Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Gutui si crizanteme


Recommended Posts

neata tuturor

 

Strumph, hehe, multora ni se intampla ... cu ochelarii pe nas :))). ce facusi la spital?

 

Laura, dupa cum stii si eu am avut aceste perioade de panica (ma rog, la mine erau si justificate :))) - cand copchilu s-a trezit a fost nitel cam prea tarziu pentru pretentile lui, dar.... asta e). tot zic ca ar trebui ceva pregatire la mate, macar pentru faptul ca ce au de acolo se face, nu trebuie sa insisti tu sa faca altceva. si le structureaza altfel lucrurile in cap.

 

anja, esti la FRA?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 968
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

'neata! 

Shtrumph, sanatate multa! Eu am patit sa vobesc la telefon si sa imi caut disperata telefonul in acelasi timp... 

 

Michelle, de asta am si precizat ca au facut pauza de masa si ceva pauze intre teme , pt ca nu freaca menta aiurea. Ok, nu au ritmul sustinut de la scoala cand li se da test si intr-o ora trebuie sa termine tot, mai arunca un ochi pe geam, mai intreaba ceva, mai smotocesc cate o matza, dar in nici un caz nu casca gura 45 min, lucreaz 15 si se plang ca au muncit o ora. Nu, asta clar nu!  De ex. la romana au avut pentru luni de scris o compunere in care sa argumenteze semnificatia titlului unui text. Textul era o povestire SF de vreo 6-7  pagini. Au trebuit sa citeasca , apoi sa  scrie compunerea, cu exemple din text, cu bla-bla-uri (iar noi , am mai zis, suntem o casa de ingineri , avem privire inteligenta dar ne exprimam mai greu). La nici unul nu ne vine repede si natural  "ce a vrut sa spuna poetul" de scris in compuneri. Asta le-a luat cam 2 ore.  

Au avut apoi tema scrisa la algebra pe luni (nu greu, dar destul de mult) , 6 probleme la geometrie pt marti (au inceput anul asta geometria in spatiu, era tema la o lectie noua, au trebuit sa treaca prin teorie, sa stea sa deseneze la fiecare problema, sa le gandeasca, le-a luat ceva timp sa termine) . Apoi au lucrat tema pt pregatire la romana (compunere in care sa argumenteze ca un text este basm. Au scris si acolo cam o pagina jumate de caiet mare, si pt asta le-a luat timp sa revada ce ar trebui sa scrie, sa compuna, sa se exprime, sa ia exemple din text.) 

 

Pentru azi au avut tema la fizica sa raspunda in scris la 15 intrebari de genul:  "de ce intr-o apa linistita si adanca se incalzeste doar un  strat de apa la suprafata?"   sau " explica cum se incalzeste mancarea in vasele de bucatarie" sau " de ce sugativa si tesaturile se umezesc in prezenta unui lichid" sau " observa mai multe forme de radiatoare si explica de ce sunt construite asa " .. etc. La fiecare intrebare le lua minim 5 minute sa gandeasca ce sa scrie, sa formuleze un raspuns. La unele nu stiau sa explice fenomenul si se mai intrebau intre ei sau ne intrebau pe noi. In final le-a luat cam 1.5 ore sa termina tema.   La asta s-a adaugat tema scrisa la romana , tema la chimie +invatat ca azi au test + citit /invtat la geografie.  Mai au azi geometria, dar isi scrisesera din weekend. In timpul ramas Bianca a lucrat ceva in plus la gramatica, iar Rares a lucrat la un power point ce e proiect la biologie pt maine. 

 

 

Ma rog, nu vreau sa monopolizez discutia cu prostiile noastre. O sa facem si noi ce fac toti copii si parintii , o sa o scaotem la capat. 

 

Roxana, am tot vorbit cu ei, am stabilit ca mort-copt lucreaza un test in fiecare saptamana, iar vacanta de iarna apelez la o cunostinta prof de mate sa ii testeze si sa ne spuna daca e panica sau sunt ok, doar trebuie sa lucreze constant. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

Nu am mai avut asa timp sa scriu pe aici.

Mai mult stau la tara.

Ieri am fost si am comandat perdele si draperiile.  Sper sa iasa bine.

 

Strumphitza, am zmbit de dimineata cu ochelarii tai. Join the club.

 

Laura25, inteleg perfect stressul prin care treci. Eu nu l-am uitat nici acum.

 

Si mai cred  ca lucratul zilnic la matematica nu se incadreaza la mentalitate. Este un must si pentru cei care vor performanta si pentru ceilalti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine v-am re-gasit dragi doamne [flo2] !

 

N-am adus gutui si crizanteme ci doar zambete si imbratisari virtuale [:D]!

 

A trecut asa de mult timp…Un lucru este cert, orice dependenta poate fi invinsa…de mine…fumatul si DC-ul.

 

Ufff…ce weekend…dezamagire maxima…la intrebarea “Noi cu cine votam?”, nu prea am gasit raspunsul. Nu ma asteptam sa fie o calificare in turul 2…din betie te mai trezesti dar din prostie never. Daca (prin absurd) ar iesi cineva care nu trebuie nici macar sa-i pronuntam numele, ar trebui sa ne luam boccelutele si sa plecam in pribegie [fri] .

 

Sunt asa multe de povestit…dar va scriu succint…

 

Despre mine, minus 15 kg, am intrat in niste pantaloni pusi la pastrare “in pod” de ani multi. Acum sunt multumita si ma premiez cu shopping-uri online [flirty]. Mai ales ca acum am motiv ca sa-mi schimb garderoba. Cu bucatareala e asa mai light, dar pentru ca mofturile sunt aceleasi, ma adaptez fiecaruia. Co-locatara e pe pozitie, cu plimbari la mall, in aer liber…e atenta la kg, ten, coxartroze si alte roze…oare noi la 88 de ani vom fi la fel?

 

Si-acum de domnisoara mea…in clasa aIVa a muncit din greu la concursuri si diverse activitati, cu rezultate pe masura. Tare mandra sunt de ea. Acum este in clasa a Va…an greu din toate punctele de vedere. M-a speriat putin la inceput…dar acum zic ca este pe drumul cel bun. Diriginta incearca sa-i struneasca si sa le inchege colectivul. Majoritatea sunt cam naravasi, pusi pe shotii dar lucrul cel mai urat este ca se jignesc si nici unul nu cedeaza. Pana la urma, totul tine de ei si noi parintii ii sfatuim intotdeauna numai de bine. Practica karate Shotokan si are centura portocalie 7 kyu, participam la seminarii, campionate si chiar la unele a castigat locul I si II la kumite. Are antrenamente cate 2 ore de 4 ori pe saptamana. O insotesc si eu in cursul saptamanii, le consider ore de lectura, anul trecut am reusit sa citesc 52 de carti. Sunt abonata la bookster de aproape 2 ani si tare mult imi place cand primesc cartile la “domiciliu” iar pentru retur se preiau tot de la “domiciliu”.

 

Cam atat pentru inceput…aprofundam pe parcurs.

 

Pupici si numai bine [pup] !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineata  [clo]

 

Laura  [pup]  crede-ma-copiii tai sunt un model. rar mai gasesti asa copii in zilele noastre...eu sunt zi de zi cu ei-de la 11 ani la 19.rar de tot...e un an greu, dar vor reusi! cu o mama asa buna,clar!  [flo2]

 

Mariana  [flo]  felicitari pt fetita sportiva,pt cartile citite, 52  [alcool]  I wish...dar,n-am de unde cumpara timp  [alcool] , felicitari si pt kg multe-n minus! 

 

strumphi mi-ai amintit de mine mica, in clasa a 6 a,faceam cu mama la geometrie, eu distrusa,ca nu suportam matematica  [batcap]  mi-am bagat creionul in par si-am uitat de el, mama se grabea sa plece la munca, mi-a cerut creionul si-l cautam amandoua  [:D]  acum, fac multe de-astea, obosita,pe fuga,etc...se intampla  [flo2]

 

va pup  [floare3]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...