Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Gutui si crizanteme


Recommended Posts

Buna de dimineata,

 

Am fost ieri la cumparaturi  si mi s-a lipit de suflet un paltonas trei-sfferturi, la jumatatea pulpei sa zic, verde inchis.

Dar ce s-a mai lipit! De cuierul din casa. Culoarea e unicat la mine in garderoba, nu port culoarea verde.

Pentru el am sa si slabesc. De luni.

 

La 10   ma duc la dertartraj. Profund  antipatica mi-e procedura.

 

Am vorbit aseara cu  sorela din California.

Are curentul intrerupt pentru 48 de ore. E curentul intrerupt in mai multe orasele din county-ul in care locuieste, dar doar in partile vechi  ale oraselelor, cele care se alimenteaza cu energie din tronsoanele ale caror cabluri de inalta tensiune is foooarte vechi. 

Santa Ana sufla cu peste 130km/ora.

 

A izbucnit un foc intr-un oras situat la 30 de km est de unde locuieste. Nici fata si nici baiatul nu merg la scoala pentru ca scolile lor sunt in acele orasele si se afla pe traseele de evacuare. Alte scoli, colegii nu sunt inchise.

 

Focul se numeste Easy Fire nu pentru ca ar  fi usor ci pentru ca punctul de plecare a fost pe strada "Easy street" din oraselul Simi Valley.

 

Ea si cu baiatul erau la o prietena ce sta la 10 minute de ea care are curent. A anulat petrecerea de Haloween. Mama si restul familionului au ramas acasa unde stau  si citesc.

 

A inceput demersurile pentru a cumpara si monta baterii Tesla PowerWall (aparute in  2015) ce  se inccarca de  la  panourile ei solare  de pe casa. Ele stocheaza  energia furnizata de panourile solare, se monteaza pe peretele casei sau in garaj si face locuintele dotate cu panouri fotovoltaice independente de retelele electrice.

 

Am zis ca au inceput demersurile pentru ca a trebuit facut un studiu de caz si pentru ca cererile sunt atat de multe incat randul la montaj ii vine in ianuarie 2020.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 968
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna dimineața ,

 

Si noi in slow modus, o vreme rece și cu ploaie in rafale, copiii au pauza la lecții și antrenamente. [:)] Au stat la tv, au făcut muffins, pe electronice, pian, etc. 

 

Miha, dacă nu te simți in stare, lasă programul scurt de munca . Sunt curioasa cu plasturele , dacă are efect. 

 

Strumpfi, văd ca te ferești de dulciuri, ai ținut și low carb ? Fără pâine , cartofi ? Am și eu o cunoștința care a slăbit f bine așa , dar cel mai important e ca nu a pus la loc, e vorba de vreo 2-3 ani. 

 

Cu Moliere   [batcap] câți funcționărași din ăștia habarnisti și pe pile or fi .....

 

 

o zi frumoasa și cu soare  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza! 
 

Diana trebuia deja sa fi aterizat in Stockholm dar e încă in Larnaca. Ar fi zburat via Belgrad, cu Air Serbia (huh!) dar unul din motoare a luat foc înainte de decolare. Așa ca i-au direcționat (sunt 4) prin...Doha! Măcar zboară cu Qatar. Problema e ca nu mai are legătura din Stockholm spre insula azi, va ajunge mâine doar. 
 

revin, fug la job acum. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Trick or treat?  [vampirel]

 

Am luat bomboane cat sa impart pana la anu` care vine. Sper sa vina copiii sa imi bata usa sa am cui le imparti ca sa nu raman cu ele in casa. Anul trecut am luat doar 2 cutii mari si nu mi-au ajuns. Ieri am luat 3 cutii si inca un bax de Haribo  [batcap]

 

Toti copilasii de gradinita si Reception erau costumati pentru Halloween, somnorosi de abia ii trageau parintii dupa ei, dar costumati in batmani si printese  [il]  

 

Am intrebat-o pe Miss a mea ce sa ii sculptez anul asta in bostan si cica ea vrea sa deseneze o pisica si sa taie ea bostanul. [bat] Mi-s tare curioasa daca pana la urma o sa il faca ea anul asta sau eu in graba mare dupa ce vine ea de la scoala. La 5.30 vin la noi prietenele si pleaca de aici 2 strazi la deal si 2 la vale. Nu-s mari strazile dar cu case pe ambele parti, ii astept inapoi acasa pe la 8 cred. 

 

E soare dar frig tare afara, trebuie sa imi scot basca de la naftalina ca mi-au inghetat urechile si neuronu`  [:-)))]  In seara asta merge sa fac foc in semineu prima data pe sezonul asta. In ultimii 4-5 ani nu am facut pentru ca erau 20+ grade peste zi si am facut odata de ne-am sufocat, am deschis toate usile si geamurile.  [:D]  [:I]

 

Mi-am facut cafeaua pana sa plec sa duc mandra la scoala si deja e rece, dar nici nu merge parca, m-am trezit cu durerile facandu-si de cap. Eu nu mai inteleg nimic din ce mi se intampla, dar asta e alta poveste. 

 

Viviana, sa porti sanatoasa paltonul verde. (culoarea mea preferata) Ma bucur ca Silvi e bine! [flo2]

 

Mihaela, imi pare rau ca s-a amanat zborul Dianei. Cred ca nu mai ai rabdare sa i strangi in brate. Ai facut sarmale? [:D] De cand e plecata? 

 

Judoka, am mai spus ca sunt foarte foarte sensibila la gluten si lactoza, plus ca nu mananc zahar pentru ca hraneste inflamatia din corp si isi fac de cap bolile mele. Numai eu stiu ce rau mi-a fost duminica pe drum inapoi de la socri, 4 ore in masina nici pe fund nu puteam sta si luni, asta dupa ce am mancat o felie mica de tort si alte chestii facute cu lapte, zahar, faina... dar puteam sa refuz soacra? I-am cerut sa imi taie o felie cat de mic posibila, sa nu zica ca nu imi place mancarea facuta de ea. Gateste foarte bine, tortul foarte foarte gustos, numai bolile mele pacatoase.  [zid]

 

Rox, vreme buna la Frankfurt! Sa mananci un pretzel si pentru mine  [pofticios]

 

Anja, deci v-ati facut de plecat la mare si soare de Revelion?  [8D]  Sora mea din Tenerife ma tot bate la cap sa venim la ea, eu nici sa nu aud. Ieri se plangea pe whatsapp ca mor de cald, e o caldura nebuna. 

 

Silvi, tot nu ai aflat de la ce ai migrenele alea urate? Bunica cum mai e? 

 

Ma duc la posta sa ridic un pachet si apoi sa caut decoratiunile pentru diseara. Nici nu mai stiu pe unde le-am pus. 

 

O zi frumoasa! 

 

[dra]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Strumphi, Diana e plecată de un an de pe insula. A fost sezonul de iarna in Åre, a venit acasa in Aprilie la sfârșit, a stat vreo 10 zile și in 2 mai a plecat in Cipru. Deci de 6 luni. Nu știe exact cât va sta acasa, va lucra sezonul de iarna din nou in Åre, are apartament inchiriat deja de mâine. Eu sper sa stea de ziua ei și sa plece apoi, dar e hotărârea ei :). Împlinește 23 de ani :).
Da, am făcut sarmale, normal :). Le-a m pus in congelator sa le fierb proaspete, erau programate Pt azi, dar le amân Pt mâine :).

 

Judoka, am citit numai de bine de plasturii cu estrogen. De câteva zile folosesc o crema cu progesteron și ma simt substanțial mai bine, e clar ca e hormonal.
Aveam dureri de cap continue din Martie, dar de o luna încoace și ultimele doua săptămâni tot mai puternice. Nu trec cu nimic... dar după crema asta, nu le mai am decât când e cazul de o noua doza.

Asa ca sper și eu sa ma ajute, m-am saturat de starea asta ciudata, nu sunt eu...

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!

 

Multumesc pentu urari! din nou [:-)))]

 

LauraNico, te invidiez, ai deja zapada! a fost si dl. sot ieri la brasov si azi noapte imi trimitea poze cum ningea...dar nu cred ca s-a asezat. oricum, petrecere frumoasa!

 

Viv, sa porti sanatoasa paltonul! 

 

Strumphy, teoretic am dat de capul migrenelor, e cate putin din fiecare...putin hormonal, putin stres, putin oboseala cronica...plus alte chestiuni pe langa, legate de colecist, colon etc...am tratament si cumva le tin sub control doar ca e foarte obositor. nu pot sa scap de ele, doar sa le mai temperez. si ma 'lovesc' cand mi-e lumea mai draga, de ex: ziua sotului. 

legat de intolerante eu zic sa nu mai faci exceptii. soacra nu are de ce sa se supere. eu de cand respect regimul dat de gastroenterolog sunt mult mai ok. soacra chiar imi gateste separat [:)]

 

rox, drum bun si vreme buna sa ai!

 

Miha, mai e putin si iti strangi in brate fetita, nu te intrista, bine ca sunt ok si ajunge sanatoasa acasa! sa petreceti frumos! [flo2]

 

anja, ce fain ca ai baieti mari, deja faceti vacante separat! si revelion in 2...romantic! bravo!

 

sper ca toata lumea e bine! pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Silvi îmi pare rău ca bunica ta nu se simte bine :(. 
 

Viviana, sa porți cu mare plăcere paltonul verde. Eu cred ca te prinde culoarea! 
 

Eu ii fac surpriza soțului de ziua lui (deși mergem in weekendul care urmeaza după ziua lui, atunci erau bilete) și am cumpărat bilete la un teatru in Stockholm, am rezervat și hotel. Trebuie sa mai iau bilete de vapor. Avem doua zile, vreau sa mergem și la Spa și sa vedem poate ceva muzeu ce încă nu l-am văzut. Abia aștept! 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...