Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Greta Thunberg - copiii au dreptul la o planeta albastra


Recommended Posts

  • Răspunsuri 487
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

La noi sunt tot felul de presiuni. Ba sa nu mai consumam carne rosie, ba sa nu mai folosim masini, avem sacose de rafie pentru cumparaturi, traiste din material textil ca pe vremea bunicii. Dar la ce populatie infima are Norvegia e clar ca impactul e minor. Mai degraba este de folos sa faca campanii in tari unde nu se face nimic deocamdata. Am inteles ca in China au inceput sa ia masuri si ca sunt pe calea cea buna. Dar India e tare departe de politica din Scandinavia de exemplu. Orice masura luata acolo are impact fiind o tara atat de mare si ca populatie dar si ca suprafata.

 

Anda, sunt montate departe, in munti, unde e vant. Si nu orice munte ci din aceia unde nu prea merge nimeni pe trasee, greu accesibili. Nu se pot pune eoliene in zone populate. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exact, sa nu mai producem atat de mult si sa nu mai consumam in mod nechibzuit.

Si nu cred ca acest lucru este posibil in capitalism.

Este nevoie de o schimbare politica la nivel mondial, dar fiinta umana e atat de lacoma incat nu este posibil asa ceva. Prin urmare ne vom autodistruge, mai repede sau mai incet, dar acelasi rezultat.

 

Firma la care lucrez eu are productia in proportie de 95% in China, dar in toate baile e lipit mare cate un anunt prin care ni se aminteste sa folosim cate un servetel de sters pe maini pentru a salva un copac. Deci, despre ce vorbim?

despre bani.  iar nevoia de schimbare la nivel mondial este fara politica si fara teologii.  spre acolo ne indreptam.  cand nu le vom mai avea pe acestea  doua , nevoia de a avea  va disparea si va apare nevoia de a fi. 

 

 stiti eterna intrebare : a fi sau a nu fi?  i-a venit timpul. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

71076479_2115571045413729_89586139705083

sincera sa fiu mie mi se pare atat de neinteligenta chestia asta ca raspuns la ce vrea copila sa transmita incat stau si ma gandesc daca toti astia ajunsi adulti ne-am si maturizat.   daca astepti ca un copil sa aiba camera curata inseamna ca nu stii ce inseamna un copil pentru ca nu ai fost niciodata unul. doar ca varsta.  curatenia incepe din suflet , mintea e mereu ocupata cu cate ceva.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Raspindaci sunt ambele tabere!Chiar daca nu vrei sa crezi, atita timp cit nimeni nu stie adevarul...tot raspindac este!!! [:D]

 

Despre dramatism...nici nu mai comentez, e asa o caracteristica a fiecarui mesaj. [:D]

eu nici acum nu am inteles care sunt cele doua tabere!  cred ca vrei sa spui de doua puncte de vedere diferite.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu cum ar fi fost, am mai facut de astea si m-am ales cu injuraturi.

am fost atenta intai la autobuz si apoi am rezolvat problema ambalajului. nu e prima data cand fac asta.

ca el sunt multi altii in fiecare zi, in 2 ture, la 8-9 si la 2-3.

exemplul trebuie facut in prezenta celui care a facut fapta. cu naturalete , nu cu nervi. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca adolescent am avut aceleasi frici pe care Greta spune ca le are. Nu mai stiu sigur ce citeam (imi amintesc doar in mare), dar da, nu priveam cu "entuziasm" la viitor. Asta a cimentat hotararea mea de a nu avea copii. Uitandu-ma in jur, simt ca nu am gresit.

Mi se pare corect ca si generatia de adolescenti de acum sa stie ca ceva nu e in regula; daca bagam adevarul sub pres nu e ca si cum am rezolva ceva.

ba da ,  ai gresit.  orice copil care apare in lumea asta murdara vine cu o curatenie . vorbesc doar de copiii adusi din iubire . 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...