Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici de Iulie 2020 (Trandafirasi de Iulie)


Recommended Posts

Buna, Irina!

Și eu am ameteli foarte des. Azi am crezut că o să leșin, dar când ies la aer mai mă lasă.  Cică este ceva normal, dar nu știu ce să zic despre asta. Analizele de sânge la mine nu au ieșit super, am fier mai mult iar globulele roșii sunt in scădere. I-am trimis doctorului rezultatele analizelor și să văd ce să iau. Partea de glicemie mi-a ieșit foarte bine. Eu beau c-am 3 litri de apă și mă duc foarte des la baie, soțul meu zice că mi-am făcut o prietena bună toaleta

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 224
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna, Irina!

Și eu am ameteli foarte des. Azi am crezut că o să leșin, dar când ies la aer mai mă lasă. Cică este ceva normal, dar nu știu ce să zic despre asta. Analizele de sânge la mine nu au ieșit super, am fier mai mult iar globulele roșii sunt in scădere. I-am trimis doctorului rezultatele analizelor și să văd ce să iau. Partea de glicemie mi-a ieșit foarte bine. Eu beau c-am 3 litri de apă și mă duc foarte des la baie, soțul meu zice că mi-am făcut o prietena bună toaleta

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună Elena,

 

Eu am tensiunea foarte joasă,  ma gandesc ca poate asta sa fie un motiv. Referitor la apă, nu stiu de ce dar nu imi mai place apa  de ceva timp. Asa ca beau doar limonada și ceai de fructe de pădure. Și eu merg foarte des la baie, dar cred ca este normal. De cateva zile de cand am stările ăstea, mai nou dorm toată noaptea (de la 1 noaptea până la 7 dimineața) neîntrerupt. Plus ca in jur de 10 dimineața adorm instantaneu pentru 40 de minute, o oră (nu am dormit niciodată pe zi, nici macar cand eram copil)

Tu cum mai stai cu somnul? Încă te trezește bebe noaptea? 

Mă așteptam să îmi ia glicemia normal, dar doctorul mi-a zis ca nu. Ca imi face rezistența  la glucoza... Nu stiu cum o sa fie pentru că nu pot sa beau nimic dulce si am văzut că sunt 300 de mililitri de glucoza pe stomacul gol... 

Dar bebe e cam mare, eu sunt micuță rău și visez la naștere naturală (doctorul e rezervat in privinta asta, dar zice ca daca testele o să fie ok, atunci pot sa încerc)

Cu ieșitul la aer, e problemă. Abia reusesc sa stau in picioare 10 minute. Și atunci când ies, am nevoie de ajutor ca o babă! 

Săptămâna  viitoare repet morfologia cu alt doctor (pentru orice malformatie la inimă, doctorul meu nu a văzut nimic dar am cazuri in familie si vrea sa fie sigur).

Nu stiu ce sa zic, sunt optimistă  dar și un pic fricoasa. Luna asta am controale săptămânal și mă sperie când văd alte mamici care se duc doar de 3 ori la doctor toată sarcina.

 

Sarcină ușoară și numai bine! 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Irina! 

Eu mă trezesc la 3jumate-4 în fiecare zi,  are programul lui de joacă. Eu nu pot bea sucuri sau ce conține zahăr sau să fie dulce. Multă apă beam și înainte de sarcină, dar acum beau mai mult-ajung c-am la 3 litri sau îi depășesc. Și eu zic că vreau să nasc natural, dar am tensiunea mare iar doctorul îmi tot zice că vom vedea. Cu toate că iau tratament cu aspenter în fiecare zi. Și eu mă duc des la control și am o colega care va naște în același timp cu mine, care a fost de mai putine ori la control. Depinde de persoana ce probleme are.

Mie mi-a zis să repet analizele uzuale, fiindcă sunt neconcordanțe între ele. 

Sănătate multă și sper să fie cum iti dorești!  Sarcină ușoară! [flo2]  [flo2]  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Bună fetelor! Am fost și noi la morfologia de trimestrul 2. Băiețelul e în parametrii normali. Am schimbat doctora la morfologie pentru ca am gândit sa cerem mai multe păreri. Am fost de data aceasta la dr. Ursea Mihaela care poate fi găsita și la Regina Maria. În mare, totul e bine doar ca I s-a părut ca vede intestinele hiperecogene, adică ceva mai luminoase decât ar fi trebuit. M-a întrebat și de morfologia de trimestrul 1, cum a ieșit riscul de sindrom down care a ieșit mic. Mi-a zis ca cel mai probabil e totul ok dar sa ma consult cu medicul meu, poate sa fac testul panorama ... Mi-am sunat medicul ginecolog și aștept sa vad ce îmi zice, a rămas ca încearcă sa ma bage la o ecografie. Voi ați trecut prin asta? Ați auzit de asa ceva? De testul panorama ce știți?pana la ce varsta a sarcinii se poate face? Sunt îngrijorata și ma rog sa fie bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Elenush,

 

Cred ca testul se poate face oricând începând cu săptămâna 9 de sarcină.  Eu am făcut harmony si am primit rezultatele în 5 zile dacă îmi aduc bine aminte. Dacă nu ma înșel este același test NIPT care este efectuat de companii diferite. Am avut de completat o foaie în care poți specifica ce fel de teste vrei sa fie efectuate (pretul pentru fiecare testare era specificat). Proba de sânge este prelevata în aceeași zi în care ai ecografia.

Nu este un test de diagnostic! Nu sunt în măsură să îți dau sfaturi, dar în locul tău as incerca sa stau calmă si sa ma gandesc doar la bine. Pentru liniștea ta, poți repeta morfologia sau macar poți întreba la următoarea ecografie cum arată intestinele si daca este cazul sa iti faci griji.

Eu am repetat morfologia de trimestrul 2 pentru liniștea mea. Cel de-al doi-lea doctor mi-a spus că nu mai există nici un risc, ca si fibroamele au dispărut... Am iesit in oraș sa sărbătoresc (o oră la cumpărături doar) si apoi am ajuns la urgente cu sangerari si contractii. Acum nu am voie să mă ridic nici măcar să iau un pahar cu apă!  

Asa ca mai bine te consulți cu doctorul tău care iti cunoaște toată istoria și asculti de sfatul lui. 

 

Multă sănătate,  sarcina ușoară și să auzim de bine! 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! V-am povestit ca am facut la Veridia , morfologia de trimestrul 2 la dr. Ursea, morfologie ce a costat 560 ron si am platit-o cu voucher-ele Materna. Toate lucrurile apareau bine doar ca aparea aspect intestine hipercogene. Ce inseamna asta: ca la ecograf, intestinele se vedea intens luminate ca oasele bebelusului, ceea ce indica ori o suspiciune de sindrom down, ori o suspiciune de fibroza chistica.


Am vorbit cu doctorul ginecolog de la Filantropia legat de rezutatul morfologiei de trimestrul 2 ( prin telefon, desigur, avand in vedere situatia data). I-am trimis rezultatul interpretarii si a vorbit la Medicina fetala – Filantropia. Mi-a spus ca avand in vedere ca rezultatul de risc sindrom down a iesit mic si ecografia de trimestrul 1 a fost ok, cel mai probabil nu e nimic (se pare ca la unii bebelusi asa se vede dar ei sunt normali) si mi-a zis doar daca eu vreau sa ma linistesc pot face testul de fibroza chistica. M-am programat si pt acela luni. Costa 900 RON. Mai mult ca sigur nu va iesi nimic, pentru ca nici eu, nici sotul nu avem asa ceva ( e o boala genetica) dar ca sa imi iasa din cap. Dupa asta, voi mai face o ecografie (biometrie). Nu avem decat sa mergem cu Dumnezeu inainte…oricum nu cred ca as mai face ceva la varsta asta inaintata de sarcina si refuz sa gandesc ca e ceva rau. De 2 zile de cand mi-a zis doctora ma tot jelesc. Cu siguranta va fi bine! Trebuie!


Va voi tine la current cu asta!


 


In alta ordine de idei, vroiam sa va intreb de indemnizatia de sarcina si lauzie ( nu crestere copil) , cele 126 de zile. Cum se calculeaza? Majoritatea spuneau ca iesi mai mult decat la salariu dar nu gasesc niciunde un calculator. Poti lua cele 126 de zile dupa nastere? Ce stiti despre asta?


Sanatate multa tuturor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elenush,

 

Sunt sigura ca bebele tău este sănătos!  Îți inteleg grijile, dar trebuie să fi pozitivă pentru cel mic. Multă baftă luni, stiu ca testul de fribroza chistica este un test invaziv... ai grija de tine si de bebe! 

Referitor la indemnizație, imi pare rau dar nu știu să îți dau nici un detaliu. Intra pe grupul de facebook de mamici de iunie, dacă nu mă înșel acolo s-a discutat acest subiect. 

Multă sănătate!  [flo2]  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...