Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici de Iulie 2020 (Trandafirasi de Iulie)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 224
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna, Elenusht!

Eu am facut in saptamana 10 analiza de bitest si am avut urmatoarele valori:

PAPP-A 1.616UI/L

free beta HCG 207.2 ng/mL

Valorile depind in ce saptamana faci analiza, stiu ca o colega le-a facut in saptamana 11 si a avut valori diferite fata de ale mele. Daca se incadreaza in intervalul pentru saptamana in care le-ai facut, nu ai de ce sa-ti faci griji.

Pe  raportul de analize de la veridia da intervalul pentru  saptamanile 11-14, pe fiecare saptamana este alt interval diferit.

Sarcina usoara! Sa te bucuri de orice clipa de bebe! [:)] [:)] [flo2] [flo2] [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună burtici!Ieri am avut și noi morfologia de trimestrul 1 la Veridia. Cu multe emoții, așteptam să întram în cabinetul doctorei. Într-un final, sunt pe pat. Prima frica e eliminata.. Nu e sarcina oprita in evolutie. Slava Domnului ca bebe face tumbe în burtica . Încep măsurătorile : numărul de bătăi de inima, osul nazal prezent, translucenta nucala 2 mm, deci ne încadram in max 3 mm, vezica urinara, creierul e bine format, crl = 6.4 cm. Un sfat pe care mi l-a dat doctora e sa nu ne mai dam cu crema înainte de ecografia abdominala pentru ca nu se vede atât de bine și se chinuie sa vadă, cu 2 zile înainte sa nu folosim crema pe burtica.

Riscul de sindrom down este scăzut, 1 la 4001 și la celelalte, riscul e și mai mic. Menționez ca e prima sarcina, am 36 de ani. Și.... Se pare ca 95% e fetita. Sănătate tuturor! Sarcina usoara!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitări,  Elenush!

Eu stau la pat pentru că am avut contractii puternice și nu puteam să stau în picioare. Mi s-a dat arefam 3 pastile pe zi și nos-pa 2/zi. Si noi am aflat că este băiețel. Eu am deja 16 săptămâni și acum mă simt mai bine.

Mă bucur pentru voi. Tot mi s-a dat să fac analize generale să vadă cum este starea mea. După ce am avut 4 zile fără varsaturi, am început să vărs din nou. 

Sarcină ușoară!  Sănătate multă! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari si sarcina usoara tuturor!

Nu am fost activa mai deloc, nu am mai intrat pe forum de 2 luni cred... mi-a fost foarte rau incepand cu saptamana 5, locuiesc in UK si aici am fost "diagnosticata" cu hyperemesis gravidarum/sarcina toxica. In sfarsit ma simt si eu mai om de vreo 2 zile si abia ce am citit toate comentariile voastre si ma bucur sa vad  ca s-a format o mica comunitate.

Nu s-a postat tot mesajul meu, nu stiu de ce...

Sper ca mamica care a avut eco azi sa fi primit vesti bune. [:)] Va doresc un an nou plin de impliniri si sa aveti incredere ca o sa fie bine. Hai cu iulie! :) 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, sunt si eu o graviduta de 12 saptamini, sunt la prima sarcina, ma simt foarte bine, la inceput in saptamina a 4-9 am avut dureri de burta, pietp si spate , acuma sunt bine, ma simt cam obosita uneori dar sunt foarte fericita e o sarcina mult asteptata dupa 7 ani de imblat numai prin spitale , tratamente si mult efort cu ajutorul Domnului am reusit , sper si vreau sa ajung pina la capat si sa-mi tin pruncul in brate in luna iulie.

voua va doresc o zi frumoasa in continuare si sarcina usoara

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...