Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pete roșii tălpi


Recommended Posts

 

 

Copilu vostru a intrat de curand in comunitate? Pare ca nu prea sunteti familizarizati cu racelile, virozele, noi am trecut prin multe. E normal ca simptomele sa mai persiste chiar si 2 saptamani. De multe ori tratamentul cu antibiotic este de 5 sau 7 zile, si probabil ca antibioticul si medicamentul contra viermisoruilor nu erau compatibile. Sper sa rezolvati si problema cu viermii intestinali, probabil va trebui sa refaceti analize periodic. Daca a intrat in comuniate puteti sa incercati sa aflati daca mai sunt si alti copii care au avut viermi intestinali si sa incercati sa-l invatati pe cel mic reguli de igena personala.

Anul acesta a început să meargă la o grădiniță cu program prelungit. Ați intuit bine. Chestia este ca deși pare în stare bună, are nasul înfundat în continuare și mucozități. În plus, mai și tusește, mai ales dimineața. Într-adevăr, cele două tratamente erau incompatibile și medicul a recomandat lăsarea viermilor intestinali la urmă. 

De la grădiniță, nu putem afla astfel de informații pentru va părinții nu împărtășesc asta. Ba mai mult, trimit copiii afectați în colectivitate pentru ca nu au cu cine să-i lase acasă (știm cum este, și nouă ne este greu) și au fost amenințați ca își pierd locurile dacă nu frecventează grădinița. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 147
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nici eu nu cred ca am înțeles . 

 

Parazitul acesta , pe net dacă citești , cică nici nu ar avea tratament nevoie de tratament. 

 

http://m.acest topic este si pe site-ul Desprecopii/Tulburari-de-tranzit--diareea-si-constipatia-/infectia-cu-blastocystis-hominis_12006

 

Viroza de sezon , la fel. 

 

Medicul , e un termen general, eu asta întrebam , e pediatrul lui curent , cel cu renume ? 

Eu as cauta părerile și la alți părinți , sau m as interesa și de alți pediatri . Părerea mea, evident. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Nici eu nu cred ca am înțeles . Parazitul acesta , pe net dacă citești , cică nici nu ar avea tratament nevoie de tratament. http://m.acest topic este si pe site-ul Desprecopii/Tulburari-de-tranzit--diareea-si-constipatia-/infectia-cu-blastocystis-hominis_12006 Viroza de sezon , la fel. Medicul , e un termen general, eu asta întrebam , e pediatrul lui curent , cel cu renume ? Eu as cauta părerile și la alți părinți , sau m as interesa și de alți pediatri . Părerea mea, evident.

Pentru vierme, ce ciudat sună, nu și-a făcut griji. A zic că ar exista fără a cauza ceva, dar îl doare burta si de aceea ne-a recomandat tratament. Se simte diferența. Îl durea la 15 minute înainte, acum, o de 3-4 ori pe zi, dacă de atâtea ori.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anul acesta a început să meargă la o grădiniță cu program prelungit. Ați intuit bine. Chestia este ca deși pare în stare bună, are nasul înfundat în continuare și mucozități. În plus, mai și tusește, mai ales dimineața. Într-adevăr, cele două tratamente erau incompatibile și medicul a recomandat lăsarea viermilor intestinali la urmă. 

De la grădiniță, nu putem afla astfel de informații pentru va părinții nu împărtășesc asta. Ba mai mult, trimit copiii afectați în colectivitate pentru ca nu au cu cine să-i lase acasă (știm cum este, și nouă ne este greu) și au fost amenințați ca își pierd locurile dacă nu frecventează grădinița.

 

Nu stiu unde sunteti voi, dar gradinitele sunt datoare sa verifice sanatatea copiilor inainte de a-i reprimi. Noua ni se cere sa aducem aviz de la medic pentru orice absenta mai mare de 3 zile si exista si o asistenta care face triaj dimineata. Cei de la gradinita ar trebui sa stie daca au mai fost cazuri de viermi intestinali. Au, spre exemplu nisip in curte ca aceasta ar putea fi un mijloc de contaminare. O fi o unitate buna de invatamant, dar, spre exemplu, acum vine sezonul gripelor si chiar nu e deloc de dorit sa lasi o gripa sa se imprastie printre copii. Daca nu ar reprimi usor copiii bolnavi ar avea mai putine absente. Inteleg ca parintilor le e greu si isi mai trimit copii la gradinita cand nu sunt complet vindecati si asa se impratie virozele, aici gardinita trebuie sa puna piciorul in prag.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...