Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

A facut cineva pasaport in România avind domiciliul in strainatate?


Recommended Posts

Marox, vorbeam de pasaport romanesc (pasaportul elvetian se face in cantonul in care stai si nu-ti tb decat pasaportul vechi sau CI...eu le-am facut pe amandoua o data, asa ca le voi schimba tot pe-amandoua peste 10 ani)...pasaportul meu romanesc e valabil 5 ani, e facut in 2016...ma bucur ca de acum va fi valabil 10 ani (eu tb sa il schimb in 2021).

 

Aici nu-ti cere nici o hartie de la finante cand mergi sa faci pasaportul la consulat; vor doar : pasaportul vechi, certificatul de nastere, certificatul de casatorie/divort, dovada ca locuiesti in Elvetia (pasaport sau permis de rezidenta). 

 

Eu a tb sa-mi inregistrez divortul in Elvetia, la starea civila...cata bataie de cap in Romania pt legalizarea hotararii de divort  [batcap]  [batcap]  [batcap] a alergat fratele meu pt mine, numai incompetenta si mii de nervi facuti...da era in 2013, acum poate s-au mai schimbat lucrurile. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 100
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Aici nu-ti cere nici o hartie de la finante cand mergi sa faci pasaportul la consulat; vor doar : pasaportul vechi, certificatul de nastere, certificatul de casatorie/divort, dovada ca locuiesti in Elvetia (pasaport sau permis de rezidenta). 

 

 

Intrebarea mea cu adeverinta de la finante, e in legatura cu PRIMUL paspaort de cetatean romn cu domiciliul in strainatate, atunci cind predai de fapt CI.La reinnoire...nu mi s-a mai cerut acest document.

 

Mie acum 16 ani(cred,,,) mi-au cerut acest document de la finante, dar cum spuneam, datorita inconstantei legilor romanesti...tot ce-i  posibil sa nu mai ceara asa ceva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Collins, in Franta pasapoartele electronice si cele biometrice sint diferite. Adica cele biometrice sint electronice evoluate. Securitatea este intarita - amprente luate pt 8 degete, din care 2 invizibile pe cip, fotografia numerizata pe cip, plus o intreaga procedura de recoltare a datelor mult mai complexa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Collins, in Franta pasapoartele electronice si cele biometrice sint diferite. Adica cele biometrice sint electronice evoluate. Securitatea este intarita - amprente luate pt 8 degete, din care 2 invizibile pe cip, fotografia numerizata pe cip, plus o intreaga procedura de recoltare a datelor mult mai complexa.

Marox, la mometul introducerii lor, pasapoartele romanesti electronice/biometrice, aveau cele mai moderne sisteme de securizare la momentul respectiv...

 

Pasapoartele romanesti sunt biometrice...asta e clar.Ca sistemele de securizare se actualizeaza si modernizeaza permanent, e clar, insa pasapoartele romanesti actuale sunt moderne, la cel mai inalt standard de securizare(ma rog...asa erau la momentul respectiv)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In foarte scurt timp pasaportul va fi ceva inutil. In UK se intra deja doar cu recunoastere faciala, fara ID, fara Pasaport, nimic.

Pai si cum functioneaza recunoasterea faciala daca n-ai facut niciodata cerere de pasaport? De unde au autoritatile poza ta ca sa te poata recunoaste?

 

Si chiar asa, ce se aude prin UK, dupa Brexit, va fi posibil pt francezi sa intre doar cu cardul de identitate, ca pina acuma, sau va fi musai pasaportul?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...