Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Gutui si crizanteme


Recommended Posts

  • Răspunsuri 968
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ce sunt alea piersici de vie?

 

sunt piersicile nealtoite, din cate stiu eu. de obicei pomul (piersicul) creste in vie, printre randuri. fructul (piersica) nu e foarte mare, nici foarte colorat, are si imperfectiuni (pete sau gauri de viermisori), are un puf mai pronuntat decat la piersicile mari, insa e atat de dulce, zemos si parfumat....singurele care se apropie cat de cat ca gust, aroma si textura sunt piersicile plate (paraguayanos), care au aparut si la noi in magazine, de cativa ani incoace

chiar si la mine in oras (ploiesti), tot asa li se spune, piersici de vie - asa scrie pe etichetele de la piata, desi denumirea o stiu de la bunicii materni, care au locuit in olt.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce sunt alea piersici de vie?

Sunt piersicile obisnuite din pomi ce nu cresc mult in inaltime, sunt tristi la frig, si se cultiva  printre randurile de vita. Dar ii sta bine si intr-o gradina printre alti pomi care sa-l apere. Piersicul e foarte sensibil, trebuie maiestrie la ingrijire si are ciclu de viata redus.

Am fost sambata la o pepiniera si am primit multe, multe explicatii.

 

Acolo am gasit prun, par si mar. In viata mea nu am mancat fucte mai gustoase, dulci si parfumate.

 

M-au invatat  ca, normal, pomii fructiferi, coniferele nu se stropesc cu apa din put pentru ca e foarte rece si le produce soc termic. Aveau acolo un bazin mare cu apa si irigatia isi tragea de acolo apa.

 

Nucul meu s-a imbolnavit. I  s-au innegrit si cazut toate frunzele inca de acum o luna pana si nucile s-a innegrit.

 

Cu tota irigatia si gazonul a avut de suferit din cauza secetei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, la multi ani!

 

Sa te duci sa vezi ce-i cu tensiunea. Asa am inceput si eu. Ba o durere de cap, ba un puls crescut, tesiunea ba sus, ba jos. Acuma iau ceva pilule si e totul ok.

Pana una alta ia un aparat de incheietura (nu e cel mai bun dar merge) sa fii sigura ca te doare capul de la hipertensiune.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, la multi ani!

 

Sa te duci sa vezi ce-i cu tensiunea. Asa am inceput si eu. Ba o durere de cap, ba un puls crescut, tesiunea ba sus, ba jos. Acuma iau ceva pilule si e totul ok.

Pana una alta ia un aparat de incheietura (nu e cel mai bun dar merge) sa fii sigura ca te doare capul de la hipertensiune.

 

Eu am problema de vreo 4-5 ani . Am fost atunci la cardiolog, mi-a dat un medicament pe care trebuia sa il iau zilnic. Problema e ca nu am mai fost la control de atunci si medicamentele alea le iau pe sarite, cand imi amintesc (iau o luna-doua, ma simt bine, uit sa le iau o luna-doua .. cam asa ...) . Am tensiometru electric de ala de pus pe brat, dincolo de ce simt eu, imi zice si ala ca am tensiunea prea mare. Imi fac programare si ma duc sa ma caut . Multumesc de sfaturi [pup] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doi piersici din aia de care zice Corina am si eu in gradina. Sunt foarte aromate fructele, dar cad de pe copac f repede si se umplu de viermi. Anul trecut am legat unul de gard, ca se apleca din cauza greutatii fructelor, anul asta nu prea am avut ce alege, au avut flori, dar s-au uscat si au cazut de la inceputul verii. 

 

Cu nucile a fost si la noi la fel cum spune viviana, inegrite, mici, inchircite...  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...