Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Greta Thunberg - copiii au dreptul la o planeta albastra


Recommended Posts

O baterie de eoliana foloseste la stocat curentul.  [:)]  (to hold). 

Asta pentru ca nu produc non stop si cind produc toate ar fi prea mult curent in retea si cind nu produc nu ar deloc curent. Curentul nu poate fi stocat in cantitati prea mari, tehnologia e destul de scumpa, deocamdata.

 

Sa nu-ti inchipui ca eoliene au baterie ca sa se invirta ele de sanki.  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 487
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Michelle, e ciudat ca dai exemple doar de cercetari care nu au reusit si ca faci niste confuzii teribile de parca n-ai fost in viata ta la scoala.

 

Bugetul unui stat nu vine numai din taxele luate din ciorapul tau. Impozitele sunt pe terenuri, pe societati si beneficii, taxele nu sunt numai pe venituri de particulari (in USA sunt chiar mici comparate cu alte part), mai sunt taxe vamale, de transporturi, de produse diverse. Orice stat mai are si monopoluri care ii aduc venituri si conturi remunerate. Deci ce numesti tu «buzunarul meu» e o proportie mica, chiar infima.

 

Cercetarea fundamentala nu e deloc coruptie cum bati tu cimpii cu gratie. E o investitie in timp si in oameni care vor lucra cu folos si care va forma alti oameni care vor face tara «great again». Sistemul de cercetare fundamentala din USA e dintre cele mai performante. Si asta costa enorm. Si nu, nu sunt deloc bani pierduti.

 

Cercetarea aplicata se face cu capital mixt : public-privat. Din pacate, rezultatele nu se pot garanta. Exemplul lui «solynara lui obama» e de ordinul asta. Statul sprijina puternic cercetarea aplicata (tesla, de exemplu) caci asta permite dezvoltarea. Intelege ca nu e coruptie, e o alegere foarte importanta atit pentru a pastra un avans economic, cit si pentru a avea o industrie infloritiare.

 

Inca o data, eu cred ca tu nu stii ce scrii sau ce citesti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Michelle, e ciudat ca dai exemple doar de cercetari care nu au reusit si ca faci niste confuzii teribile de parca n-ai fost in viata ta la scoala. ....., . Inca o data, eu cred ca tu nu stii ce scrii sau ce citesti.

 

MIK, tu nu ma dezamăgești niciodată!!! mesajele tale sunt o sursa continua de amuzament...și mai recent de informații prețioase.... 

Keep up the good work!

 

Dar nu mai exagera așa...prea  multe informații intr o zi pentru micuțul meu creier. Te rog continua și mâine.... preferabil despre baterii. 

 

Astăzi am învățat atit de mult de la tine, cat nu stiam după cei 8 ani de cursuri economice și peste 5 ani de serviciu in domeniu. 

 

Imi cer scuze dacă nu ma ridic la standardele de educație ale forumului românesc.

 

Noroc ca pe aici lumea are standarde f joase și ma aleg pe mine ma sa vorbesc periodic in fatza unui grup de top professionals din  zona, cu engleză asta de balta și lipsa de educație.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mik, ai grija cu campiile alea ca se da avertisment, chiar daca sunt strabatute cu gratie. 

 

 

dupa cum ma stiti , am si uitat cum m-am caracterizat ultima oara dar era luat de la cineva de aici care avea bunul simt sa recunoasca ca nu le stie pe toate,  vreau doar sa pun si o tenta artistica in toata discutia asta.

 

" daca traiesti doar pentru bani bani , ai sufletul in faliment'.   sunt  doar versurile unui cantec dar unii traiesc doar pentru mantuirea lui,  probabil tot in faliment.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MIK, tu nu ma dezamăgești niciodată!!! mesajele tale sunt o sursa continua de amuzament...și mai recent de informații prețioase.... 

Keep up the good work!

 

Dar nu mai exagera așa...prea  multe informații intr o zi pentru micuțul meu creier. Te rog continua și mâine.... preferabil despre baterii. 

 

Astăzi am învățat atit de mult de la tine, cat nu stiam după cei 8 ani de cursuri economice și peste 5 ani de serviciu in domeniu. 

 

Imi cer scuze dacă nu ma ridic la standardele de educație ale forumului românesc.

 

Noroc ca pe aici lumea are standarde f joase și ma aleg pe mine ma sa vorbesc periodic in fatza unui grup de top professionals din  zona, cu engleză asta de balta și lipsa de educație.

 

si eu astazi am invatat mult mai multe de la tine . nimeni nu si-a pus educatia online  si ma bucur ca nu vei putea vreodata candita pentru un post ca al alexandrei .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

unele au …vezi info despre baterii GE

"The giant battery at the base of each turbine can hold 70 megawatt-hours, equivalent to 20 hours’ worth of work by a single wind turbine. "

 

 

Am citit. 

Aici linkul de unde ai citat https://www.ge.com/reports/wind-turbines-batteries-included-wind-hydro-combo-will-give-german-consumers-renewable-power/

 

Si am  inteles asa: este vorba de o noua tehnologie, in pionierat. Nu e o baterie solida ci una formata din milioane galoane  de apa.

 

 

 

Este vorba de wasserbattery.

Asa am inteles eu. "Below each of the turbines is an even larger, underground reservoir holding five times as many gallons of water."

 

post-3916-0-25516100-1571464914_thumb.jpg

 

Cine cunoaste mai multa engleza decat mine  poate lamuri probleema.

====================

 

Dar asa cum a spus si Mick, exista acumulatori eolieni care  stocheaza energia. Ei nu sunt parte integranta a unei turbine.

 

post-3916-0-39037800-1571464774_thumb.jpg

 

Astfel de sisteme de stocare a energiei in perioada de gol de sarcina intalnim in toate centralele electrice.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana vino cu intrebari mai interesante... fiecare citeste ce vrea, cand vrea…

 

dar sa-ti raspund la intrebare , am citit din articolul recent pus de Mihaela si mi-a placut la modul general...cand voi avea timp il voi citi mai in aprofunzime. 

 

unele idei sunt bune dar ca sunt  aplicabile peste tot in lume...ma indoiesc, nu toate tarile au resursele suediei..si nu toate tarile vor/pot  sa-i urmeze exemplul din f multe motive .

cata aroganta  transmisa  prin atatea ore de studii biblice!  

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va rog sa va exprimati opiniiile fara a face adrese personale. Stiu, discutia este "aprinsa", naste uneori si orgolii (ceea ce nu este deloc rau), dar ne pot scapa propozitii si/sau expresii nu tocmai elegante ce pot escalada, pierzandu-se esenta topicului.

Un detaliu referitor la reclamatii. 
Isi au sensul lor e cert.

Dar sa nu le transformam in "gradinita de la colt", iar Admin nu este "sperietoarea de serviciu". [:)] 

Va doresc un weekend echilibrat! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Am citit. Aici linkul de unde ai citat https://www.ge.com/reports/wind-turbines-batteries-included-wind-hydro-combo-will-give-german-consumers-renewable-power/ Si am inteles asa: este vorba de o noua tehnologie, in pionierat. Nu e o baterie solida ci una formata din milioane galoane de apa. Este vorba de . Asa am inteles eu. "Below each of the turbines is an even larger, underground reservoir holding five times as many gallons of water." Wasserbatterie_EN_Kombi-01.jpg Cine cunoaste mai multa engleza decat mine poate lamuri probleema. ====================ach_rel_module=post&attach_id=39785"]Baterii-sto.jpg[/url] Astfel de sisteme de stocare a energiei in perioada de gol de sarcina intalnim in toate centralele electrice.
https://www.windpowerengineering.com/how-three-battery-types-work-in-grid-scale-energy-storage-systems/

Poate se înțelege mai bine in linkul asta,  deși in urma cu cateva luni am dat peste un link f interesant despre wind turbins batteries... dar nu l mai găsesc acum.

 

am mai citit câteva articole f interesante in care specifica impactul de mediu care îl au bateriile ( wind solare, mașini ..,) panourile solare etc... etc..,cat și rentabilitatea acestor proiecte de mediu urmând indicatorii SMART.

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...