Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Gutui si crizanteme


Recommended Posts

Viviana, imi poti da numerele care te-au sunat please (Guatemala, Salvador si Estonia)? (daca le mai ai)

uite cateva exemple, daca te ajuta. si un prieten de-al nostru e terorizat de vreo 2 saptamani de aceste telefoane, din te miri ce tari. banuieste ca cei care se ocupa de aceste escrocherii i-au luat numarul de telefon de pe site-urile de anunturi, isi scosese masina la vanzare acum ceva timp.

 

https://www.observatorulph.ro/shopping/118660-nu-sunati-inapoi-dupa-apeluri-telefonice-ratate-din-strainatate-lista-numerelor-de-unde-iei-teapa

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 968
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Viviana, aveti grija... Sper sa se potoleasca. Ma enerveaza sunatul asta cu numere ascunse. Si firmele, call centeruri suna asa cu nr ascuse si nu inteleg de ce. Parca au ceva de ascuns, fac ceva ilegal, asa imi suna chestia asta cu nr ascuns.

La fel cu cartelele prepay... neinregistrate pe nici un nume.... la adapotul unei astfel de cartele poti sa faci o gramada de magarii fara sa fii prins: glume proaste, farse de ex privind atentatele cu bomba, inselaciune cu metoda accidentul de ex, adica lucruri extrem de grave, bataie de joc la adresa oamenilor :((

 

Cu astia cu numere de albania, estonia, tari africane.... stiu ca daca suni inapoi ti se incarca factura cu sume f mari. Dar nu prea inteleg mecanismul de functionare....ce fel de numere sunt alea? Oamenii aia te suna chiar din tarile alea sau sunt niste numere generate intr-un anumit fel prin diverse retele din acele tari? Tu ca si consumator platesti compania ta de telefonie (banii aia 60 eur ii dai lui Vodafone sa zicem) - Vodafone pe ce iti cere acei bani? Teoretic tu decontezi catre Vodafone niste servicii pe care ti le ofera... aici care e spilul, care sunt "beneficiile"? nu prea inteleg mecanismul de desfasurare al acelei fraude.... Si cum ajung banii la infractor cand tu ii platesti la Vodafone? Se deconteaza apoi Vodafone cu infractorul?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In Suedia nu poți cumpara cartela de tf fără legitimație. Nu poți ascunde numărul decât cu cerere specială. In care precizezi motivul, trebuie sa fie întemeiat. 
 

Altfel, cu număr ascuns suna spitalele. Nu toate numerele, o parte. E nasol ca dacă am omis sa răspund nu pot suna înapoi. Dar când am timp cu medicul, știu ca ma suna intr-un interval de timp, totuși trebuie sa stau cu ochii pe tf sa nu pierd apelul, eu nu pot suna înapoi. 
 

Nici eu nu răspund la un număr pe care mobilul nu îl recunoaște. S-a întâmplat sa ma sune Silvia de pe mobilul prietenului ei, încă nu îl aveam memorat. Mi-a scris sms ca e ea. Și am răspuns apoi. 
Oricum la noi poți cauta pe net al cui e numărul. Majoritatea sunt înregistrate, se face automat și numai pe cei care fac cerere specială sa fie scoși, nu ii găsești. 
 

M-a sunat și cel de la asigurare, ca sa vb cu mine după ce am intrat in medical. Tot așa, număr ce mobilul nu îl recunoștea (deci nu ascuns) și nu am răspuns. Mi-a scris sms ca vrea sa intre in contact cu mine și ma roagă sa sun eu. 
 

Altfel și pe mine ma suna tot felul de la Crucea Roșie, Salvați Copiii și alte firme cărora am donat și acum ma tot solicita. Nu răspund, le blochez numărul și suna apoi de pe altul. Dar nu răspund la niciun număr ce mobilul meu nu îl recunoaște. 
 

Interesant Viviana ca apare așa numărul de pe care te suna mama ta. Știi și motivul? 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Am dormit bustean azi-noapte, am picat lata aseara...pisica tot vine la noi noaptea si in general doarme langa Marco...ma enerveaza, pt ca el o necajeste mereu...si ea tot langa el sta...intr-o noapte i-a facut si freza  [:D] pana s-a enervat si a dat-o jos din pat.

 

cata vreme nu se duce la cumnata-ta-n pat, e bine [:-)))]

 

radeam cu ea saptamana trecuta, ca a ajuns sa stea in aceeasi casa cu o pisica [pk]

 

(pentru restul, ca sa inteleaga - cumnata Ellei, care mi-e colega, are o teama patologica fata de orice pisica [:)]  iar acum, de voie de nevoie, stand acolo, e cu o pisica in casa, ceea ce e prima data pentru ea; sau aproape, fiindca mi-a povestit ca in copilarie a adus fratele ei o pisicuta pe care-a tinut-o in casa peste noapte; pisica in bucatarie, colega mea in ultima camera cu toate usile inchise, si tot n-a putut dormi toata noaptea).

 

(sper ca nu se considera c-am dat din casa)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...