Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

A facut cineva pasaport in România avind domiciliul in strainatate?


Recommended Posts

Logic ar fi dacă ai făcut deja pașaportul , înscrierea sa fie făcută .

Spun ca on line e de preferat, dar au și nr de tel, trebuie încercat . 

Daca te hotărăști pt rom, trebuie citite bine actele de la instituitia unde depui, unele cereau un act de identitate al soțului ( gen pașaport , carte de identitate ) el nefiind cetățean roman.

 

Subscriu cu uber, cartele de troleibuz nu le am înțeles , in plus condițiile de călătorie s au degradat. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 100
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Pentru cine doreste sa mearga cu autobuzul/tramvaiul/troleibuzul si e enervat de cartele, poate plati prin SMS.

Se trimite un SMS la nr. 7458: U+nr. mijlocului de transport. Unde U inseamna urban.

 

Daca calatoresti cu autobusul 131 trimiti SMS cu mesajul U131.

 

Primesti inapoi un mesaj  cu un cod bilet care e valabil pe linia respectiva 1 ora.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, apelul prin SMS pentru cumpărarea biletului este un apel cu suprataxă, așa și apare pe factură (m-am uitat pe ultima factură, ultima dată când am fost în București nu-mi găseam cardul de RATB și am luat un bilet pe toată ziua prin SMS). Mi s-a oprit și o taxă suplimentară de 5 cenți, nu știu ce este.

 

post-19501-0-25697700-1576170711_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, apelul prin SMS pentru cumpărarea biletului este un apel cu suprataxă, așa și apare pe factură (m-am uitat pe ultima factură, ultima dată când am fost în București nu-mi găseam cardul de RATB și am luat un bilet pe toată ziua prin SMS). Mi s-a oprit și o taxă suplimentară de 5 cenți, nu știu ce este.

 

attachicon.gifBiletSMS.jpg

Daniela, eu sunt in reteaua Vodafone si nu mi-a oprit nimic niciodata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum ziceam mai sus, tot mai simplu cu metroul!  [pk] 

La metrou poti plati si direct cu cardul bancar. Nu stiu daca in toate statiile gasesti facilitatea  asta.

===

 

Cu cardul STB e simplu. In momentul cand il pui la aparat pe ecran iti apare  cati bani au mai ramas pe el.

Sau poti merge la oorice ghereta STB  si rogi sa-ti spuna cati bani mai  ai.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am descurcat foarte bine cu clever taxi. Poti sa setezi taxi sau taxi + uber. Poti de asemenea sa alegi, daca imi amintesc bine, plata prin card sau cash. Eu am mers numai cash din cauza de curs vautar. Daca alegi taxi, primesti un mesaj cu pretul si timpul cand ajunge la tine. De obicei taxiul cel mai aproape. Poti sa refuzi cursa daca ti se pare prea scumpa. Asta a fost experienta mea, asta vara, in Bucuresti. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...