Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Gutui si crizanteme


Recommended Posts

La noi nu se stie la exact ce materii va avea examenele. Deci trebuie sa invete la toate. Si se iau in calcul notele de la toate materiile, cu aceeasi pondere. E pagubos sa mergi pe ideea ca unele materii nu sunt importante. Va trage la sorti pentru examenele din mai. Deci trebuie sa invete cat mai bine la toate materiile.

 

Iar sa faca teme in we. Oh well. La clasele 1-7 le ia toate cartile peste we. Copii trebuie sa se odihneasca. Asta e politica. Ca o fi buna, o fi rea. Cert e ca primii 7 ani copilaresc nu gluma. Nici note nu au.

 

De abia la clasa 8-a incepe distractia cu note. 

 

Eu zic sa pui pe hartie programul lor si sa le lasi cumva si timp de respirat. Nu doar pauze de masa si de mers la baie. Pentru ca mai e pana la finalul anului scolar si sa nu devina extenuati de pe acum.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 968
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Succes mult, Laura! Aveti un an greu, stiu ca e mult stress si pt voi parintii, si pt ei.

Dar va trece si o sa fie bine!

Si eu zic ca acum, la clasa a 8-a sunt prioritare romana si matematica, apoi celelalte materii.

Daca Doamne fereste iau o nota mica la materiile unde "le mananca" profii sufletul, asta e, o sa aiba o media de 8

care nu cred ca va atarna atat de greu... cateva sutimi la media anilor de gimnaziu, care conteaza 20%.

Pa cand examenul ro-mate e de 80%.

Daca ai dubii cu matematica, incearca sa-i duci la un meditator, la ceva testari, care sa-i mai indrume

putin, sa le mai dea cateva idei, sa mai vada unde mai "scartie" putin si poate fi imbunatatit, pe ce sa ma insiste.

 

Va doresc mult sa intre acolo unde isi doresc. Noi mai avem, dar nu mult... clasele 5 si 6...

Trece timpul f repede.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine nimic nu ma deranjează mai tare in perioada asta, decât întunericul. Îmi doresc sa ningă și sa nu se topească pana in Martie, dar nu e după cum vreau eu. Crepusculul asta veșnic, soarele atât de jos chiar dacă (mai degrabă când) e senin...e seara deja la ora 14.30, e seara încă la ora 9...e ziua dacă e soare și atunci eu sunt in laborator. 
 

Seara frumoasa! Eu am curs de pictura, azi învățam despre perspective in toate direcțiile ;). Și pictam ceva peisaj. Mie îmi place mult Monet. Dar l-am descoperit și pe Leonid Afremov. Sa văd la ce ma hotărăsc. 
 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, esti f talentata! Ti-am vazut pe FB lucrarile.

Nici mie nu imi place intunericul, adica ziua scurta, iarna... Si nici frigul.

Cu toate ca este cald in Ro fata de valorile normale ale lunii noiembrie, mie imi place asa cum e acum. Nici nu astept frigul, vantul, gerul.

Daca nu ar mai fi iarna, cu atat mai bine.... desi stiu ca are rolul ei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica mulțumesc :). Îmi zice și profa ca am talent :). Mătușa mea, sora mamei, a terminat arte plastice, sculptura. In copilărie in fiecare vacanța îmi cumpara tempera și pictam. Ea nu a avut familie, a fost profesoara de desen și apoi de istoria artei. Am pictat împreuna pereții din camera noastră de copii, prima data au fost Albă ca Zăpada și cei 7 pitici, apoi după ce am crescut am pictat un peisaj cu pădure. Și in living am pictat un peisaj cu cascada. De atunci am uitat, nu a fost niciodată o mare pasiune. Dar acum am redescoperit-o cu ocazia stresului. A fost bun și asta la ceva :). 
 

Ah și in acril nu am pictat niciodată, e diferit. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Strumphitza, la Tower of London se pot vedea si diamantele casei regale? Au fetele mele un joc Diamanten si am citit noi ca Steaua Africii se gaseste acolo. Dar nu stiu daca se si poate vedea vreun diamant din toate cate sunt acolo. Ce dileme  [:I]

 

Da, toate bijuteriile coroanei sunt in Tower of London. Le-am vazut ieri dar fotografiatul este interzis. Oricum trebuie vazute live sa iti dai seama cu adevarat cat sunt de extraordinare. Unde sunt expuse coroanele nu poti sa stai sa casti gura prea mult, este banda rulanta ca in aeroport, de altfel cred ca ai sta cu orele sa apuci sa vezi ceva. Noi, eu cu Sophia, ne-am dat de 2 ori pe ambele parti, le-am admirat din toate unghiurile, numai oh si ah am auzit. Foarte foarte frumoase, merita vazute daca sunteti in Londra. 

 

Aici poti citi mai multe despre bijuterii si istoria lor:  

 

https://www.hrp.org.uk/tower-of-london/history-and-stories/the-crown-jewels/#gs.fy59hx

 

Mie mi-a placut cel mai mult The Imperial State Crown si sceptrul! Cum sclipeau diamantele alea...  Nu ca restul nu ar fi magnifice, dar astea mi-au taiat rasuflarea. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Strumphi, daca tot ai 3 sifonere cu haine si iti place lucrul manual, ma intreb nu se pot modifica la noile tale masuri? Ma gandesc ca sunt materiale, imprimeuri care iti plac. Pe mine ma enerveaza cand am un set preferat si ba se strica bluza, ba nu mai imi vine fusta si trebuie sa caut ceva similar. Dar daca e de redus dimensiunea nu e asa mare problema. Problema e cand iei proportii  [:I] , nu cand te duci in jos.

 

S-ar putea modifica unele din ele, dar are sens? Plus ca nu stiu pe cineva care se pricepe la asta, ca nu le-as da oricui sa le strice. Foarte multe fuste si rochite sunt cu tot felul de broderii, nu prea ai cum sa le modifici. Nu m-am hotarat inca ce fac cu ele, le-as dona la charity, le-as vinde pe ebay dar nu am chef, multa bataie de cap. Mama a spus sa le pun in pod in cutii sau pe sub paturi, dar sa le tin ca poate iar ma fac de marimile alea? Parca nu as vrea sa fiu iar cum am fost. Am mai slabit aproape 4 kg de cand ziceam ca ajunsesem la -30, acum sunt la -34 si cred ca e timpul sa ma opresc desi inca mai am de unde da jos cateva kg. Eu as mai vrea vreo 5-6  pana la Craciun.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum sa va povestesc ce am patit eu azi, nici acum nu-mi vine sa cred. 

 

Dimineata o las pe mandra la scoala si fug sa iau autobuzul sa merg la spital, care e mai departe de mine si trebuie sa schimb pe la mijloc sa sar in altul sa ma duca direct la poarta spitalului. 

 

Ajung in statie, pierd la mustata primul autobuz, trafic nebun de ora de varf, ma urc in al 2 lea, cobor unde trebuie sa schimb, trec stada si ma panichez ca nu am ochelarii pe nas. Nici nu stiu cand si cum am trecut strada si de cum nu a dat nici o masina peste mine ca e ditai bulevardul cu un trafic nebun iar eu nu am trecut pe la semafor! Fug cat pot de repede pana sa plece autobuzul din statie, inchisese usile, bat tare sa opreasca, intru ii spun ca mi-am uitat ochelarii pe scaun si gesticulez! Se uita la mine crucis, s-o fi gandind femeie nebuna, ochelarii ti-s pe nas! Cand pun mana pe fata imi dau seama ca ochelarii erau pe nasul meu! Mi-am cerut scuze si am fugit sa iau al 2lea autobuz spre spital. 

 

Nu am dormit toata noaptea si eram rupta de oboseala. Aseara dupa ce am ajuns in pat m-a luat o migrena oribila, nici ochii nu ii puteam tine deschisi, am luat niste calmante zic sa pot dormi peste noapte. Peste noapte nici ca am dormit, mi-a fost asa rau, era aproape ora 2 si eu erau cu ochii in tavan. Ieri dimineata la fel m-am trezit cu o migrena oribila, nu am luat nimic si pana sa plecam noi in oras imi trecuse. Dimineata la 6.30 cand s-a trezit Nick imi era asa rau ma gandeam cum naiba ajung eu la spital? 

 

In drum spre spital i-am scris lui Nick ce am patit cu ochelarii si oare cu adevarat o iau pe ulei? Imi zice sa stau linistita ca i se intampla si lui de astea,,,  

 

Nici acum nu mi-e capul limpede, nu ca l-as avea vreodata, zici ca am un pietroi si o presiune imensa in cap, in special ochii, nasul si fruntea. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

La noi nu se stie la exact ce materii va avea examenele. Deci trebuie sa invete la toate. Si se iau in calcul notele de la toate materiile, cu aceeasi pondere. E pagubos sa mergi pe ideea ca unele materii nu sunt importante. Va trage la sorti pentru examenele din mai. Deci trebuie sa invete cat mai bine la toate materiile. Iar sa faca teme in we. Oh well. La clasele 1-7 le ia toate cartile peste we. Copii trebuie sa se odihneasca. Asta e politica. Ca o fi buna, o fi rea. Cert e ca primii 7 ani copilaresc nu gluma. Nici note nu au. De abia la clasa 8-a incepe distractia cu note. Eu zic sa pui pe hartie programul lor si sa le lasi cumva si timp de respirat. Nu doar pauze de masa si de mers la baie. Pentru ca mai e pana la finalul anului scolar si sa nu devina extenuati de pe acum.
 

Foarte interesant sistemul. Cate materii studiaza in total intr-un an? Din cate dau examen? 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

….  Asa ca anul asta concentrarea e pe cele doua materii si pregatirea examenului. Oricum, sunt materii unde profii i-au "luat de buni" si daca citesc cat de cat si fac tema la un nivel decent, le pun note bune. Mai sunt materii unde doar trebuie sa faca un proiect, sa invete un pic pt un test si cam atat.  In clasele 5-7 si eu ma tineam de ei pt fiecare materie si pt fiecare medie, dar anul asta s-au schimbat prioritatile. Dar chair si asa , avem obiecte unde profii le  "mananca sufletul" 

Laura, mie imi face sens sa se concentreze cel mai mult pe materiile de examen, mai ales ca au totusi media generala buna.

Incearca totusi sa ii lasi macar in weekend cand e lumina sa joace. poate le instalezi un cos de baschet … sau sa faca , ce vor citeva ore. e cumplit sa invete non stop atitea ore. Dar chiar invata,  sau se joaca in timp ce invata...si pierd timpul?

 

si la noi e mare presiune zilnic, la fiecare materiie.

 

William are 7 materii (clasa 10) clase avansate, si la fiecare sunt cerinte…Invata dde la 7:30-3. si 4:30-7 face teme. se culca la 9:30 in fiecare seara.

 

saptamana trecuta am facut programare si am vorbit cu profesorul de matematica. a fost foarte bine ca tot ce ii spuneam eu de ani de zile i-a spus si profesorul...deci nu e vb de mentalitatea mea romaneasca, cand ii spun ca treb sa practice la matematica zilnic.

a 2-a zi, tot ce vorbisem noi cu profesorul , le-a repetat la toti in clasa.

 

Conteaza f mult mediile la fiecare materie , media generala, si ce fel de clase a luat. In functe de note ii da anul urmator clase (avansate sau regular)

 

Anul viitor va fi mai aiurea ca incepe toate ore le de la 8:30 pana la 4...ordin de la Guvernatorul lui peste….nu stiu ce vor face parintii cu servici...oare toti poti sa inceapa la 9... Plus ca  programul o sa influentese sporturile de dupa amiaza. .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...