Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici de Iulie 2020 (Trandafirasi de Iulie)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 224
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna!

Eu am o zi buna, 3-4 zile rele. Oricum nu pot manca mult si nici dupa ora 17:30-18:00.

Iar ca ne deplasam cu mijloace in comun sau cu masina, imi este rau de fiecare data cand merg cu ele (le folosesc zilnic cand ma duc la munca). Incerc sa merg pe jos cand am timp sa ma duc la munca (chiar daca sunt aproape 4 km). Macar asa stiu ca nu mai vars. Nu vars mult, doar de 2-3 ori pe zi. Oricum zic ca acum ma simt bine, fiindca mai pot sa mananc si sa ma simt cat de cat bine. Nu pot sa zic ca ma simt insarcinata. Multe din colegele sau prietenele mele mi-au zis ca incepi sa te simti insarcinata in momentul cand simti ca misca copilul, pana atunci te simti de parca este ceva in neregula cu corpul si nu stii cum sa il ajuti.

Asa ca nu iti face probleme, daca nu te simti insarcinata inca... findca nu greturile sau lesinul sau ameteala sau starile de rau iti da raportul ca sarcina decurge normal.

Eu cand am pierdut gemeni varsam de cel putin 11 ori pe zi, nu puteam sa stau in picioare, iar medici si cunoscuti imi spuneau ca este bine si sarcina decurge normal daca vars si am ameteli ( dar ei erau morti in interiorul meu). Asa ca starile de rau nu inseamna neaparat ca sarcina decurge normal.

Va pup si fiti sanatoase si sa duceti sarcina pana la capat! [flo2] [flo2] [flo2] [flo2] [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elenush, am o prietena care nu a avut niciun simptom specific sarcinii de la început pana la sfârșit, absolut nimic. Se simțea la fel ca înainte. Așa ca, da, mai sunt și persoane norocoase. Oricum, eu zic sa gândim pozitiv și sa încercam sa ne concentram pe ce depinde de noi. In rest tine de ce e dat sa fie, eu chiar cred asta, ca daca ceva e sa se întâmple (nu ma refer la aspecte negative, deși e valabil și acolo), se va întâmpla.
Am o prietena care nu știa ca e însărcinată și i s-a facut operație de extirpare a unui fibrom, deci va dați seama, anestezice, antibiotice luate după aceea. Copilul a ieșit perfect sănătos, acum e mare, a stat și ea stresată sa nu cumva sa fi fost afectat, dar a fost ok.
Am alta cunoștința care a făcut o radiografie și nu se mai gândise ca ei încercau sa rămână însărcinată și de fapt chiar era însărcinată. Copilul a fost ok. Concluzia e ca tine de noi daca alegem sa privim partea plină sau goală a paharului.

Și mai am un exemplu, personal. La prima sarcina, la 32 de saptamani, mi s-a micit colul uterin foarte mult, aproape ca nu mai putea tine sarcina înăuntru și aveam contracții dureroase. Eram foarte stresată de situație. L-am întrebat pe medicul ginecolog care îmi superviza sarcina daca am șanse sa o duc pana la 38 de săptămâni și a zis ca numai printr-o minune (m-au și internat cu diagnostic iminenta de naștere). Așa ca am stat și m-am gândit ce sa fac și am hotărât ca depinde de mine daca o duc acolo sau nu, așa ca m-am autosugestionat sa cred ca o voi duce pana la 38 de săptămâni și am fost tot timpul pozitivă și le-ameliator și bune și rele așa cum au venit. Am născut la 39 de săptămâni și 2 zile, tot cu probleme pana atunci, dar ferm convinsă ca voi reusi. 
Va doresc sa aveți puterea sa gândiți pozitiv!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa gandim pozitiv. Starile sunt diferite de la femeie la femeie. Prietena mea cea mai buna a nascut anul acesta, nu a avut deloc simptome, nasterea a fost la 39 s natural. Pana in sapt 5 nici eu nu am simtit nimic, apoi au aparut greturile, dar cam atat, aseara am vomat pt prima data, dar nu stiu daca era un simptom al sarcinii sau am mancat cu pofta pizza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sunteti super dragute fetelor si reusiti sa ma linistiti de fiecare data si va multumesc pentru asta! Rational si eu gandesc la fel....ca nu am ce face si ce e dat sa se intample, se va intampla dar cu toate astea ...tot ma apuca panica de am insomnii noaptea. Am trecut prin multe in viata mea si ceea ce mi se intampla in perioada asta, mi se pare un vis si sper sa continue in realitate. Eu am simptome care alterneaza....vreo zi, doua cu usoare greturi - apoi nimic, vreo 2 zile usoara tensiune la sani, apoi nimic....si tot asa! Pana acum vreo  zile mai aveam usoare crampe, acum nici alea nu mai sunt. Am 8 saptamani si 2 zile :)

De vomitat nu am vomitat inca dar am momente cand trec pe langa cneva si mi-e teama ca il inoportunez cu voma mea :) PE mine a inceput sa ma cam manance burta, voi sititi ceva? Am inceput sa ma dau cu un ulei de migdale dulci, am citit ca ar fi bine sa ne dam chiar daca nu e burtica mare. Va imbratisez!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elenush, da, te mănâncă pielea de pe burta pentru ca începe sa se întindă. Da, este bine sa începe de acum sa ne dam cu ulei. Oricum, mult depinde și de gene și de noroc. Am auzit despre fete care au folosit toată sarcina ulei și tot le-au apărut vergeturi. Eu, din fericire, am scăpat fără niciuna data trecută. Săptămâna aceasta mi-am comandat și eu uleiuri, de argan și de jojoba, acestea sunt cică cele mai bune pentru elasticitatea pielii și hidratare. Aștept sa le primesc sa le pot folosi. Tot pe acestea le-am folosit și la prima sarcina.

Elenush, starea de panica pe care o simți poate e data sau întreținută și de Iureșul hormonal cu care ne confruntam. Și eu mai am uneori stări ciudate.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetelor!

Ieri am facut morfologia de trimestru 1.

Bebele creste mai repede decat ne imaginam... prima oara mi-a zis ca nasc pe 4 iulie, apoi pe 1 iulie si acum cica pe 28 iunie.

Eu am facut analiza de dublu test( kryptor) si mi-au iesit foarte bine pentru cele 3 tipuri de sindrom ( pentru sindromul Down am avut raportul1:8841, iar daca exista trebuie sa fie valoarea mai mare de 1:481, iar pentru celelalte doua a fost <1:20000 , doamna doctor mi-a zis  ca sansele sa faca oricare dintre sindrom este de <0.02% fiindca aceasta este limita de detectie). Dar mie mi-a zis ca pot face hipertensiune si mi-a dat aspenter, o pastila pe zi ; riscul este de 1:27... ceea ce presupune sa nasc inainte de termen. Am fost foarte bucuroasa ca bebele este sanatos si creste.

Am intrebat daca trebuie sa fac alte analize cum ar fi Harmony sau Panorama, mi-a zis ca nu este nevoie, fiindca valorile au iesit foarte bine.

Eu va urez sa aveti parte de sarbatori fericite, sarcina sa decurga normal si sa va bucurati de aceste momente cat mai mult alaturi de cei dragi voua! [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [:)]  [:)]  [:)]  [:)]  [:)] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari Elena V pentru morfologie! E foarte important acest rezultat. Te pot intreba ce varsta ai? Stiu ca dupa 35 de ani, riscul creste...eu am 36. Ti-a iesit foarte bine! Pana una alta, maine voi merge cu analizele uzuale la doctor si poate il mai vad pe samburel. Intre timp, am reusit sa racesc. Nu sunt rau, dar imi curge nasul si ma doare in gat. Stiu ca nu pot sa iau nimic si tot ce fac e sa beau ceaiuri. Cel mai mult ma supara ca nu pot respira dar ma descurc eu.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...