Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Gutui si crizanteme


Recommended Posts

Am reusit sa vad meciul online, cu ceva intreruperi, dar ok.

A fost foarte frumos, spectaculos.

Ce m-am bucurat ca a castigat Simona.

 

 

Ioana din puiul fiert:

- din piept  fac salata de boeuf sau il toc, il amestec cu muuulta ceapa, verdeata, orez si pun in congelator pentru o viitoare ciorbba cu perisoare.

- din restul ciulama, pilaf, ostropel, la cuptor cu cartofi, usturoi, rosii

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 968
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Brrrrumă dimineata!  [cit]

 

Frig frig, mi-au inghetat degetele si nasul pana la scoala si inapoi. Azi acoperisurile caselor nu-s asa albe ca ieri, dar parca mai frig. Dupa o sambata foarte ploioasa, de duminica a venit frigul de la nord. E cald si bine in casa, imi beau cafeaua si apoi trec la treaba. 

 

Am avut un weekend de leneveala la socri, a fost tare fain, doar ploaia de sambata ne-a tinut mai mult in casa la gura sobei, Sophia a tras motanul de coada, a hranit ratele (salbatice) pe lac/iaz, am povestit, seara am fost la Pub, dupa ce am revenit am stat pana dupa miezul noptii la un pahar de vin si trancanit... Duminica a fost soare si cer albastru senin, dar frig iar eu cu mandra am fost prin sat, 2 stradute mari si late  [:D]  sa admiram culorile toamnei si sa ne facem pofta de mancare. Sophia a cules frunze si castane, eu am facut poze. Mr cu taica-su au muncit, l-a pus sa-l ajute sa mute mobila de gradina in magazie si apoi sa care lemne de la poarta la casa sa le depoziteze mai aproape de seminee. Soacra ne-a gatit pranzul ca nu ne lasa niciodata sa plecam la drum flamanzi. Am ajuns acasa seara tarziu pe intuneric, s-a mai schimbat si ora... De ieri inapoi la scoala si Brexit, eu la bolit si ieri si vad ca nici azi nu a inceput prea bine. 

 

Va las cateva poze cu toamna de la socri, sper sa se incarce, sa vedeti cum a servit mandra pestele lui Sykes [pis] [:-)))]  

 

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Superbe poze, Strumphi! Si mandra...

 

====

In sfarsit am dinte! Zici ca e al  meu din nastere. Facut la imprimanta 3D.

 

Is racita  cobza.

 

“Burdoaiele” cobzei – corzile mai groase – sunt acordate cu o octavă mai jos decât cele subţiri. Ele produc sunete grave, puternice, când sunt ciupite cu pana de gâscă sau “călcate” cu toate degetele mâinii. Cu aceste sunete au fost asemănate zgomotele scoase de persoanele răcite. De aici expresia “răcit cobză”.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana aceeasi problema o am si eu cu puiul din supa. In afara de mine si catel, nu serveste nimeni carnea din supa. Fac oricum din ce in ce mai rar, ca ma enerveaza sa arunc mancare.  Si cand fac, "prapadesc" cat mai putin, adica pun spinari si aripi, cat sa-i dea gust.

Baietii ( si ai mici si al mare) nu se ating de salata boef daca are carne! Ar fi o varianta de luat in seama placinta Corinei.

Perisoare, cum? Nu inteleg cum sa fac perisoare cu carnea deja  fiarta? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In week-end am mai prins vreme de vara pentru o mica si ultima drumetie. De azi, pare ca toamna a reusit sa patrunda si pe meleagurile noastre. Dimineata era ceata, umezeala, urat!

Nu stiu daca v-am mai spus. Urasc toamna, cu ale sale ploi, noroaie, copaci goliti de frunze, inceput de scoala, etc. De fapt nu-mi plac anotimpurile de tranzitie. Hai ca primavara o mai inghit daca nu ploua si macar imi da o stare buna ca stiu ca ii urmeaza vara.

Imi plac iarna si vara ca sunt clare, frig sau cald. Si in astea 2 anotimpuri exista vacantele!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana aceeasi problema o am si eu cu puiul din supa. In afara de mine si catel, nu serveste nimeni carnea din supa. Fac oricum din ce in ce mai rar, ca ma enerveaza sa arunc mancare.  Si cand fac, "prapadesc" cat mai putin, adica pun spinari si aripi, cat sa-i dea gust.

Baietii ( si ai mici si al mare) nu se ating de salata boef daca are carne! Ar fi o varianta de luat in seama placinta Corinei.

Perisoare, cum? Nu inteleg cum sa fac perisoare cu carnea deja  fiarta? 

Eu dau carnea fiarta scursa si usccata bine prin tocatorul de la mixerul de mana, ccare nu o face pasta ca in blender, o marunteste.

Ii adaug multa ceapa, ca-i  da un gust bun nu iese fada (ceapa o poti pune si calita), ou, patrunjel, orez (il poti pune si semifiert sau usor calit impreuna cu ceapa si putin apa).

 

Din astea fac si mmancare  de perisoare cu deosebirea ca pe langa patrunjel pun si marar.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!

 

astazi e ziua sotului. l-am sarbatorit deja duminica iar astazi cred ca o sa vina doar fratele meu. oricum sarbatoritul munceste pana tarziu.

multumesc tuturor pentru urari!

 

Strumphy, sunteti tare frumosi si toamna voastra de asemenea. de mandra ce sa mai zic [il]

 

Rall, am primit pachetul. am tras ieri o fuga de la munca sa il iau. multumesc mult!!! [flo2]

 

viv, sa te faci bine! sanatate!

 

eu fierb pasarea la presiune apoi fac mai multe feluri de mancare. nu imi ramane nici zeama nici carne. de obicei fac o supa/ciorba si la alegere pilaf, ostropel, mazare cu pui, friptura cu cartofi. eu nu prea le am cu gatitul asa ca nu ma abat de la drumul stiut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...