Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Greta Thunberg - copiii au dreptul la o planeta albastra


Recommended Posts

laura nu știu cu cine ma confunzi...eu nu am spus niciodată: “ ca americanii își împușca copiii ca asa e ....soarta”...

 

 

 

 

Michelle, daca ai timp, reciteste ce ai scris la acest subiect:   https://comunitate.desprecopii.com/forums/topic/155817-lipsa-dragostei-parintesti-naste-monstri/ , de exemplu acest mesaj :

https://comunitate.desprecopii.com/forums/topic/155817-lipsa-dragostei-parintesti-naste-monstri/?p=8577691

 

din care eu inteleg ca ideea vehiculata de tine este "astia sunt americantii, trag cu pusca in ce misca (mai ales prin scoli si hypermarketuri) pt ca au pusca, dar nu renunta la pusca pt ca asta e mentalitatea lor, deci nu se poate face nimic, asa ca trimite ganduri si rugaciuni si asta e..."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 487
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

Laura am respect pt tine și pt toți cei de pe forum,ești o femeie deșteapta... sper sa nu iei totul ce ți se oferă in fatza ca fiind adevărat, mai ales de cei care striga cât pot de tare... cercetează și trage concluzii singura. 

 

 

Michelle, ii ascult pe cei despre care tu spui ca nu prea ai auzit, tocmai pt ca nu tipa , adica oamenii de stiinta. Sunt sute, mii de articole in ultimii 10 ani cel putin in care se explica fenomene, cauza-efect, de ce se intampla ceea ce se intampla in lume.  Sa stii ca e suficient sa revezi putin o carte de geografie de gimnaziu ca sa intelegi de exemplu legatura intre topirea ghetarilor si schimbarile climatice ce le genereaza, sau ce modificari apar daca creste temperatura planetei cu 2-3-5 grade. Vara asta au fost saptamanal stiri despre noi si noi recorduri de temperatura inregistrate, vad cu ochii mei cum s-a schimbat clima, cum poluarea si defrisarile masive din tara au efecte dezastroase. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, daca ai timp, reciteste ce ai scris la acest subiect:   https://comunitate.desprecopii.com/forums/topic/155817-lipsa-dragostei-parintesti-naste-monstri/ , de exemplu acest mesaj :

https://comunitate.desprecopii.com/forums/topic/155817-lipsa-dragostei-parintesti-naste-monstri/?p=8577691

 

din care eu inteleg ca ideea vehiculata de tine este "astia sunt americantii, trag cu pusca in ce misca (mai ales prin scoli si hypermarketuri) pt ca au pusca, dar nu renunta la pusca pt ca asta e mentalitatea lor, deci nu se poate face nimic, asa ca trimite ganduri si rugaciuni si asta e..."

 

ce am scris acolo e un fact...si dupa cum se vede de atunci nu s-a facut nimic si nici nu se va face din "n" motive deja enumerate...indifferent cine va fi la conducere.

sunt arme neinscise si astea nu au cum sa dispara. sunt oameni bolnavi mentali, droguri...

oameni normali care au o pusca in casa...nu fac masacre.

 

DAR cu toata situatia asta nu inseamna ca eu aprob acceasta situatie, ca sunt proguns, ori ca nu imi pasa ca... accept detasata..."asa e soarta"...peste mesajele astea ai trecut cu vederea.

 

 

Laura nu am timp si nici placere sa bat apa-n piua...cine vrea sa inteleaga ce am spus intelege…si despre arme si despre climate change...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Michelle, ii ascult pe cei despre care tu spui ca nu prea ai auzit, tocmai pt ca nu tipa , adica oamenii de stiinta. Sunt sute, mii de articole in ultimii 10 ani cel putin in care se explica fenomene, cauza-efect, de ce se intampla ceea ce se intampla in lume. Sa stii ca e suficient sa revezi putin o carte de geografie de gimnaziu ca sa intelegi de exemplu legatura intre topirea ghetarilor si schimbarile climatice ce le genereaza, sau ce modificari apar daca creste temperatura planetei cu 2-3-5 grade. Vara asta au fost saptamanal stiri despre noi si noi recorduri de temperatura inregistrate, vad cu ochii mei cum s-a schimbat clima, cum poluarea si defrisarile masive din tara au efecte dezastroase.

 

ok, și ... ce noutate crezi ca spui??? 

 

Nu am contestat schimbarea de clima si poluarea ....DOAR motivele, faptul ca tot spun ca vine doomsday in cateva luni/ ani... metodele exaggerate de preventie (green new deal etc) de “salvare “ a planetei, ipocrizia ,coruptia la nivel înalt in acest domeniu si manipularea și băgarea in sperieți a oamenilor uneori cu rapoarte eronate intenționat. 

 

Sunt f multe de spus ... dar ar fi f naiv sa credem ca nu sunt interese ascunse... doar vedeți câta minciuna și corupție exista  in toate țările, in toate domeniile . credeți ca ref la acest “topic”  chiar tot ce se spune e adevărat?! Eu nu cred... și asta nu ca nu am citit, sau ca nu am habar.

 

anyway,  așa cum am spus fiecare are libertatea sa creadă ce/ pe cine vrea. 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 băgarea in sperieți a oamenilor uneori cu rapoarte eronate intenționat. 

 

 

 

deci sa recapitulam. n-ai vazut niciun om de stiinta "plangand la TV", dar nu crezi ce se spune. si rapoartele sunt eronate. tu ai citit vreun raport din asta?

pe astia de la NASA ii crezi? https://climate.nasa.gov/evidence/

dar pe cei de la UN? https://www.theguardian.com/environment/2018/oct/08/global-warming-must-not-exceed-15c-warns-landmark-un-report

astia de la BBC cred ca si ei sunt niste exagerati care mint poporul ca sa il supere: https://www.bbc.com/news/science-environment-49756260

 

ai vreo dovada care sa iti sustina teoria ca aceste rapoarte, pe buna dreptate alarmiste, sunt eronate? astept niste date, te rog.

 

edit: "metode exagerate de preventie"???? nu se face nici 20% din ce ar trebui sa se faca!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Peste 800k oameni din California nu au curent electric începând de astăzi ... și nu se știe pt cât timp ....suntem pe drumul bun cu climate change și sa punem in practica câte ceva din aoc’s green deal. sa vedem acum cât de entuziasmați sunt adolescenții cand nu vor mai avea telefoanele încărcate...

edit. Si nu a venit nici o calamitate peste California, e cer senin fără nici măcar un nor, adie placut vântul, pribabil 25 ‘c .... dar curentul e oprit ... scoli închise.... lumea suferă ... toate datorită neglijentei, corupției... etc etc

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Peste 800k oameni din California nu au curent electric începând de astăzi ... și nu se știe pt cât timp ....suntem pe drumul bun cu climate change și sa punem in practica câte ceva din aoc’s green deal.

 

sa vedem acum cât de entuziasmați sunt  adolescenții cand nu vor mai avea telefoanele încărcate...

 

Ramanem incadrate in stratagema:

 

batz prin gard

minciunica

batz prin gard

dezinformare

batz prin gard

batz prin gard

deflectie

batz prin gard

minciuna

batz prin gard

batz prin gard

 

 

sau sa-i zic mai elegant: "neadevar"???

 

Pariu ca nu ai citit nici o pagina din Green New Deal ci doar ce s-a diseminat superficial, incorect si distorsionat la Fox?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Ramanem incadrate in stratagema: batz prin gard minciunica batz prin gard dezinformare batz prin gard batz prin gard deflectie batz prin gard minciuna batz prin gard batz prin gard sau sa-i zic mai elegant: "neadevar"??? Pariu ca nu ai citit nici o pagina din Green New Deal ci doar ce s-a diseminat superficial, incorect si distorsionat la Fox?

 

 

te ai străduit mult sa scrii acest mesaj?

 

tot aduci vb de FOX news amuzant ca , dintre noi doua tu citești/ Asculți ... se pare ca ești la curent cu ce se discuta acolo, așa  nu te pot contrazice ca nu ascult FOX.

 

ps.  

Ti am mai spus ca am citit “deal-lul”-a fost o lectura amuzanta...nu sunt fan sci-fi. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...