Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

a insela - intre bine si rau


Recommended Posts

Notquiteso - iti respect alegerile si curajul...insa exista situatii si situatii. In viata exista si apar tentatii la tot pasul. Si in acelasi timp o relatie oricat de buna ar fi ea si plina de sentimente are suisuri si coborasuri si in timp pe de o parte se intareste pe de alta parte se erodeaza. Daca tentatia apare la momentul nepotrivit atunci se pune problema daca, cum si de ce faci sau nu faci fata? Despre asta este vorba.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 91
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Miramar, o relatie in care esti preponderent nefericita, indiferent de cauza, nu trebuie mentinuta... de acord?! Poate e vb. de abuz, poate e incompatibilitate, poate pur si simplu nu te iubeste sau nu-l iubesti, dar oamenii stau impreuna ca sa le fie mai bine, nu ca sa le fie mai greu. Deci relatia "de acasa" e mizerabila, dar iti e teama sa te trezesti maine singura sau/si cu prea multe responsabilitati pe cap si nu poti sa risti. Nu vorbim aici de oameni puternici, ci de cei slabi: ce ai face in situatia asta? Eu am mai spus, mi-as cauta imediat un alt "punct de sprijin" daca as avea neaparata nevoie de unul. Elise & BBLisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu imi dau seama, ai cauta un punct de sprijin, dar oare nu e prea mare povara a ceea ce urmeaza? Pentru cel slabi este mai aproape acest punt de sprijin in alta persoana decat in propria persoana;dar apoi urmeaza restul: ai inselat increderea partenerului care desi "a promis cate in luna si in stle" nu s-a tinut, dar poate si tu ai gresit si nu ti-ai tinut promisiunea...cred ca nimeni nu merita sa fie umilit , sa ii fie inselata increderea doar pentru ca tu "crezi ca nu mai merge" si ai gasit alt sprijin. Cred ca in fiecare casnicie sunt si momente cand "nu merge" , dar trebuie sa lupti, daca nu esti in stare, spui "stop" in fata, si o iei de la capat. Mi se pare mai usor decat sa te explici dupa.... zepellina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Elle_seb Daca as insela persoana pe care as iubi-o da, nu as putea trai cu constiinta incarcata, as simti nevoia sa-i spun. Daca nu l-as iubi si as alege sa-l insel din varii motive, asumate sau nu, n-as simti nici o vina fata de persoana inselata.
lmao...asta le pune cap....spune-mi daca ma insel, poate nu mai stiu limba romana...deci daca iubesti pe cineva si inseli te simti xxxxxx (pune tu ce vrei acolo), dar daca esti cu cineva (in cuplu, casatorie, etc, ma rog o relatie) si nu iubesti respectiva persoana si inseli atunci nu te simti xxxxxxx. Scuza-ma....ce faci cu cineva fata de care nu ai sentimente? Just enjoying the ride? [bang][bang][bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by vandal
quote:
Originally posted by Elle_seb Daca as insela persoana pe care as iubi-o da, nu as putea trai cu constiinta incarcata, as simti nevoia sa-i spun. Daca nu l-as iubi si as alege sa-l insel din varii motive, asumate sau nu, n-as simti nici o vina fata de persoana inselata.
lmao...asta le pune cap....spune-mi daca ma insel, poate nu mai stiu limba romana...deci daca iubesti pe cineva si inseli te simti xxxxxx (pune tu ce vrei acolo), dar daca esti cu cineva (in cuplu, casatorie, etc, ma rog o relatie) si nu iubesti respectiva persoana si inseli atunci nu te simti xxxxxxx. Scuza-ma....ce faci cu cineva fata de care nu ai sentimente? Just enjoying the ride? [bang][bang][bang]
[:D] rectific, ca n-am exprimat corect ceea ce vroiam sa zic: Daca mi-as iubi partenerul nu as putea sa-l insel. Nu se poate sa iubesti pe cineva si totusi sa alegi sa-l inseli. Daca nu mi-as iubi partenerul da, poate as alege un compromis pana cand as decide sa-l parasesc. Greu de digerat, nu? [:D] Elle_seb May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Elise
Miramar, o relatie in care esti preponderent nefericita, indiferent de cauza, nu trebuie mentinuta... de acord?! Poate e vb. de abuz, poate e incompatibilitate, poate pur si simplu nu te iubeste sau nu-l iubesti, dar oamenii stau impreuna ca sa le fie mai bine, nu ca sa le fie mai greu. Deci relatia "de acasa" e mizerabila, dar iti e teama sa te trezesti maine singura sau/si cu prea multe responsabilitati pe cap si nu poti sa risti. Nu vorbim aici de oameni puternici, ci de cei slabi: ce ai face in situatia asta? Eu am mai spus, mi-as cauta imediat un alt "punct de sprijin" daca as avea neaparata nevoie de unul. Elise & BBLisa
Si eu la fel as face. Elle_seb May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca vorbim de oamenii slabi, probabil asta e o alta situatie in care trebuie sa invete sa-si asume responsabilitati si sa traiasca cu alegerea facuta. Daca alege sa continue intr-o relatie nefericita, trebuie sa invete sa-si asume responsabilitatea unei vieti nefericite si sa traiasca cu consecintele, indiferent care sunt acestea. Cred ca e mult mai simplu sa o iei de la capat. Circumstantele materiale se schimba, dar tu va trebui sa traiesti toata viata cu propria imagine de sine. Cei care au modele de urmat in familie sunt cei mai bogati mostenitori
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca cea mai mare greseala a unei persoane slabe, dependenta de partener, este de a se arunca imediat intr-o alta relatie. Chiar daca se indragosteste pana peste urechi de cealalta persoana. Eu cred ca nu face altceva decat sa schimbe carja. Dupa ce fluturii dispar si apele se limpezesc se va trezi iar singura si nefericita intr-o relatie izbitor de asemanatoare cu prima. O femeie sau un barbat iesiti dintr-o casnicie care nu a mers din varii motive ar trebui sa isi ia cel putin doi ani de pauza de orice relatie stabila care presupune mutatul cu catel si purcel in viata si casa altcuiva. Intalniri, iesiri in we, ramasul peste noapte cand e prea frig afara sunt ok dar nu o noua relatie si mai ales intarita de acte. Cat despre ce as face eu.......acte cu altul n-as mai face in veci! Ina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ina, sunt de acord cu ce spui tu, si am trait-o si din experienta mea. Sufletul are nevoie de o pauza de refacere, chiar daca asta nu inseamna singuratate. Dar cand dintr-o relatie intri in alta te simti in imposibilitatea de a te lega afectiv. Eu asa m-am simtit, si credeam ca sunt eu "defect". De fapt parte din sufletul meu inca era legata de trecut. Acum si mie mi se pare imposibil, dar...chiar e doar trecut. Si stiti cum se zice, "azi e prima zi din restul zilelor mele". Doar ca, liberi sau nu (ptr ca tu spui de aruncatul in alta relatie dupa ce suntem liberi de fosta relatie)avem tendinta sa ne lasam poverile sufletesti pe spatele altcuiva. E mai simplu. Simtitm ca producem o cantitate de iubire care daca nu o daruim cuiva ne sufoca. Complicat. Ptr ca in acea stare de teama de singurarate, sansele sunt mari sa gresim persoana. Si atunci parca ne invartim intr-un cerc vicios. Voi, femeile, stiti mai bine ca asa e. Dar daca lasam inimii un timp de refacere si ratiunii timp sa judece liber, fara resentimente, fara temeri si un bagaj de sentimente negative si tipare, se poate ca soarele sa ne zambeasca din nou. Scuze de off-topic. Alexandru ______________________ Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...