Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

A facut cineva pasaport in România avind domiciliul in strainatate?


Recommended Posts

Andacos, ai primit certificat de naștere nou ? 

De ce sa primesc certificat nou?

 

mcoca vorbeste de cetatenie  si primirea automata a unuo certificat de nastere nou frantuzesc,

 

Eu am certificat international de nastere, mi-a trebuit cind am depus actele de casatorie.Si fii mio are tot international.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 100
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Am uitat ce cred ca era important. Eu cred ca erai scutita de toata tevatura asta daca la primul pasaport dupa casatorie onor aia de la consulat iti faceau transcrierea. Dar na, functionarii  mai dau si informatii gresite si dupa aia alearga cetateanul.

Asa zic si eu...apoi pun pe seama "schimbarii legii" sau nu au inteles beneficiarii de servicii cum trebuie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat ce cred ca era important. Eu cred ca erai scutita de toata tevatura asta daca la primul pasaport dupa casatorie onor aia de la consulat iti faceau transcrierea. Dar na, functionarii  mai dau si informatii gresite si dupa aia alearga cetateanul.

Poate! Dar mai degraba cred ca s-au uniformizat procedurile dupa intrarea in UE. Sau poate n-am avut eu chef sa mai umblu dupa documente in 1999, habar n-am, nu mai tin minte. In orice caz,, nu m-am preocupat nici sa declar copiii si sa cer nationalitatea româna pt ei. Cine stie cind or avea nevoie?!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stati asa, ca nu am terminat!

 

...

 

Ajungem la starea civila. Vinerea fiind zi de casatorii. Tragem si noi cu ochiul in timp ce se oficia un mariaj, apoi, o, minune! obtinem pretiosul certificat. Barbatu-meu era mort de ris ca se mai casatoreste o data (la exact 20 ani si 51 de saptamini [:)]) . Facem si niste poze la repezeala, sa nu zicem ca n-avem suveniruri de la al doilea mariaj. I-am zis ca si daca divortam tot de 2 ori trebuie s-o facem [alcool]

 

 

 

 

fii sigura ca treb sa divortati de 2 x si in Fr si in Romania pt certificate de divort….

 

ps. bine ca s-a terminat cu bine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...