o suta de analize si investigatii cica problema mea ar fi defapt foarte simpla, cica sunt daor migrene dar cum tratamentele date nu functioneaza se pare ca au o cauza mai ascunsa, probabil stres sau oboseala cronica. ideea e ca miercuri am iar programere la neurolog si joi fac iar analize. vineri merg si la Cta la ginecolog la analizele anuale. asadar, dupa astea o sa fiu ca noua, ba chiar mai bine [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] deabia astept!

 

Ella, ma bucur mult pentru fratele tau! recuperare usoara! cred ca sunteti toti mai relaxati si parintii tai s-au mai linistit. [flo2]

 

Strumphy, eu zic sa mai ceri o parare si daca e musai sa mergi sa te operezi. nu amana prea mult.  [flo2] spor la zane!

 

Monica, cum a fost la maraton? au fost si colegii Crinei la Bucuresti dar doar cei mari si foarte mari. 

 

Laura, sper sa iesi din butoi. oricum, tu ai o zona deosebita chiar langa casa asa ca ai unde hoinari si unde sa iti limpezesti gandurile. te imbratisez [pup]

 

Viv, Michelle, sper sa nu ajunga focul pe la voi si ai vostri!

 

Miha, posibil ca la voi sa fie situatia atat de rea si pentru ca sunteti pe insula, izolati. la mine in oras este o situatie asemanatoare la spital pentru ca suntem izolati, suntem la capatul tarii si nimeni nu vrea sa vina aici. asistente avem, pentru ca avem scoala in oras dar medici nu, pentru ca cei din oras aleg sa plece in orase mari, orase universitare etc sau in afara tarii iar sa vina altii la noi e foarte greu. o perioada a fost inchisa sectia de pediatrie de tot. acum se lucreaza partial pe pediatrie, pentru ca tot nu sunt medici destui ca sa acopere garzile. la oncologie mai este un singur medic, la radiologie la fel. 

era gata sa se blocheze activitatea complet pentru ca nu mai aveam anestezisti si cu mare greutate au fost convinsi uniii sa vina pentru o perioada, apoi ne blocam iar...

la UPU se lucreaza cu medici de familie care au fost efectiv implorati sa faca garzi la urgente.

chiar daca salariile sunt mari, li se ofera locuinte de serviciu si alte facilitati nu sunt medici care sa vina pentru ca e un oras mic, inchis, fara oportunitati, fara nimic remarcabil si izolat. poate asta e si la voi cauza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

 

O cafea, un ceai? Nu am dormit decat vreo 2-3 ore, poate nici macar atat. Imi trebuie un espresso dublu azi si cu vremea de afara ar merge chiar si mai multa cafea. Ploua continuu de vineri, doar aseara s-a oprit putin, acum o toarna marunt. Florile in gradina deja au putrezit, doar pe gard am o buruiana de se face rosie toamna, cate un trandafir ici colo ce s-a mai gasit sa infloreasca si niste bougainvillea ce mai da culoare... si era asa frumoasa gradina pana sa inceapa ploile acum 3-4 saptamani. Oh well, la anu` poate o fi mai bine. Atata ploaie nu am vazut de foarte multi ani, anul trecut am avut o toamna de poveste, dupa o vara foarte calduroasa si o toamna blanda, a fost o explozie de culoare si a tinut pana tarziu in noiembrie. 

 

 

Laura, mama e cat de cat mai ok acum, dar a fost rau anul trecut. De Craciun a fost in spital ca in Ajun nu se mai putea ridica deloc din pat si misca piciorul drept. Doctorii i-au propus sa o opereze ca risca sa ramana paralizata, dar ii e frica pentru ca e operatie pe coloana. Acum e la Herculane la bai si o sa incerce sa mearga de 2 ori pe an daca o putea. In rest ii e greu ca e singura, de 5 ani deja de cand nu mai e tata, dar incearca sa fie puternica. Nu are stare si mereu face cate ceva, inca pune in gradina tot felul, are solar pentru legume, ba are si pui si caini si pisici... de toate. Noi, eu cu surorile, o mai certam, dar ea tot ca ea face. Asa a fost toata viata si acum la batranete nu ai cum sa o schimbi. Are o doamna din sat pe care o plateste si o mai ajuta la treburi cand are nevoie, dar nu poate veni tot timpul. Sora mea din Iasi o ajuta mult de tot si mai merge pe la ea dupa ce pleaca de la birou, dar e greu ca ea inca are biroul in judet cu mama dar sta de cativa ani in Iasi, s-a mutat dupa ce i-a murit sotul.  Toata vara a avut la ea fetele surorii mele din Bucuresti si i-au tinut companie. De vreun an s-a "modernzat" si a acceptat sa ii luam telefon sa vorbim pe whatsapp, ca refuza cu desavarsire sa deschida laptopul sa ne vedem pe skype. Ba acum are si camere video in jurul caselor si o putem vedea live prin gradina  [:D]  [:-)))]

Tu ce mai faci? Ai reusit sa faci ce iti propusesi in weekend?  [flo]  Sa stii ca si eu mi-s umblareata, dar Nick e precum sotul tau, ar sta numai acasa cu cartile in mana, ori studiind limba romana. Inca invata de zor, mai rad de el ca ce ii trebuie sa invete romaneste, dar na... ambitia lui si ii apreciez efortul. Cand am fost in Ro s-a descurcat peste tot vorbind romaneste, muzee, restaurante, inchiriat masina... cu accent desigur, dar mama l-a inteles si au trancanit in romaneste cu Sophia de pe margine. 

 

Daniela, am reusit!  [flo2]  Multumesc!! Tot plimbareata esti cu munca? 

 

Fleur, nu te stresa cu Eric, eu deja cu Sophia nu ma mai stresez cu matematica sau ca  scrie mai uratel. Nu conteaza cum scrie ci ce scrie. Are o imaginatie bogata, poate prea bogata, citeste foarte mult, scrie povesti, taie, lipeste, picteaza, deseneaza... ii place mult sa faca chestii cu manutele ei. Are ceva si de la mine, macar atat  [:I] Fiecare copil cu inclinatia si talentul lui.  Superba toamna la voi in Canada!  [il]

 

Mihaela, sper ca esti ok si iti urez o saptamana usoara la munca. Cate ore lucrezi zilele astea?  [flo2]

 

S-a racit cafeaua de cand tot tastez aici, dar precum azi e sarbatoare si nu cos/tai nimic, am tot timpul de trancanit [batcap]  Imi aduce aminte vremea de aici si de ziua de azi de Iasi si de zilele Iasi ului cand eram la facultate, de targurile toamnei, de must, de pastrama....  [pofticios]  Am apa in gura, oare cine m-o fi pus sa ma gandesc la must si pastrama acum? De unde fac eu rost de astea acum? Nu imi ajunge ca am dat naibii dieta aseara si am mancat si baut tot ce mi-a interzis doctorul?  [nervo]   

 

Ma duc sa imi gasesc treaba ca ar cam trebui sa ma ocup de shopul meu online, dar asa as dormi...  [nani]

 

O zi frumoasa! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziua buna! 
 

Silvi, desigur ca asta e situația, știe toată lumea. Și nu fac nimic sa fie atractiv atunci. Salariile ar trebui sa fie mai mari, tocmai Pt ca e insula și e izolat. Dar sunt dimpotriva, mai mici. Asta Pt ca organizarea e locală, bugetele locale, și cum insula nu produce mai nimic, decât turism 2-3 luni pe an, bugetul e pe minus mare. Și ca atare, economisim de când suntem noi aici. Lucrurile doar au devenit mai nasoale și mai nasoale. Sitiatia nu e numai in sănătate ci și in învățământ. Și asta e un motiv Pt care am pleca. 
Cum ziceam, e in plan, dar peste câțiva ani. 

Legat de durerile de cap, e posibil sa fie așa cum au zis medicii. Așa a fost și la mine. In plus te plângeai din când in când de indigestie, greață...ei bine e tot un semn de stres, oboseala cronica. Ar fi bine sa iei in considerare și sa urmărești semne. 
 

Laura, așa e. Însă o schimbare e un stres imens, mai ales ca nu e in domeniu și trebuie sa invat lucruri noi, multe. Salarul nu e la fel, e mai mic. Pt o perioada e Ok. Acum aștept pana in primăvara și văd cum ma simt eu, ce va fi cu salarul meu atunci. 
 

Strumphi, acum lucrez 2 ore pe zi (25%), pana in 10 Noiembrie. Pot prelungi perioada de 25% sau pot urca la 50% după asta. Voi vedea încă 2 săptămâni cum simt, in 4 Noiembrie am urmatoarea convorbire cu medicul, atunci stabilim. Adică eu stabilesc :). Ii spun cum sunt și ce simt pe mai departe. 

 

Imbratisari la toată lumea, fug la job acum! 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!

 

 La mine in sat e o toamna frumoasa, e cald, si imi creste frumos iarba pusa, ma rog ar creste si mai frumos de nu ar fi asa alergata de copii si caine.

 Silvi, daca orasul tau e mic, al meu ce s mai zic, desi e la o aruncatura de bat in Bucuresti, noi avem toti doctorii posibili doar in Bucuresti si facem naveta. Doar copii au avut MF in oras la noi, si i-am scos, dupa ce am ajuns cu febra cu unul la 8 luni si a refuzat sa imi dea BT, desi eram internati si ne cereau. 

Strumphita, ce haios povestesti, si eu/si sotul am facut facultatea in Iasi, acolo ne-am si cunoscut si acolo ne-am si luat. Imi e dor de Copou.

  Noi in weekend am mai bricolat, si duminica am fost la o ferma cu animale si produse proprii. Am mai fost in trecut cu baietii, dar au fost asa si asa, ei acum de cum au intrat au chicotit, picotit, topait, aratat cu degetu si au recunoscut animalele: ma rog bivolul era vaca si faceau muuu, fazanul era pui si cucurigu, dar pe acolo. Au alergat rate, pui de gaine, au pus mana pe oi, capre. Incet incet devin interesati de lucrurile din jur.

P.S. am incercat sa pun 2 poze, dar nu am reusit, asta e.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sunt la tara, azi au venit frigiderul si hota.

E o vreme efectiv superba. Nu o vara tarzie, mai degraba o vara in plina toamna. Sunt 30 de grade la soare si 24 la umbra. Randunelele sunt innca aici si copacii ruginii is plini de mierle.

 

Am  vorbit cu mama aseara, au avut curentul oprit 48 de  ore si faceau curat sa aruncce mancarea stricata.

Nu tot orasul a avut curentul oprit ci in functie de unde veneau liniile de inalta tensiune. In zona lor veneau dinspre canioane unde vantul e mai puternic si cabblurile sunt vechi de peste 20-30 de anni, roase si mancate de vreme - una dintre  cauzele caderii lor.

A iesit scandal si multi au dat commpania in judecata pentru ca trebbuiau sa  le schimbe.

Imi spunea ca a iesit trumpul si a facut spume pe chestia asta.

S-a circulat greu in oras, unele intersectii au ramas fara semafoare. Soru-mea a avut curent la serviciu deci fara probbleme pentru bbolnavi.

 

Pisica Maya s-a jucat cu o viespe ce a intepat-o in gura si si-a lasat accul acolo. A urlat. Bine ca nu  eram acasa. A fugit fii-mea cu ea la vet, i-a scos acul si i-a facut o injectie.

 

Asa arata vara mea ruginie. Nimic nu e  mai frumos ca cerul albbastru de vara, toamna!

[poza cu cer bestial de albastru si stejar rosu]

 

Si in nicio alta luna la ora 9 dimineata nu iese soarele in fotografie atunci cand vrei sa faci o poza de pe terasa

[poza cu soare si razele lui]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...