Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Greta Thunberg - copiii au dreptul la o planeta albastra


Recommended Posts

Discutia asta a inceput sa semene cu o conversatie intre cei care cred ca pamantul e plat si cei care cred ca pamantul e rotund. Argumentele stiitifice nici nu mai conteaza, ca doar toti stim ca in realitate putem sa cadem in neant cand ajungem la marginea pamantului, si ca sunt "agenturi straine si cu interese murdare" care tin sa ne convinga ca pamantul e rotund. Deci cam inutila...

 

Greta a inceput o miscare, si are toata admiratia mea pentru cele 4 vineri pe luna pe care le-a pierdut si pentru anul sabatic si pentru energia cu care crede in schimbare.  Ii admir pe tinerii care indraznesc sa gandeasca altfel, caci schimbarea nu va veni de la cei care se tin de tipare si care doar se lupta pentru note mari la scoala, eventual impinsi de la spate de parinti. Toata impotrivirile asta sunt de fapt frici si angoase de parinti care nu pot vedea mai departe de ziua de azi...

 

 

[pk]  [pk]  [pk]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 487
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

si sa mai adaug ceva. Sapt trecuta la conferinta, a vorbit o tanara de numai 16 ani, care facea parte dintr-o organizatie care se ocupa cu implicarea tinerilor intre 14 si 18 ani in cautarea de solutii pentru rezolvarea problemelor acute pe care omenirea le traieste astazi, folosind tehnologia Copila asta, a fost senzatia conferintei. Si ea lipseste de la scoala si se implica in proiecte in afara scolii. Era curtata de Microsoft si Google (eram langa ea cnd vorbea cu sefa de la Google pe Suedia). Tinerii de azi au mintea mult mai deschisa, nu atat de inchisa in preconceptii si misconceptii, Pot sa gandeasca "out if the box" aduc solutii ingenioase. Este oarecum o paralela cu conceptul de atlet din antichitate, culmea fortei si a armonie era intre 14 si 18 ani. Acesti tineri trebuie incurajati, si ajutati sa se dezvolte si sa inteleaga ca pot schimba lumea. Noi, cei maturi putem alege sa fim niste batrani care doar critca si le observa greselile sau ii putem sustine. Insa, si pentru asta, ca adult, trebuie sa poti sa iti depasesti limtele... si asta e greu pentru cei mai multi...

 

"Where does a better tomorrow start? It starts with the curious ones. With the eyes, seeing things differently. It starts with the ones getting things done"

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anja nu ai dreptate, nimeni aici nu e pro poluare si sunt oameni de știință care au adus argumente ca schimbarea climei nu este man made sau aportul e f minor.... dar ca nu cu toții credem ca vine doomsday in viitorul dacă nu facem ceva drastic și de domeniul fantasticului ( green new deal) . ... e cu totul alta poveste.

A lucra la google sau Microsoft nu e mare scofala( și eu am lucrat pt google) . e deranjant când Greta și cei de virsta ei din strada- generația Z, arunca cu vb de care habar nu au și jignește generația mea și a părinților mei.

 

Scuze, Greta ca n am mai avut timp sa salvam planeta după 10+ ore pe zi de munca , mergind pe jos prin zăpada la munca/ școala și spălând cu mâna....

 

da, generația Z  gândește out of the box... și se exprima liber pt ca au totul de a gata cu sudoarea altora și alții nu au avut și nu au libertățile lor...

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu se vede un viitor prea frumos la felul in care tinerii sunt manipulați, iau totul de a gara fără pic de gratitudine si mai au si tupeu sa jignească și sa arate cu degetul va alții nu au făcut nimic, sau au dus planeta de râpa.

Stai sa ii vedem pe cei de 16 ani care știu totul, ce vor face peste 10-20 de ani.

O sa vina vremea in care va trebui sa lupte și pt alte cauze mai imp... libertate, servicii, salarii ...

de asta am spus de Greta ca mai bine sta in scoala, se pare ca habar nu are prin ce au trecut alte generații... sau opresia in care se afla chiar și acum alte popoare... care din păcate nu pot sa se gindeasca la salvarea planetei , ca nici sa gindeasca nu au voie.

 

viata e mult mai complicata decit o știe un copil crescut in puf.

Ps.

Au venit cu ideea nu mai vor sa aibă copii, ca sa salveze planeta - vezi discursul lui AOC.... și sunt pro avorturi din același motiv

PPS salvarea sufletului e mai imp decit salvarea planetei.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

A lucra la google sau Microsoft nu e mare scofala( și eu am lucrat pt google) .

 

La Google sunt joburi si joburi. De la secretara la CEO. Inca mai cred, ca a lucra la Google sau la Microsoft si sa inventezi tehnologii noi, este ff mare scofala. Si daca tu  ai lucrat in domeniul tehnic si ai facut asta, atunci ai toata admiratia mea.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anja nu ai dreptate, nimeni aici nu e pro poluare si sunt oameni de știință care au adus argumente ca schimbarea climei nu este man made sau aportul e f minor.... dar ca nu cu toții credem ca vine doomsday in viitorul dacă nu facem ceva 

 

Si atunci, cei aproape 400 de oameni de stiinta britanici care au participat la Extinction Rebellion crezi ca mint, sau au niste interese de jucat?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...