Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

A facut cineva pasaport in România avind domiciliul in strainatate?


Recommended Posts

Transcrierea casatoriei inseamna inregistrarea casatoriei facute in strainatate in registrele românesti. Puteam fi 2 români care ne-am casatorit in strainatate, tot ar fi fost obligatorie transcrierea. Pina pe 28 februarie 2020, eu nu figuram ca si casatorita pentru starea civila româna.

 

Chestia cu recasatoria a fost o glumita...cu un simbure de adevar. Pentru ca desi totul s-a petrecut intr-un birou si n-am avut nevoie de nasi si muzica la acordeon am obtinut un act de casatorie asa cum primeste orice cuplu care se casatoreste acolo. Pozele le-am facut asa, de amintire.

 

Danielag [flo2]

 

E complet aiurea, de ce certificatul in original, eventual tradus in românește nu ar fi suficient? E o întrebare retorica, desigur. Numai ca sa poarte lumea pe drumuri și sa plătești nu știu citi notari.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 100
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

E complet aiurea, de ce certificatul in original, eventual tradus in românește nu ar fi suficient? E o întrebare retorica, desigur. Numai ca sa poarte lumea pe drumuri și sa plătești nu știu citi notari.

 

Da de unde, asta e regula. Tu cand ai luat cetatenia nu ai primit un certificat de casatorie nou, certificat de nastere nou? 

 

In toate tarile lumii se face retransacrierea actelor daca vrei sa iti fie recunoscute.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Coca, eu nu am primit certificat de nastere nou cand am primit cetatenia elvetiana. Certificatul ramane cel romanesc, nu se schimba. Am trimis insa la consulat la Berna o copie a actului unde scrie ca am obtinut cetatenia (daca o pierzi, primesti una noua, dar platesti). Cei de la consulat m-au intrebat intai daca renunt la cetatenia romana  [zirea] am zis ca nu. 

 

Eu de exemplu a trebuit acum multi ani sa-mi inregistrez aici la stare civila hotararea de divort din Romania  [batcap] a alergat fratele meu pt chestia asta vreo 6 luni. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Coca, aici nu este asa, primesti doar hartia in care scrie ca ai cetatenia. La mine pe cardul de identitate apare locul de origine, care este in orasul unde locuiesc (pt.ca am obtinut cetatenia orasului, a cantonului si a confederatiei  [:D]). 

 

Fiica-mea e nascuta in Romania si apoi a primit si cetatenia elvetiana; ei nu i-au dat certificat de nastere elvetian, a primit o hartie in care scrie ca a devenit cetatean si cine ii sunt parintii. Locul ei de origine este cel al tatalui si nu locul unde s-a nascut. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E complet aiurea, de ce certificatul in original, eventual tradus in românește nu ar fi suficient? E o întrebare retorica, desigur. Numai ca sa poarte lumea pe drumuri și sa plătești nu știu citi notari.

Asta cam asa e. Ar fi fost suficienta traducerea la notar + declaratia privind numele dupa casatorie. De fapt, pe baza acestor acte+a certificatului meu de nastere cu CNP a fost scos certificatul de casatorie.

 

Ella73, dupa ce am capatat cetatenia franceza, mi s-a dat un certificat de nastere francez. Francezii de origine cer certificatul de nastere la primaria din orasul in care s-au nascut. Francezii nascuti in strainatate cer certificatul de nastere la Nantes, unde este oficiul central de stare civila.

 

Eu nu m-am ofuscat ca a trebuit sa umblu dupa acte. Avind experienta chiar in acest domeniu cu francezii stiu ca si noi cerem o gramada de acte si de certificate, iar programarile la o institutie sau alta sint la saptamini distanta. Sint sincer impresionata ca in România a mers asa de repede.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da de unde, asta e regula. Tu cand ai luat cetatenia nu ai primit un certificat de casatorie nou, certificat de nastere nou? 

 

In toate tarile lumii se face retransacrierea actelor daca vrei sa iti fie recunoscute.

 

 

N am auzit de retranscriera asta .

Stiam ca sunt suficiente certificatele originale traduse și legalizate. Vorbesc de Canada și Germania. 

Andacos, ai primit certificat de naștere nou ? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce chestie cu actul nou de nastere! Nici in Olanda nu se face alt act . Se inscrie in documentele primariei de care apartii ca x din Ro locuieste la adresa z si atat.  Dupa ce ai cetatenia iti dau doar ce ceri tu -carte de identitate  sau/ si pasaport.  Bine, nici cei get beget nu  au actul in sine acasa la ei ca in Ro, la nevoie se cere  contra cost un  extras de la primarie si asta e.  Cat despre transcrierea actului de casatorie la mine a fost f rapid,am mers la consulatul roman cu actele necesare la vremea aia , plus un plic autoadresat . Parca am si platit o suma destul de mare, se platea doar cash, asta retin f bine. Dupa ce au verificat hartiile mi- au spus ca mi- l vor trimite prin posta ( certificatul romanesc de casatorie) si in vreo 2 3 zile a venit .Bine , acea margine unde a fost rupt din catastif arata parca un prescolar cu tremurici  s- a ocupat de treaba asta, dar... [:)]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...