Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Gutui si crizanteme


Recommended Posts

Pana  acum sunt ok.

Intr-adevar am fost tare tracasata saptamanile astea.

Nu e casa.

Toate s-au adunat si nu le mai suport.

Nu stiu cum sa le mai fac fata, sa le mai compartimentez.

===

 

In alta ordine de idei idioata de primarita (o fac idioata ca oricum nu o suport cu sarme sau fara sarme) vrea sa faca recensamant al animalelor de companie.

 

"Pe perioada desfasurarii recensamantului, proprietarii animalelor de pe raza municipiului Bucuresti, persoane fizice sau juridice, au posibilitatea declararii acestora personal sau digital in vederea inregistrarii acestora. Veridicitatea informatiilor va fi verificata de catre recenzori", se arata in proiect.

 

Recenzorii vor veni la domiciliile proprietarilor, de luni pana vineri, intre orele 08:00 - 20:00.

 

Potrivit proiectului, in cazul decesului sau instrainarii animalului, proprietarii au obligatia permanenta de a informa in termen de 15 zile ASPA in vederea operarii modificarilor in baza de date.

 

Totodata, proprietarii au obligatia permanenta de a informa ASPA despre dobandirea unui animal sau fatarea de pui de catre cel aflat in proprietate, in termen de 15 zile. Anuntarea se poate realiza personal sau prin transmiterea online a informatiilor.

 

Amenzi

 

"Nedeclarare animal, date eronate, 500 si 1.000 de lei

Moare animalu anunti in 15 zile daca nu 400-600 leii

Fata animalul sau il dai, il iei anunntii in 15 zile, daca nu  amenda 400-600 lei.

 

Deja pun bani deoparte pentru amenda.

Ce-o freaca pe primarita grija de ce  am eu in apartamentul proprietate personala?

Ma gandesc numai la toate babutzele astea din bloccare abia umbla si idioata le trimite sa declare moartea animalutuluisi le mai da si amenda mare la o pensie ca vai de mama ei.

 

Am hotarat. Nu declar nimic, fac ceva pe el de recensamant, nu are nimeni dreptul sa ma caute in casa de pisica si nici pisica sub coada sa verifice "veridicitatea informatiilor".

 

 

 

whaaat?

 

ma rog, faca ce-o vrea, eu nu raspund la usa daca nu stiu ca astept pe cineva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 968
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

neata tuturor

 

 

Mersi. Nici asistentul de la ambulanta si nici dr. nu mi-au spus  asta.

 

as zice ceva... dar.... mai bine ma abtin. (sa dai asa "variante" pacientului in starea asta e ca si cum ai zice "ce parere aveti? eu am invatat... dar nu mai stiu"). asta cu microciparea animalelor e tare buna si ar fi trebuit facuta. daca se pierde... ? numai ca ar trebui facut la veterinar treaba, cand te duci la control cu animalul de companie. 

 

Ioana, pereti cat incape, esti binevenita sa te urci pe unde vrei :). ti-a mai trecut? :)

 

strumph, ma bucur ca s-a distrat Sophia la intalnirea cu Pichon. si lui Patrick ii placea Tom Gates, Eva cred ca n-a ajuns la el. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si mie mi se pare tare bun recensământul animalelor, mi-as dori sa se faca in toata tara. Dupa ce vezi cate atrocitati se intampla, cate animale abandonate din motive mizere (e batran, l-am luat de Craciun dar ne-am plictisit, am gasit altul mai frumos - "de rasa" etc), orice pas in directia opusa mi se pare o idee buna... [:(]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rox, nu se face microciparea animalelor de companie. Numai recensamant. Un registru al animalelor unde declari animalul personal sau prin internet.

Cum asta nu le era indeajuns (numai cu asta a fi fost de acord, lasi la latitudinea cetateanului daca vrea sa-si inregistreze animalul intr-o baza de date au ba) au inventat recenzorii care vin  din casa in casa insotiti de politia locala sa veriice informatiile si amenzile.

 

De ideea asta am dat prin luna august, a fost supusa dezbaterii publice pe site-ul  primariei. DEzbatere in cadrul  careia am participt si eu cu spor.

Spre nemultumiea mea am dat de persoane care nu detin animale, pline de ura la adresa vecinilor care detin pisici sau caini, sau papagali,  sau porcusori de guineea care au fost extrem de vocali impotriva detinatorilor.

 

 

In alta oridne de idei si pisica  mea si a Miannei, de exemplu, sunt microcipate, au pasaport si carnet de sanatate la fel cu alte animalute de rasa.

 

Ei in fapt vor sa vada numarul de ccaini si pisici maidaneze si sa controleze reproductia animalelor  de  rasa comuna.

Ceea ce nu se poate  face cu inventia asta: nu o sa declare nimeni ca cateaua  de la coltul blocului  e a  lui sau ca a fatat 7  pui din care 3 au  murit.

 

O sa se toarne vecinii intre  ei.

 

Pe tot parcursul proiectului se face referire la animalele cu proprietar/deținător legal. NU se face nicio distinctie intre specii.

Deci, ce urmaresc de fapt?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si mie mi se pare tare bun recensământul animalelor, mi-as dori sa se faca in toata tara. Dupa ce vezi cate atrocitati se intampla, cate animale abandonate din motive mizere (e batran, l-am luat de Craciun dar ne-am plictisit, am gasit altul mai frumos - "de rasa" etc), orice pas in directia opusa mi se pare o idee buna... [:(]

Si eu sunt ok cu asta, din punctul  asta de vedere.

Dar nu cum vrea sa faca madama.

Nimeni nu are dreptul  sa intre la mine in apartament, in  apartamentul nimanui, sa verifice daca  am animal de companie  au ba. Si cum verifica?

Adica sunt de buna credinta, ma duc declar pisica si apoi ei tot vin sa verifice daca am spus adevarul? Vin si o  chinuie, o streseaza ca sa ii   masoare talia i se uita sub coada sa vada sexul?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...