Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici de Iulie 2020 (Trandafirasi de Iulie)


Recommended Posts

Felicitări Elena! Mă bucur mult pentru tine!

Elenush, referitor la răceală, pe mine ma ajută mult limonada (sucul de la o lămâie la un pahar cu apă minerală și o linguriță sau două de miere), plus îmi pun un săculeț cald la ceafă (Nu știu exact ce are înăuntru,  cred ca e orez sau ceva asemănător.  Poți folosi si o sticlă cu apă caldă). Îmi e frică să iau medicamente, dar doctorul mi-a spus că paracetamolul nu afectează sarcina. Chiar si aspirina e ok în cantitate mică. 

Multă sănătate și sarcină ușoară! 

 

Referitor la simptome în sarcină... La mine sunt urâte. Nu pot să stau în picioare mai mult de 5-10 minute. Ametesc foarte repede, senzația de vomă  e constantă. Sânii variază, azi dor constant mâine pot dormi pe burtă fără probleme. La mâncare e chin si jale: mănânc doar porții mici dar mai des decât înainte.  Am pofte ciudate și dacă poftesc si nu mănânc ce am poftit, am dureri și  stări de leșin până primesc ce vreau...

De la progesteron am făcut un fel de acnee sau iritație pe spate. Nu doare, dar nu e plăcută.  Am slăbit 3 kg, deși la burtă și la sâni nu mă mai încape nimic. 

Am pielea atât de uscată pe corp, încât arată ca si cum m-ar fi ars soarele si mă jupoi. 

Partea cea mai rea, e că nu mai pot sa fac absolut nimic fără ajutor. Soțul gătește,  face piața, face curat  [:-)))] . Știu că nu ar trebui să mă plâng,  dar e groaznic să stai numai în pat! 

Ca parte pozitivă,  părul meu arată perfect! Ma minunez și eu cât de bine poate să stea fără să îi fac absolut nimic. Încă nu m-am vopsit, în mare parte pentru că nu pot sa stau pe scaun. Dar mai nou până și buclele stau perfect fără nici un produs si fara coafat! 

Uleiuri am si jojoba si argan (le foloseam înainte pentru păr) dar încă prefer crema mea obișnuită.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 224
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Elena V, felicitări pentru rezultate! Super! Ai scăpat de o grija!

Elenush, poți sa iei oscilococcinum (sunt granule homeopate) pentru răceala, te ajuta sa te recuperezi mai repede. 1 flacon la 6 ore, 3 flacoane pe zi, sugi granulele sub limba, 10-15 minute înainte și după nu mănânci și nu bei nimic. Plus sunt de evitat, mai ales aproape de ora la care iei granulele: menta, ciocolata, parfumuri, ceapa și usturoi crude, tot ce are miros puternic. Plus granulele sa nu ia contact cu metal sau cu pielea. 
Si eu am fost răcita, acum îmi trece. Pentru desfundat nasul folosește orice spray de la farmacie cu apa de mare hipertonica, are cel puțin efect parțial. Eu am făcut și aerosoli, de 2 ori pe zi, cu Respisun (e tot apa de mare izotonica). Nu mi s-a înfundat tare nasul niciodată. In sarcina trecută am avut probleme ca nu îmi puteam nicicum desfunda nasul și am făcut otita din cauza ca nu puteam goli nasul. 
Pentru durerile de gât, ia o lingurița cu mierea și apoi vreo 30-60 minute nu bea și nu mânca nimic, sa poată acționa. Eu luam in principal înainte de culcare. Eu beau zilnic suc natural 100% din merisoare și cred ca și asta m-a ajutat pentru ca e bogat in vitamina C. Multa sănătate!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, eu nu am fost activa mai deloc dar va urmaresc cu interes si ma bucur ca lucrurile decurg bine. Eu nu am facut inca nicio ecografie, inca astept programarea. Locuiesc in UK si totul se misca mai incet aici insa ieri am avut o discutie cu moasa care mi a confimrat ca se fac doar doua ecografii una la 12 si alta la 20 de saptamani daca totul decurge normal. Voiam sa va intreb pe voi care sunt analizele pe care le facti acolo pentru ca mie mi se pare cam putin. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...