Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

A facut cineva pasaport in România avind domiciliul in strainatate?


Recommended Posts

Marox, legat de CNP, gasesti sigur numarul in pasaportul eliberat in 2000 (daca este pasaport romanesc). M-am uitat pe pasaportul meu vechi, a fost eliberat in 1998 si are trecut numarul. 
De asemenea, dupa cum spune si Judoka, probabil casatoria a fost inregistrata la of starii civile daca ai obtinut pasaport romanesc dupa. Asta daca nu ti-ai pastrat statusul de dinainte de casatorie cand ai facut pasaportul. Ai un document, ceva emis de autoritatile din Ro legate de casatorie?
Realitatea este ca eu m-am cam ofuscat pt ca nu inteleg ce-i intereseaza la pasapoarte daca sunt casatorita sau nu, oricum nu locuiesc in Ro. Si nici nu este scris clar in pasaport daca sunt casatorita, sau divortata, sau mai stiu eu ce. Nu exclud posibilitatea sa fie codat in numerele scrise pe pagina plastifiata. De asemenea este posibil sa gresesc si sa existe un motiv perfect valabil. Dar asta-i alta poveste.....

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 100
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Realitatea este ca eu m-am cam ofuscat pt ca nu inteleg ce-i intereseaza la pasapoarte daca sunt casatorita sau nu, oricum nu locuiesc in Ro. Si nici nu este scris clar in pasaport daca sunt casatorita, sau divortata, sau mai stiu eu ce. Nu exclud posibilitatea sa fie codat in numerele scrise pe pagina plastifiata. De asemenea este posibil sa gresesc si sa existe un motiv perfect valabil. Dar asta-i alta poveste.....

Pai lasind la o parte faptul ca bigamia este interzisa in Romania, daca iti schimbi prin casatorie numele d efamilie, trebuie s afaci dovada, nu mai corespunde cu numele de pe certificatul de nastere.

 

Marox, daca ai un pasaport romanesc cu numele actual, este clar ca au casatoria transcrisa in Romania, iar pe vechiul pasaport se regaseste CNP.

 

Nu am citit la niciuna dintre voi, cind ati facut primul pasaportul cu domiciliul in strainatae(deci primul...nu reinoirea lui), nu va cerut  hirtie de la finante cum ca nu aveti datorii in Romania?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai lasind la o parte faptul ca bigamia este interzisa in Romania, daca iti schimbi prin casatorie numele d efamilie, trebuie s afaci dovada, nu mai corespunde cu numele de pe certificatul de nastere.

 

Marox, daca ai un pasaport romanesc cu numele actual, este clar ca au casatoria transcrisa in Romania, iar pe vechiul pasaport se regaseste CNP.

 

Nu am citit la niciuna dintre voi, cind ati facut primul pasaportul cu domiciliul in strainatae(deci primul...nu reinoirea lui), nu va cerut  hirtie de la finante cum ca nu aveti datorii in Romania?

Da, da, pe vechiul pasaport este notat CNP-ul. Despre datorii, chiar nu mai tin minte sa-mi fi cerut asa ceva in 2000. Dar nu-mi aduc aminte nici sa fi transmis certificatul de casatorie, asa ca orice e posibil...

 

Marox, legat de CNP, gasesti sigur numarul in pasaportul eliberat in 2000 (daca este pasaport romanesc). M-am uitat pe pasaportul meu vechi, a fost eliberat in 1998 si are trecut numarul. 

De asemenea, dupa cum spune si Judoka, probabil casatoria a fost inregistrata la of starii civile daca ai obtinut pasaport romanesc dupa. Asta daca nu ti-ai pastrat statusul de dinainte de casatorie cand ai facut pasaportul. Ai un document, ceva emis de autoritatile din Ro legate de casatorie?

 

N-am nici un document emis de autoritatile române legat de casatorie. Stiu in schimb ca primaria din Franta a trimis la ambasada o hirtie cum ca a efectuat casatoria mea. Cum exact in aceasta primarie lucrez eu, la o discutie, colega de la stare civila mi-a marturisit ca a fost mirata ca nu a primit un aviz inpoi cum ca ambasada a inregistrat casatoria. (La francezi, dupa inregistrarea casatoriei, se trimit avize la primarille localitatilor in care sint nascuti sotii pt ca mariajul sa fie inregistrat in marja certificatului de nastere si dupa ce a fost notat se trimit avizele inapoi cum ca s-a facut mentiunea).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marox si eu m-am casatorit inainte de intrarea Romaniei in EU, acum 16 ani si casatoria a trebuit transcrisa in ROmania.

 

Ai un certificat romanesc de casatorie cu sotul? Daca da...atunci e transcrisa casatoria...

 

Legal, nu ai cum sa ai acte romanesti cu numele dobindit prin castoria cu un cetatean strain, fara ca aceasta sa fie recunoscuta in Romania.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai lasind la o parte faptul ca bigamia este interzisa in Romania, daca iti schimbi prin casatorie numele d efamilie, trebuie s afaci dovada, nu mai corespunde cu numele de pe certificatul de nastere.

 

Marox, daca ai un pasaport romanesc cu numele actual, este clar ca au casatoria transcrisa in Romania, iar pe vechiul pasaport se regaseste CNP.

 

Nu am citit la niciuna dintre voi, cind ati facut primul pasaportul cu domiciliul in strainatae(deci primul...nu reinoirea lui), nu va cerut  hirtie de la finante cum ca nu aveti datorii in Romania?

 

Dana, nu vad legatura intre bigamie si faptul ca la pasapoarte iti cer document de stare civila. Poti sa fii bigam (casatorit in Ro si in strainatate), nu cred ca verifica cineva in ambele tari. Cetatenii romani cu domiciliul in tara, nu cred ca pot fi bigami. Si daca pot, inseamna ca ii pot pacali si pe cei de la pasapoarte. Legat de nume, evident ca trebuie sa dovedesti cand este schimbat (prin casatorie sau din alt motiv) dar cand iti pastrezi numele dupa casatorie, sau divort, sau este vorba de un barbat care nu isi schimba numele, nu mai conteaza. Nu vreau sa conving pe nimeni ca informatia asta este inutila. Nici nu vreau sa ma convinga cineva ca este utila. Este doar parerea mea....

 

Legat de primul pasaport cu domiciliul in strainatate, la plecarea din tara am avut un pasaport normal pe care mi-au pus stampila de cetatean cu domiciliul in strainatate. Nu imi amintesc sa-mi fi cerut hartie ca nu avem datorii in tara. Dar poate am uitat, au trecut mai bine de 20 de ani. Pasaportul asta este primul de cand sunt cetatean canadian, de 16 sau 17 ani. Nu am avut altul intre astea doua.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, nu vad legatura intre bigamie si faptul ca la pasapoarte iti cer document de stare civila. Poti sa fii bigam (casatorit in Ro si in strainatate), nu cred ca verifica cineva in ambele tari. Cetatenii romani cu domiciliul in tara, nu cred ca pot fi bigami. Si daca pot, inseamna ca ii pot pacali si pe cei de la pasapoarte. Legat de nume, evident ca trebuie sa dovedesti cand este schimbat (prin casatorie sau din alt motiv) dar cand iti pastrezi numele dupa casatorie, sau divort, sau este vorba de un barbat care nu isi schimba numele, nu mai conteaza. Nu vreau sa conving pe nimeni ca informatia asta este inutila. Nici nu vreau sa ma convinga cineva ca este utila. Este doar parerea mea....

 

 

Ei...mie mi-e clar ca daca esti bigam, nu te impiedica vreo formalitate sa fii casatorit in diverse state, insa in principiul cam asta e scopul acestor formalitati.

 

Daca iti pastrezi numele dupa casatorie(ceea ce e se intimpla in cazul casatoriei cu un cetatean italian. vorbesc de ceea ce stiu eu), nu inseamna ca nu ti-ai schi,bat straea civila, la fel si duoa divort.

 

Ma rog, facem si noi teoria chibritului aici [:-)))] [:-)))] asta e legea, astea sunt cerintele...ce putem face noi.

 

(am citit ca cineva a scris ca pasaportul electronic/digital e valabil 10 ani....fals , e valabil exact ca si celelate, 5????? ani.De cind imi fac eu pasaport...a fost o singura perioada cind pasapoartele romanesti au fost valabile 10 ani...din pacate eu nu am prins-o)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pasapoarte romanesti pentru persoanele de peste 18 ani sunt valabile 10 ani. Pana anul trecut era de 5 ani, au modificat, acum valabilitatea este de 10 ani.

Pentru copii pana la 12 ani - valabilitate 3 ani, copii intre 12-18 ani - 5 ani.

Asa este acum.

Deci au schimbat iar...

 

 

SPer insa sa nu schimbe IAR pina imi reinnoiesc eu pasaportul!!!!!(atita incostanta ca la autoritatile romanesti...nu mi-a fost dat sa intilnesc!!!! [smulgpar])

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ei...mie mi-e clar ca daca esti bigam, nu te impiedica vreo formalitate sa fii casatorit in diverse state, insa in principiul cam asta e scopul acestor formalitati.

 

Daca iti pastrezi numele dupa casatorie(ceea ce e se intimpla in cazul casatoriei cu un cetatean italian. vorbesc de ceea ce stiu eu), nu inseamna ca nu ti-ai schi,bat straea civila, la fel si duoa divort.

 

Ma rog, facem si noi teoria chibritului aici [:-)))] [:-)))] asta e legea, astea sunt cerintele...ce putem face noi.

 

(am citit ca cineva a scris ca pasaportul electronic/digital e valabil 10 ani....fals , e valabil exact ca si celelate, 5????? ani.De cind imi fac eu pasaport...a fost o singura perioada cind pasapoartele romanesti au fost valabile 10 ani...din pacate eu nu am prins-o)

 

;-). Dana, pasaportul pe care-l facui asta vara este valabil 10 ani. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...