Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

A facut cineva pasaport in România avind domiciliul in strainatate?


Recommended Posts

Nu iti dau...dar repet , noi-eu si fii mio , avem certificate de nastere internationale.(Nu stiu insa daca este motivul.)

 

(dar fara ele nu poti depune  pentru cetatenie...)

 Poti depune pentru cetatenia germana si fara certificat de nastere international. Noi am depus doar cu alea vechi traduse simplu, fara apostila.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 100
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Dar ai actele unui englez de bastina, nu? adica daca ei nu au nu stiu ce act nu-l ai nici tu, si viceversa?

 

Am pașaport și carnet de conducere englezești, asta-i tot ce-mi trebuie. In 20 de ani nimeni nu m-a întrebat de certificat de naștere sau căsătorie pentru absolut nimic, nici la luarea cetățeniei, nici cind mi-am făcut pașaportul (care btw se face online, n-am fost pe la poliție sau alte organisme de astea). Exact aceleași actele au și englezii, doar ca certificatele lor au fost emise aici, dar nimeni nu ii întreabă de ele, căci sint acte fără poze, nu te poți legitima cu ele. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am certificat de nastere international (am avut vechi, dar a tb sa il schimb la un moment dat), numai ca aici toate actele de genul asta sunt valabile doar 6 luni  [:D] daca 2 romani se casatoresc aici, tb sa aiba certificat de nastere nu mai vechi de 6 luni.

 

Aici te legitimezi pt cetatenie cu pasaportul, nu iti trebuie certificatul de nastere. De fapt, de cand stau aici, nu m-a intrebat nimeni de certificat. Dar inainte de a incepe procesul pt cetatenie, tb sa te inscrii la starea civila : casatorit, necasatorit, divortat. Eu mi-am inregistrat divortul aici acum multi ani, asa ca am avut noroc, mi-au dat hartia pe loc. 

 

In UE elvetienii pot calatori cu CI, asa ca am facut si pasaportul si CI (e mai ieftin daca faci asa, plus ca se fac in acelasi loc..si dureaza fix 2 zile; eu am fost miercuri la pozat si luat amprente, vineri le aveam deja in cutia postala...si nu-ti cer nimic, pt ca totul e inregistrat in sistemul lor...ai nevoie doar de pasaportul vechi, in cazul meu cel romanesc). 

 

Presupun ca pasapoartele care se pot face online nu sunt biometrice, pt ca nu poti inregistra amprentele online. La aeroporturile din multe tari poti trece cu pasaportul biometric direct, nu mai mergi la ghiseu ca sa ti-l verifice vamesul. 

 

Cand te muti aici, ai un an sa-ti preschimbi permisul de conducere: il predai pe cel vechi si apoi primesti permisul elvetian (asta daca esti din UE, altfel tb sa dai examen sau sa faci scoala de soferi aici). Cu permisul de conducere te poti legitima la posta, la banci. Dar pt acte oficiale, la primarie, iti tb pasaportul. 

Iar daca ai domiciliul aici si dai pt permis in Romania, nu il recunosc. Am cunostinte care au facut lucrul asta. Tb sa faci aici scoala si sa dai examenul pt permis. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, am  scris eu pe alta pagina.  Unele tari nu dau hartia in mana ( certificatul) ca in Ro.  Functionarul de la primarie inscrie in registrul  de nasteri  numele copilulul  si restul datelor ce sunt la noi pe certificat si la nevoie, ei iti dau un extras adica o hartie cu datele alea, contra cost. Poti solicita acest lucru si on line. Certificatul rom de nastere tip nou este cel albastru , in care scrie si in alte limbi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...