Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Gutui si crizanteme


Recommended Posts

Ah Noa bun ca m-am lămurit cu acel mixer minune, ca voiam și eu sa întreb cu ce e mai bun decât mixerul acela de îl tii in mâna și costa de 20 de ori mai puțin?

 

Eu am mașina de pâine, are program și numai Pt aluat. Își face treaba de minune, la câți cozonaci fac eu :)). Mașina de pâine și dospește aluatul, mi se pare foarte Ok. 
 

Asadar, rămân la vechile mele aparate, ca intram in panica deja :)). 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 968
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Cu mixerul cred ca tine mult cât de mult petreci la “copt”. Eu nu m-am înțeles deloc cu mașina de pâine. E tare mică cuva și nu frământa suficient (in opinia mea desigur). Plus cind faci creme sau bezele puterea mixerului “stand” nu se compara cu cel ținut in mâna - 1) ca nu încorporează suficient aer și 2) la mâna durează triplu sa bati ceva la aceeași consistentă. Basca ai mâinile libere sa faci altceva între timp (și cind prajituresti, contează). Dar da, dacă prajituresti din an in paști și faci doua chestii mici, nu merita. 
 

In plus, eu toc carne la mixer și fac fresh pasta. Întinde foile și am chiar și “extruder”...cel care “spritzeaza” coca de pasta in forme (rigatoni de exemplu). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana sau cine stie. In Ro, Utrogestan se da numai cu rețeta? 

 

 

 Buna Mihaela,

 nu, se da fara reteta, problema e ca se gaseste din ce in ce mai greu. Eu ultima oara am gasit doar concentratie de 100 mg, insa gineco meu zice ca se poate lua Arefam, ca e tot progesteron, si Arefam se gaseste usor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Absolut! Eu ziceam de mine :). 
Am mașina de tocat carne separat, electrică. Are adaptor Pt făcut cârnați și biscuiți. 
 

Dulciuri și pâine fac rar, din an in paști. Nu fac nimic complicat, eu ma simt tare bine cu ustensilele ce le am. Totuși Pt ca robotul de Bucătărie cu care toc diverse e cam vechi, ma bate gândul sa iau asta, ca e cam vechi și mixerul de mâna, deși perfect folosibil. Însă blender am separat, e și tocător dar Pt chestii mai mărunte. Oricum nu e urgent, deci mai poate aștepta. 

https://www.koketsfavoriter.se/bosch-mum5-creationline-yleiskone-harmaa?gclid=EAIaIQobChMI-p3q3b3H5QIVxI2yCh0HoAkxEAQYGyABEgL46fD_BwE

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Buna Mihaela, nu, se da fara reteta, problema e ca se gaseste din ce in ce mai greu. Eu ultima oara am gasit doar concentratie de 100 mg, insa gineco meu zice ca se poate lua Arefam, ca e tot progesteron, si Arefam se gaseste usor.

 

Moon mersi! Știi dacă Arefam e tot progesteron bioidentic?

 

Chestia e ca am citit, Combinația ideală ar fi estrogen bioidentic și progesteron bioidentic. In Suedia se dau numai pe rețeta, dar exista numai estrogen bioidentic. Progesteronul bioidentic se poate scrie pe rețeta, dar medicul trebuie sa ceara licența. Voi întreba doctorița dacă ea poate face asta. Dacă nu vrea, alternativa e progesteron sintetic. Și încă stau pe gânduri. 
De asta ma gândeam dacă sa rog pe prietena mea sa îmi trimită Utrogestan, asta se prescrie aici la noi cu licența. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Absolut! Eu ziceam de mine :). 

Am mașina de tocat carne separat, electrică. Are adaptor Pt făcut cârnați și biscuiți. 

 

Dulciuri și pâine fac rar, din an in paști. Nu fac nimic complicat, eu ma simt tare bine cu ustensilele ce le am. Totuși Pt ca robotul de Bucătărie cu care toc diverse e cam vechi, ma bate gândul sa iau asta, ca e cam vechi și mixerul de mâna, deși perfect folosibil. Însă blender am separat, e și tocător dar Pt chestii mai mărunte. Oricum nu e urgent, deci mai poate aștepta. 

 

https://www.koketsfavoriter.se/bosch-mum5-creationline-yleiskone-harmaa?gclid=EAIaIQobChMI-p3q3b3H5QIVxI2yCh0HoAkxEAQYGyABEgL46fD_BwE

 

 

Robot de bucataire (food processor) am asa (imi place ca face si "patratele", dice nu doar "rade"). Cica si framanta dar inca nu l-am incercat la framantat. Curata si cartofi :) :) :) 

 

https://www.williams-sonoma.com/products/breville-sous-chef-peel-and-dice-food-processor/?pkey=celectrics-breville&isx=0.0.8200

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miercuri seara a venit in vizita amica celui mic (care e si ea in primul an de facultate la vreo ora jumate distanta de noi) - este cea care facea dog-sitting tot timpul...ne-a sunat din driveway daca poate sa vina! Cica i-a fost tare dor de noi, de caini, de dinners de la noi asa ca am pus-o la masa, am stat de vorba, si-a desartat desaga cu povesti de facultate, ne-am tras selfies sa trimitem lui A. I-am umplut o sacosa cu "provizii" si a plecat inapoi. 

 

Cica vrea sa vina in fiecare miercuri :) :) ca ii e dor de noi si de atmosfera de familie. Go figure!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...