Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Rasism si bullying - parintii sunt de vina


Recommended Posts

  • Administrators

Am vazut aceasta postare despre acest copil caruia i s-au spart dintisorii la scoala si m-am ingrozit. Apoi am citit ca este vorba despre rasim si bullying la scoala.

Am citit mai bine sa ma conving daca acest lucru se intampla in Romania - si da, se intampla in Romania.

O fetita -  a fost batuta pentru nu este alba.

E fetita Laurettei. aici postarea ei

 

Eu cred ca de vina sunt parintii acelor monstri mici. Pentru ca ei nu si-au invatat corect copiii despre toleranta si despre respect. Foarte trist!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 92
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Redactor, 

 

Dintele rupt a fost un accident.

Copii alergau, copila a căzut și și- a rupt dintele. E trist, dar adevarat.

Nu e deloc așa cum scrie presa.

Mama ea vrea atenție și sange cu orice pret. stiti ca era o mămica cu un băiețel pe DC.

Femeia și- a pus cenușă in cap, dar nu a vrut nimeni sange.

Hai sa nu exageram, ca nu așa învățam copii sa fie toleranți .

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un copil care 1 din doua zile vine acasă și zice ca copii îl urăsc etc etc. 

 

Ce fac eu de cele mai multe ori. Stabilesc întâlniri cu acei copii și se joaca exemplar când scoși din haita. Își dau și ei seama. 

Doar nu o sa ma uit in gura lui și ma cert cu părinții . 

Nu zic ca altii nu sunt , vorba lu Redactor, “ monștri “ dar nici al meu nu e cheie de biserica . Revin

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce s-a intamplat si pe la care mijloc e dreptatea deci nu am sa fac referire neaparat la postare si nici nu am sa  acord "Romaniei" circumstante atenuante.

 

Am avut copil in scoala, am stat atatia amar de ani in preajma lor. Am vazut absolut de toate, au fost cazuri cand a fost chemta si politia. De fii-mea nu mai zic ccat  a fost hartuita deunii colegi.

 

Au fost in scoala, prin scoli, in tabere, la manifestari  copii de tigani, asiatici, mulatri, arabi, au avut profesor negru,  nu am vazut nicio manifestare care sa aibba la baza rasism.

Si fii-mea a fost la scoala de cartier.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

DidiAlex, traiesti in Germania unde e zero toleranta fata de rasism,xenifobie, homofobie, etc. Daca in scoala noastra ar fi cazuri de rasism s-ar termina cu excluderea. Dar in Romania rasismul nu pare asa grav, adica nu e grav deloc, e chiar o norma.

 

in Germania zero toleranta ?! Cine exagerează ?

 

stiu ca in ro e o norma, dar copii la clasa 1 100% gândirea părinților . 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...