Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

A facut cineva pasaport in România avind domiciliul in strainatate?


Recommended Posts

Marox, pasaportul a costat in jur de 250 ron, nu mai stiu suma exacta. Programarea am facut-o aici: https://www.epasapoarte.ro/ . 
Plaza Romania este pe langa Piata Dr. Taberei (max 10 min de mers pe jos de la piata). Inca nu este o statie de metro in zona dr taberei dar stiu ca sunt destule mijloace de transport in comun care trec pe acolo. 
Plaza pe harta:
https://www.google.ca/maps/place/Plaza+Romania/@44.4289835,26.034804,15z/data=!4m5!3m4!1s0x0:0xf58f1b78be7f0c97!8m2!3d44.4289835!4d26.034804

Uitandu-ma mai bine am vazut ca statia de metro Lujerului este aproape. Eu mergeam dinspre dr Taberei. 
 

Eu am folosit foarte des pt transport un app “clever taxi” si parca poti alege uber, taxi. Am mers numai cu taxi si am stiut pretul de cand l-am comandat. Pentru transport in comun am folosit moovit cand nu m-am descurcat. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 100
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Jenn, e ok  [:)] eram curioasa. 

 

Ultimul pasaport rom unde a fost facut ? 

Daca iti trebuie inregistrarea, sunt sanse mici sa iasa repede, ca sa depui actele. Sau poti intreba la consulat daca e nevoie si facut iregistrarea la consulat pana in februarie.

Si cand vii in Rom ai tot ce trebuie de depus. 

Sa fii atenta in rom, la inregistrarea certificatului sa nu ceara si un act al sotului. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si in Elvetia se fac tot la consulat, la Berna..eu stau langa Zurich, distanta e de 130 km, cu masina faci cam 2 ore, cu trenul o ora si putin...acolo l-am facut mereu...dar la noi vizitele la autoritati se includ in timpul de munca, nu tb sa-mi iau liber.

 

Aici cer toate actele in original plus copii...venisera persoane doar cu originalele, asa ca au trebuit sa mearga sa le copieze...altele venisera doar cu copii  [batcap] pasaportul e biometric, poza se face acolo, plus ca-ti iau si amprentele...al meu a fost gata intr-o luna (totul se scaneaza si se trimite electronic, nu se mai trimit documente prin curier..de venit insa vine prin curier)..a trebuit sa merg sa-l ridic personal, aici nu il trimit acasa  [zirea]

 

Bafta multa. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Jenn, e ok  [:)] eram curioasa. 

 

Ultimul pasaport rom unde a fost facut ? 

Daca iti trebuie inregistrarea, sunt sanse mici sa iasa repede, ca sa depui actele. Sau poti intreba la consulat daca e nevoie si facut iregistrarea la consulat pana in februarie.

Si cand vii in Rom ai tot ce trebuie de depus. 

Sa fii atenta in rom, la inregistrarea certificatului sa nu ceara si un act al sotului. 

Ultimul pasaport românesc a fost facut la Paris. M-am inscris la "Ghiseul Consular Online", dar inca nu am vazut unde pot pune o simpla intrebare, nu cer acte, vreao doar sa verifice inregistrarea. Pe situl ambasadei românesti se recomanda evitarea telefonului.

Ce acte ale sotului ar putea cere?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Aici cer toate actele in original plus copii...venisera persoane doar cu originalele, asa ca au trebuit sa mearga sa le copieze...altele venisera doar cu copii  [batcap] pasaportul e biometric, poza se face acolo, plus ca-ti iau si amprentele...al meu a fost gata intr-o luna (totul se scaneaza si se trimite electronic, nu se mai trimit documente prin curier..de venit insa vine prin curier)..a trebuit sa merg sa-l ridic personal, aici nu il trimit acasa  [zirea]

 

Bafta multa. 

Vorbesti de pasaportul românesc sau de ala elvetian? Eu am vazut ca pasaportul românesc poate fi electronic, cu durata de 10 ani pt majori sau temporar, simplu.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marox, pasaportul a costat in jur de 250 ron, nu mai stiu suma exacta. Programarea am facut-o aici: https://www.epasapoarte.ro/ . 

Plaza Romania este pe langa Piata Dr. Taberei (max 10 min de mers pe jos de la piata). Inca nu este o statie de metro in zona dr taberei dar stiu ca sunt destule mijloace de transport in comun care trec pe acolo. 

Plaza pe harta:

https://www.google.ca/maps/place/Plaza+Romania/@44.4289835,26.034804,15z/data=!4m5!3m4!1s0x0:0xf58f1b78be7f0c97!8m2!3d44.4289835!4d26.034804

Uitandu-ma mai bine am vazut ca statia de metro Lujerului este aproape. Eu mergeam dinspre dr Taberei. 

 

Eu am folosit foarte des pt transport un app “clever taxi” si parca poti alege uber, taxi. Am mers numai cu taxi si am stiut pretul de cand l-am comandat. Pentru transport in comun am folosit moovit cand nu m-am descurcat. 

Metrou Lujerului e Ok. Mama sta in Tineretului, dar nu e o problema sa iau metroul pina in Militari. Cind sintem in Bucuresti ne deplasam aproape exclusiv cu metroul - la autobuze nu ma impac cu cartelele lor ciudate pe care nu stiu niciodata cite calatorii imi ramin - taxiuri nu iau ca nu am nici o idee de preturi si nici uber pt ca, desi stiu teoretic cum functioneaza, n-am avut niciodata ocazia sa-l folosesc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai complicat cred ca o sa fie cu cnp ul. Daca certificatul de casatorie e francez, banuiesc ca nu e cnp trecut pe el. La obtinerea lui e birocratie, cu sau fara atentii s ar putea sa nu iasa la timp. Dar poate ai noroc. 

Ah, trebuie ca CNP-ul sa fie trecut pe certificatul de casatorie? In orice caz, ar fi numai al meu trecut, deoarece consortu', fiind francez, nu are CNP (ma rog, are unul asemanator, frantuzesc, si nu e trecut pe cardul de identitate sau pasaport, ci doar pe Carte Vitale, cardul de securitate sociala).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marox, UBER e the best in Bucuresti. Numai cu el circul, e f fain. Iti pui apliatia pe tel aici in fr, atasezi o carte bancara si cu asta basta

Mey, stii, noi sintem la tara aici. Sintem obligati sa utilizam masina pt aproape orice. Asa ca o cura de transport in comun nu le strica mostenitorilor, sa vada si ei ce e ala metrou, sa se obisnuiasca cu lumea din jur, sa cumpere bilete, sa stie sa-l ia in directia corecta, sa stie unde sa coboare. Cind au fost fara noi in vara trecuta in Bucuresti au putut sa descurce singuri, s-au dus unde au vrut (in special in Mall-uri), au fost independenti si foarte mindri de ei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mey, stii, noi sintem la tara aici. Sintem obligati sa utilizam masina pt aproape orice. Asa ca o cura de transport in comun nu le strica mostenitorilor, sa vada si ei ce e ala metrou, sa se obisnuiasca cu lumea din jur, sa cumpere bilete, sa stie sa-l ia in directia corecta, sa stie unde sa coboare. Cind au fost fara noi in vara trecuta in Bucuresti au putut sa descurce singuri, s-au dus unde au vrut (in special in Mall-uri), au fost independenti si foarte mindri de ei.

 

haha, asa e

noi nu avem "problema" asta :). Cea mare merge cu tram u la scoala

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...