Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum fac sa imi cresc fata


Recommended Posts

Da imi doresc foarte mult sa petrec cu ea cat mai mult timp doar ca daca renunt la job nu stiu cum ma voi descurca pt ca chiar nu am pe nimeni cu care sa o lasa merge la gradi dar pana la 16/30  iar eu termin mult mai tarziu

 

gaseste pe cineva sa o ia de la gradinita si sa stea cu ea pana ajungi tu acasa. si incearca sa rezolvi macar temporar la birou sa ai programul modificat, astfel incat sa petreceti mai mult timp impreuna.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Sunt despartit de ieri si am.o.fetita pe care am hotarat sa o cresc eu dar cum pt ca ea are 4 anisori iar eu lucrez aproape toata saptamana sa ii iau bona ?sao duc la o gradinita saptamanala??

Daca "te-ai despartiti de ieri" ...nu inseamna ca fetita nu mai are mama..ca voi nu functionati ca si cuplu, nu inseamna ca si atributiile de parinti , inceteaza sa existe.

 

Ea este de acord cu "am hotarit sa o cresc singur"?

 

Nu te intreb in sensul ca te iscodesc, insa sunt niste detalii care cumva fac diferenta.

 

Strict la intrebarea ta...in primul rind nu-ti lasa serviciul, daca nu ai pe nimeni care sa te ajute-bunici, matusi, rude...in sensul sa duca /aduca fetita de la gradinita atita timp cit nu esti la servici, atunci poate ar trebui sa gasesti pe cineva care sa preia atributiile astea.

 

Eu personal nu as recomanda o gradinita saptaminala in acest moment, copilul este oricum afectat de lipsa mamei, de problemele dintre voi...nu cred ca a o indeparta de singurul factor stabil in acest moment al vietii ei-si iau in considerare ca tu esti acela, este cel mai indicat lucru.

 

Urmeaza sarbatorile, poate iti poti lua pe aceasta perioada concediu sa petreci mai mult timp cu fetita...va urma o perioada dificila si pentru ea si pentru tine.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daniel, 

Poti încerca mai multe variante : căutat bona, grădinița plus bona care sa ia copilul după amiaza sau grădinița săptămânală ( asta nefiind o soluție prea optima ).

Și încearcă și la servici sa obții înțelegere , poate mai reduci din program, dacă se poate . 

Si chiar dacă tu îți dorești ceva, mai e nevoie de noroc ca sa se realizeze. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da imi doresc foarte mult sa petrec cu ea cat mai mult timp doar ca daca renunt la job nu stiu cum ma voi descurca pt ca chiar nu am pe nimeni cu care sa o lasa merge la gradi dar pana la 16/30  iar eu termin mult mai tarziu

Sunt gradinite cu program prelungit de la 8 dimineata pana la 6-7 seara, nu e nevoie de o gradinita in regim internat. Si pana acum cum va descurcati? Cine se ocupa de fetita, sa o ia de la gradinita, sa o ingrijeasca cand era bolnava? Mama a renuntat la orice atributie, nu mai e dispusa sa se implice deloc? Exista bone, daca altfel nu se poate, sau tu, de fapt, ai prefera sa o lasi undeva toata saptamana si sa fii parinte de weekend? Cand va fi bolnava ce vei face, vei putea sa lipsesti o saptamana-doua de la serviciu daca va fi nevoie. Exista posibilitatea sa-ti aranjezi programul la serviciu astfel incat sa te ocupi de copil? Am vazut cateva cazuri de copiii cu parinti despartiti, dar atat mama cat si tatal s-au impicat in continuare in cresterea acestora. Nu exista posibilitatea sa va impartiti responsabilitatile? In plus, e important ca mama, in afara cazului in care era violenta cu copilul, sa faca parte din viata fetitei, are nevoie de doi parinti implicati, are nevoie sa stie ca ambii o iubesc.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

1. Scoate fotografia copilului de la profil, nu e OK sa o expui asa.

2. In Bucuresti exista gradinite private cu program pana mai tarziu, 19-20. Vezi Primii Pasi de exemplu, in zona Colentina.

3. Daca ramane la gradinita actuala, poate poti vorbi cu o vecina pensionara din bloc sa o ia sa stea cu ea pana vii de la serviciu. E cel mai ieftin si convenabil asa.

4. Indiferent de ceea ce doresti tu, custodia e comuna. Mama poate fi decazuta din drepturi daca prezinta un pericol la adresa copilului (alcoolica, droguri), altfel e extrem de greu. Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu un avocat, dupa sarbatori.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...