Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Rasism si bullying - parintii sunt de vina


Recommended Posts

La miriama, care leaga niste defecte de caracter de culoarea pielii. 

Si eu vad rasism si nu numai. Nu stiu daca este specific romananesc, dar am auzit de multe ori sfatul asta: nu-l/o ajuta pe X ca poate te intrece. A cere ajutor e un lucru firesc si a ajuta e unul dintre cele mai frumoase acte. Imi amintesc de o discutie pe care am avut-o cu un domn, intamplator, acum ceva mai mult de un an. Dansul era tare suparat ca fiica sa a fost pusa in banca in clasa I cu o eleva considerata mai slaba la vremea respectiva, care "nu stia nici sa vorbeasca bine". Intre timp rolurile se schimbasera, fosta colega de banca avea rezultate scolare mult mai bune si spunea ca aceasta ar fi tras-o in jos pe fata lui la inceput. Gandirea asta mi se pare total impotriva progresului. 

De rasism nu mai spun, daca cei din club sunt albi sau idieni sau negri, sunt mai putin oameni? Noi ca albi am fost ivatati cu privilegii si cand acestea dispar, sau cineva prefera sa se incojoare cu oameni din aceeasi etnie care poate impartasesc valori culturale comune, ne simtim disciminati.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 92
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Doamnelor, unele dintre voi vorbiti teorii, despre idealism, dar cel mai probabil nu v-ati intalnit cu tipologii si culori despre care vorbesc eu si mai ales cu situatii in care se joaca "totul sau nimic". Asa gandeam si eu ca voi.... pana intr-o zi.... 

 

Ia ganditi-va la subiectul acestui topic, daca a fost un accident asa cum spune cineva care probabil stie (si daca n-ar fi fost , ma gandesc ca vreun profesor totusi ar fi luat vreo pozitie!), de ce mama monopolizeaza situatia si se victimizeaza? De ce profita de culoarea pielii ei sa se puna in pozitia defavorizata? Accidentele se intampla oricui! 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ei si noi :(

 

da, ei si noi. Oricat am vrea noi sa credem ca nu sunt diferente, sunt!

 

Noi avem verticalitate, cuvant, demnitate personala, profesionalism, ei au spirit de turma, linguseala (pardon, mai nou se numeste "emotionally inteligence"  [pk] }, talentul de a deforma realitatea {incearca sa te convinga ca iti curge boilerul pentru ca e setat la o temperatura prea mare dupa ce l-ai folosit 5 ani in acelasi fel, dar nu recunosc ca ei nu stiu sa schimbe un ventil}...noi spunem omului ce avem de zis, ei zic omului ce vrea sa auda... ...

Dar pana nu traiesti intre ei nu iti dai seama, zici ca noi, albii, avem ceva cu ei, asa cum sariti aici la contradictoriu cu mine. Ei nu fac asta intre ei, ei se apara si strang randurile, nimeni nu patrunde. Oare de ce sunt cartiere de albi si de negri in America? Oare de ce studentii asiatici, chinezi, coreeni, vietnamezi sunt doar in gasca lor la facultati si nu se amesteca cu ceilalti? Ei nu participa la evenimente, partyuri, cluburi, ei nu dau informatii despre prograamul academic celorlalti, daca, Doamne fereste, ai lipsit la un curs n-ai nici o sansa sa iti spuna ce s-a discutat, ei sunt doar intre ei. Ca fapt divrrs, stiti ca ei isi iau cursurile in chineza/coreeana/ vietnmeza, nu in engleza desi studiaza in facultati britanice?

 

Vorbiti ca noi suntem rasisti pentru ca nu v-ati intalnit cu rasisti!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

da, ei si noi. Oricat am vrea noi sa credem ca nu sunt diferente, sunt! Noi avem verticalitate, cuvant, demnitate personala, profesionalism, ei au spirit de turma, linguseala (pardon, mai nou se numeste "emotionally inteligence" [pk] }, talentul de a deforma realitatea {incearca sa te convinga ca iti curge boilerul pentru ca e setat la o temperatura prea mare dupa ce l-ai folosit 5 ani in acelasi fel, dar nu recunosc ca ei nu stiu sa schimbe un ventil}...noi spunem omului ce avem de zis, ei zic omului ce vrea sa auda... ... Dar pana nu traiesti intre ei nu iti dai seama, zici ca noi, albii, avem ceva cu ei, asa cum sariti aici la contradictoriu cu mine. Ei nu fac asta intre ei, ei se apara si strang randurile, nimeni nu patrunde. Oare de ce sunt cartiere de albi si de negri in America? Oare de ce studentii asiatici, chinezi, coreeni, vietnamezi sunt doar in gasca lor la facultati si nu se amesteca cu ceilalti? Ei nu participa la evenimente, partyuri, cluburi, ei nu dau informatii despre prograamul academic celorlalti, daca, Doamne fereste, ai lipsit la un curs n-ai nici o sansa sa iti spuna ce s-a discutat, ei sunt doar intre ei. Ca fapt divrrs, stiti ca ei isi iau cursurile in chineza/coreeana/ vietnmeza, nu in engleza desi studiaza in facultati britanice? Vorbiti ca noi suntem rasisti pentru ca nu v-ati intalnit cu rasisti!

 

Ai perfecta dreptate, Miriama, nici macar o reteta culinara nu-ti dau. Pe meleagurile unde locuiesc eu, rasa galbena ii numeste pe albi "maimute albe". Daca vezi unul in vreo functie de conducere, e bine sa-l ocolesti; m-am intersectat cu astfel de persoane. Eu m-am confruntat cu rasism din doua directii: de la nativi si de la rasa galbena. Cu indienii am avut de-a face doar ca soferi de taxi si par ceva mai prietenosi. Galbenii sunt foarte duri. 

E usor sa se vina cu pareri din carti fara sa-i fi intalnit direct. 

Eu nu le raspund cu aceeasi moneda, insa ii ocolesc. 

Nu cred ca sunt chiar toti la fel pentru ca am avut niste vecini din Pakistan, niste minuni de oameni. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

e un pic (mai multa) marlanie aici, ei (si nu numai ei) sunt in primul rand ei pentru ei, ei pentru ai lor, nu se sfiesc sa beneficieze de ceea ce le ofera societatea occidentala, dar in acelasi timp, creeaza... cum sa le zic eu, enclave? in interiorul acestei societati. de aia vezi emigranti care, dupa "n" ani petrecuti intr-o tara vestica, inca nu vorbesc limba acelei tari, dar au asteptarea, pretentia ca acea tara sa le dea.

 

Pepco, lasa figurile. A trebuit sa caut in dictionar cuvantul marlan, si, nu, nu are legatura cu ce spui tu aici. Vreau sa te intreb care e experienta ta traind intr-o tara straina. Ai vazut asta sau doar ai auzit? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...