Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Greta Thunberg - copiii au dreptul la o planeta albastra


Recommended Posts

Vreau sa mai adaug ceva . Michelle nu stiu daca ai auzit despre Extinction Rebellion care are loc in Londra , SI , unde au participat aproape 400 de oameni de stiinta britanici. Deci daca nici asta nu te convinge ca oamenii de stiinta au tras semnalul de alarma, nu Greta, companiile obscure sau interesele oculte , atunci poate iti schimbi parerea. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 487
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Lasind la o parte ironia , Greta se vrea un model pentru adolescenti, multi spun ca aminarea cu un an a scolii nu este tocmai un exemplu. In Germania , in fiecare vineri, elevii demonstreaza pentru protejarea planetei, iti dai seama ca sunt niste absente nescutite, care duc la niste goluri in procesul d epredare si invatare. Deci cind vrei a fi un model, un idel...trebuie pus in balanta foarte bine fiecare actiune, pentru ca poate avea alte repercursiuni, decit ceea ce iti doresti sa transmiti.

 

Greta a absentat in fiecare vineri, singura la început, apoi împreuna cu câțiva adolescenți ce i s-au alăturat, in capitala Suediei, in fata Guvernului. Era in ultimul an obligatoriu de școala, clasa a 9-a. Cu toate astea, a terminat școala cu calificative bune, la unele materii maxime. 
A spus mereu ca școala e pe primul

loc. Nu absenta de dragul absentei.

Si-a luat un an “Sabbat” Pt cauza planetei. Spune de câte ori are ocazia ca își va continua studiile.
 

Eu zic ca e un model, un exemplu. Nimic negativ in exemplul ei. Nimic. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Collins, scolile private sunt de acord cu aceste absente ? 

Noi am primit e Mail ca scoala nu motiveaza elevii pt  

aceasta manifestare. Ca parinti dam cu semnatura pt orice absenta . 

 

Michelle, sigur, poate nu se compara experientele nucleare cu plasticul si gunoiul, dar totusi nu poti sa zici : eu nu mai fac, pt ca celălat nu face . Un pai plus încă un pai , fac un milion de paie, care ajung la gunoi doar pt ca ne luam o cafea rapid in oraș . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Știu Judoka. In licee nu e aplicabil Pt ca îți pierzi automat indemnizația. Vorbesc de Suedia. Deci in momentul in care Greta începe liceul, are de ales: ori renunța la însemnizatie și face greva in continuare, in fiecare vineri, ori renunța la greva. O fi și asta unul din motivele Pt care a ales sa ia acest an de pauza și sa se dedice cauzei ei. 
 

Celor care spuneti ca e manipulata, va spun ca nu știți nimic despre Greta, despre viața ei și cine e ea cu adevărat. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Obraznica sau nu, nu stiu. Manipulata, da! Eu, ca parinte, nu m-as bucura ca adolescentii mei sa-mi anunte ca n-au chef sa se duca o zi pe saptamina la scoala. Ca nu orice adolescent care decide ca face greva vinerea pentru planeta e laudat de opinia familiala si/sau internationala. In spatele Gretei Thunberg sint multe interese, foarte multe. Cei ce o combat nu "lupta" impotriva unei simple adolescente, ci impotriva unei armate de avocati, lobby-isti, ong-isti ale caror interese sint mult mai putin pure decit discursul la ONU.

 

Curat manipulare cu ong-istii ăștia care se isterizează la calitatea aerului, la puritatea apei, la conservarea mediului in general, la “pensionarea” petrolului/cărbunelui, la menținerea ecosistemelor, etc.

 

La naiba, ne trezim cu planeta (mai) curată mama lor de nesimțiți.

 

Tacem frumos din gura la asaltul la care sintem supuși acum de către corporațiile sugative la ultimile fărâme de resurse naturale. De alde Koch, Waltons, Sacklers nu ne frica ca o sa ne protejeze de efectele devastatoare....ha!!!! Sa razi dacă nu ai plânge de așa logica fracturata. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Greta a absentat in fiecare vineri, singura la început, apoi împreuna cu câțiva adolescenți ce i s-au alăturat, in capitala Suediei, in fata Guvernului. Era in ultimul an obligatoriu de școala, clasa a 9-a. Cu toate astea, a terminat școala cu calificative bune, la unele materii maxime. 

A spus mereu ca școala e pe primul

loc. Nu absenta de dragul absentei.

Si-a luat un an “Sabbat” Pt cauza planetei. Spune de câte ori are ocazia ca își va continua studiile.

 

Eu zic ca e un model, un exemplu. Nimic negativ in exemplul ei. Nimic. 

 

Eu nu caut vinovati sau sa evidentiez greselile unora, eu am spus- si ramin la ce spun, cind esti deschizator de drumuri, automat devii un simbol , deci actiunile tale vor fi copiate/urmate.

 

Daca a gasit intelegere la scoala suedeza, nu inseamna ca cei ce o au ca exemplu si ii urmeaza actiunile, gasesc intelegere in alte sisteme de invatamint.

 

(sigur ca as fi foarte curioasa cum am reactiona personal ca parinti, cu venituri medii, daca am fi instiintati de copii nostri ca aminam scoala un an, sau lipsim regulat in fiecare saptamina, daca ar dori sa plece peste mari si tari sa devina mesagerul unei idei)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, parca erau printre noi mari și înfocate susținătoare de home-school...cu activități care nu au loc on cadrul școlii. Acuma ne trezim ca parca mai bine cu ea înapoi in clădirea școlii??? Și home-schoolingul asta trebuie facut in norme...ferească sfantu’ sa învețe copilul sa gândească independent și sa își mai și exprime opinia! 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Eu nu caut vinovati sau sa evidentiez greselile unora, eu am spus- si ramin la ce spun, cind esti deschizator de drumuri, automat devii un simbol , deci actiunile tale vor fi copiate/urmate. Daca a gasit intelegere la scoala suedeza, nu inseamna ca cei ce o au ca exemplu si ii urmeaza actiunile, gasesc intelegere in alte sisteme de invatamint. (sigur ca as fi foarte curioasa cum am reactiona personal ca parinti, cu venituri medii, daca am fi instiintati de copii nostri ca aminam scoala un an, sau lipsim regulat in fiecare saptamina, daca ar dori sa plece peste mari si tari sa devina mesagerul unei idei)

 

Asta este un artificiu de a devia de la mesaj. 
 

Semnale de alarma au fost trase...sint trase in continuare și ignorate. Ignorate sau in mod activ căutând nod in papura celui care comunica (ori nu sint suficient de dramatici oamenii de știință care “nu plâng la TV” sau o adolescenta care își exprima opinia). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Curat manipulare cu ong-istii ăștia care se isterizează la calitatea aerului, la puritatea apei, la conservarea mediului in general, la “pensionarea” petrolului/cărbunelui, la menținerea ecosistemelor, etc.

 

La naiba, ne trezim cu planeta (mai) curată mama lor de nesimțiți.

 

Tacem frumos din gura la asaltul la care sintem supuși acum de către corporațiile sugative la ultimile fărâme de resurse naturale. De alde Koch, Waltons, Sacklers nu ne frica ca o sa ne protejeze de efectele devastatoare....ha!!!! Sa razi dacă nu ai plânge de așa logica fracturata.

Ca sa continuam in acelasi stil:

 

Mama lor de tarani inculti si neecologisti care nu vor eoliene pe cimpul lor ca le mor vacile (emisiune de "Envoye spécial" pe canalul France 2, de stat).

Mama lor de locuitori neconvinsi ca acumulatoarele folosite de panourile solare se vor recicla vreodata!

Mama lor de parinti care vor (ce tupeu din partea lor!) ca odraslele sa mearga regulat la scoala!

Mama lor de necredinciosi care refuza sa creada ca cei care subventioneaza campania Gretei vin din cer si sint curati ca apa pura

Mama mea de persoana optimista, neimpresionata de crizele de isterie apocaliptice ale unuia sau altuia!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...