Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Pete roșii tălpi


Recommended Posts

  • Răspunsuri 147
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mai, este imposibil ca un nas infundat sa va streseze in halul asta. Toata lumea are nasul infundat cand e racita, TOATA.

Respira pe nas si iaca, s-a rezolvat o parte din problema.

 

Probabil aveti aerul f uscat in camera, ca deh, trebuie sa doarma la 25 de grade sa nu raceasca.

 

Serios calmati-va. Taiati o ceapa in 4 si puneti-o langa pat, dati-i cu o pomada cu eucalipt pe piept, micsorati temperatura si aerisiti bine inainte de culcare si gata.

 

E posibil sa aiba muci si o luna. Asta e. Suflat nasu bine, apa de mare si asta e. O sa treaca.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noua ni se pare ca s-a agravat. Adica, nu se trezea pana acum doua nopti.

Nu stiu daca accepta el sa faca inhalatie...

Inhalatie face lasand oala in camera sau se joaca la bucatarie ...sunt atatea variante ... mai sus scrise de asemenea de mcoca foarte bune si care ar trebui sa devina stil de viata in mod special temperatura si aerisirea  

Si mai lasati stressul, respirati adanc ....

Pe bune chiar daca e o raceala mai naravasa, e doar o raceala trece. Nu e febra .. e ok

Mai vin mai trec .... asta e ... traim intr-o lume vie 

Mai rau faceti cu stressul 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiu, dar nu pot sta asa la nesfarsit.

Daca si acest medic imi spune ca este OK si ne recomanda ceva pentru respiratie, ne linistim.

Chiar daca din cuvinte transpare un oarecare stress si o ingrijorarea care nu-si are rostul foarte bine ca mai consulti inca un medic.

Zic eu ca dincolo de astea un parinte isi da seama cand copilul lui nu e in ordine.

 

Nici noi astia care dam sfaturi nu ne-am trezit asa invatati dintr-o data. Avem copii mai mari, am acumulat experienta, am trecut prin 5-6-7 viroze anuale normale cand mergeau la gradinta, si acum ni se par banale chestiile astea. Incet, inncet o sa invatati si voi sa nu mai tresariti la fiecre stranut si nas infundat.

 

Sanatate!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand citesc despre parinti cu copilasi de 6-7 ani, imi amintesc cand avea al nostru doar doua saptamani, si am intlanit pe cineva cu copil de trei luni. Imi imaginam cum va fi al meu la trei luni si cat de mare este copilul acela. Trei lunii...copilas mare. Acum, are peste trei ani si vorbim despre copii de 7 ani. Copii mari... Uite sa cresc.

 

Da, mergem la medic. Azi vin pe la 17:30 acasa si plecam direct. Stiti cum este, vreau sa stiu ca este bine. O sa va tin la curent!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand citesc despre parinti cu copilasi de 6-7 ani, imi amintesc cand avea al nostru doar doua saptamani, si am intlanit pe cineva cu copil de trei luni. Imi imaginam cum va fi al meu la trei luni si cat de mare este copilul acela. Trei lunii...copilas mare. Acum, are peste trei ani si vorbim despre copii de 7 ani. Copii mari... Uite sa cresc.

 

Da, mergem la medic. Azi vin pe la 17:30 acasa si plecam direct. Stiti cum este, vreau sa stiu ca este bine. O sa va tin la curent!

 

 Dfdfdf, inteleg ca esti tatal, e dragut ca esti asa implicat. Si eu recunosc ma agit mai mult, pe de alta parte, sotul meu este extrem de relaxat - pt el sunt doar muci, tuse, febra. Este bine sa fii tu mai calm, ca noi mamele suntem mai emotionale.

 Eu am copii mici - sub 2 ani, si la noi o viroza tine cam 10 zile, daca suntem super norocosi in 10 zile scapam cu amandoi, daca nu 10 zile cu unu, si cand ii trece unuia il apuca si pe celalalt. Din fericire anul acesta am avut doar una, culmea luata din spital. Faptul ca se chinuie sa respire e absolut normal, aspirat la greu, eu folosesc ori apa de mare ori ser, si am un inhalator de la Omron. Antibiotic a luat doar un baietel, dar ... a avut infectie urinara cu febra, descoperita in urma analizelor. In rest nu am dat. Prima noastra viroza a fost cand unul din baieti avea 5 luni, am fugit repede la camera de garda. Vorbind insa cu pediatra copiilor, mi-a zis ca nu trebuie sa merg la camera de garda pt orice, asa ca mi-a lasat scris ce sa fac in caz de muci, in caz de febra. Recunosc ca de atunci stiu ce am de facut in cazuri usoare. Daca sunt ft infundati: le pun ser in nas, ii aspir bine, le fac aerosoli cu respisun, iar aspir si pun ori Gripstop, si multa rabdare.

  Dar daca te simti tu ok mai mergi la un doctor. Sanatate!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...