Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

a insela - intre bine si rau


Recommended Posts

Cred ca fiecare dintre noi, daca suntem sinceri cu noi insine, ar trebui sa recunoastem ca am inselat sau am fost inselati. Si, cand spun ca am inselat, ma refer nu neaparat la o extra-relatie fizica, ci si la un adevar nespus pana la capat, un fapt nerelatat partenerului, nu discutam din ce motive. Eu am inselat in sensul ca, sa-mi fie rusine, m-am gandit, la un moment dat ca as putea avea o relatie, in zona intimitatii, cu un barbat, altul decat sotul meu; iar gandul mi-a dat fiori, caci ma gasesc in posesia unei educatii rigide si destul de inchistate, din care imi rasuna in cap( de fapt, in urechi)inca, oaresce afirmatii neortodoxe despre femeile care au relatii intime cu alti barbati, in afara de sotii lor. Asta cred ca m-a dus in zona ''a insela - rau''. Trebuie sa recunosc, iarasi, ca uneori am folosit minciuna prin omisiune sau am ''administrat'' un adevar dureros cu pipeta, de teama sa nu provoc un rau si mai mare decat cel existent deja. Acum ma situez in zona ''a insela -bine''. Sau nu o fi asa? Dar niciodata nu m-am gandit ca as putea sa raman alaturi de un barbat care sa ma umileasca(indiferent daca o face lovindu-ma sau datorita banilor lui), ba mi-am ''croit'' o relativa independenta materiala, de teama de a nu fi, la un moment dat, in situatia sa vreau sa plec din relatie si sa nu pot sa ma sustin.Probabil ca noua, femeilor, ar trebui sa ni se aduca la cunostinta mai des ca suntem puternice si ca nu ar trebui sa acceptam relatii care ne dauneaza doar din nevoia de siguranta si de afectiune, desi Dumnezeu stie cata afectiune si siguranta iti ofera o relatie in care esti intr-o permanenta alerta, ca nu cumva sa declansezi''al treilea razboi mondial''. madalina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 91
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Aaaaa Elise, pai daca vorbim de relatii "mizerabile" e alta treaba - da n-as ezita sa ies din asa o relatie. Dar daca intrebi de femei "slabe" pai ti-e clar ca majoritatea vor ramane in "mizeria" lor din varii motive: de frica in primul rand, de gura lumii, din motive financiare, pentru copii (de parca lor le-ar fi mai bine asa) etc. Eu ma gandeam la altfel de relatii cand am raspuns - la una ca a mea de exemplu [:D] - 4 zile albe, 2 gri, una neagra si gata s-a terminat saptamana. Acum mai depinde si cat de "negru" e "negrul" la mine parca totusi e cu "Luna plina" [:D] dar cum spuneam tentatii exista si daca vin in zilele "negre" depinde de fiecare dar si de circumstante daca, cum si cat le face fata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by anaisanais
Cred ca fiecare dintre noi, daca suntem sinceri cu noi insine, ar trebui sa recunoastem ca am inselat sau am fost inselati. Si, cand spun ca am inselat, ma refer nu neaparat la o extra-relatie fizica, ci si la un adevar nespus pana la capat, un fapt nerelatat partenerului, nu discutam din ce motive. Eu am inselat in sensul ca, sa-mi fie rusine, m-am gandit, la un moment dat ca as putea avea o relatie, in zona intimitatii, cu un barbat, altul decat sotul meu; iar gandul mi-a dat fiori, caci ma gasesc in posesia unei educatii rigide si destul de inchistate, din care imi rasuna in cap( de fapt, in urechi)inca, oaresce afirmatii neortodoxe despre femeile care au relatii intime cu alti barbati, in afara de sotii lor. Asta cred ca m-a dus in zona ''a insela - rau''. Trebuie sa recunosc, iarasi, ca uneori am folosit minciuna prin omisiune sau am ''administrat'' un adevar dureros cu pipeta, de teama sa nu provoc un rau si mai mare decat cel existent deja. Acum ma situez in zona ''a insela -bine''. Sau nu o fi asa? Dar niciodata nu m-am gandit ca as putea sa raman alaturi de un barbat care sa ma umileasca(indiferent daca o face lovindu-ma sau datorita banilor lui), ba mi-am ''croit'' o relativa independenta materiala, de teama de a nu fi, la un moment dat, in situatia sa vreau sa plec din relatie si sa nu pot sa ma sustin.Probabil ca noua, femeilor, ar trebui sa ni se aduca la cunostinta mai des ca suntem puternice si ca nu ar trebui sa acceptam relatii care ne dauneaza doar din nevoia de siguranta si de afectiune, desi Dumnezeu stie cata afectiune si siguranta iti ofera o relatie in care esti intr-o permanenta alerta, ca nu cumva sa declansezi''al treilea razboi mondial''. madalina
Si eu am fost la un moment dat intr-o situatie similara, cand m-am simtit atrasa de un alt barbat si cand ma gandeam cum ar fi daca... Am facut eforturi pentru a-mi scoate din cap ideea asta, nu vroiam in sinea mea sa-mi insel sotul, pe de alta parte atractia era evidenta si reciproca. Insa m-am trezit intr-o dimineata si mi-am zis "stop", nu trebuie sa fac asta pentru ca ar insemna ca putinul care mai ramasese intre mine si sot sa se spulbere iremediabil. Si n-am facut-o, intr-un final, am rupt efectiv matza-n doua, cum se zice si mi-am scos ideea din cap. Acum, dand timpul inapoi, realizez ca si daca as fi facut-o, mai rau decat este acum nu avea cum sa fie... Sau poate da... cine stie... Elle_seb May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Elle_seb
quote:
Originally posted by vandal
quote:
Originally posted by Elle_seb Daca as insela persoana pe care as iubi-o da, nu as putea trai cu constiinta incarcata, as simti nevoia sa-i spun. Daca nu l-as iubi si as alege sa-l insel din varii motive, asumate sau nu, n-as simti nici o vina fata de persoana inselata.
lmao...asta le pune cap....spune-mi daca ma insel, poate nu mai stiu limba romana...deci daca iubesti pe cineva si inseli te simti xxxxxx (pune tu ce vrei acolo), dar daca esti cu cineva (in cuplu, casatorie, etc, ma rog o relatie) si nu iubesti respectiva persoana si inseli atunci nu te simti xxxxxxx. Scuza-ma....ce faci cu cineva fata de care nu ai sentimente? Just enjoying the ride? [bang][bang][bang]
[:D] rectific, ca n-am exprimat corect ceea ce vroiam sa zic: Daca mi-as iubi partenerul nu as putea sa-l insel. Nu se poate sa iubesti pe cineva si totusi sa alegi sa-l inseli. Daca nu mi-as iubi partenerul da, poate as alege un compromis pana cand as decide sa-l parasesc. Greu de digerat, nu? [:D]
Si se spune ca barbatii sint porci....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by vandal
quote:
Originally posted by Elle_seb
quote:
Originally posted by vandal
quote:
Originally posted by Elle_seb Daca as insela persoana pe care as iubi-o da, nu as putea trai cu constiinta incarcata, as simti nevoia sa-i spun. Daca nu l-as iubi si as alege sa-l insel din varii motive, asumate sau nu, n-as simti nici o vina fata de persoana inselata.
lmao...asta le pune cap....spune-mi daca ma insel, poate nu mai stiu limba romana...deci daca iubesti pe cineva si inseli te simti xxxxxx (pune tu ce vrei acolo), dar daca esti cu cineva (in cuplu, casatorie, etc, ma rog o relatie) si nu iubesti respectiva persoana si inseli atunci nu te simti xxxxxxx. Scuza-ma....ce faci cu cineva fata de care nu ai sentimente? Just enjoying the ride? [bang][bang][bang]
[:D] rectific, ca n-am exprimat corect ceea ce vroiam sa zic: Daca mi-as iubi partenerul nu as putea sa-l insel. Nu se poate sa iubesti pe cineva si totusi sa alegi sa-l inseli. Daca nu mi-as iubi partenerul da, poate as alege un compromis pana cand as decide sa-l parasesc. Greu de digerat, nu? [:D]
Si se spune ca barbatii sint porci....
Versiunea corecta la afirmatia: Si se spune ca barbatii sint porci.... este Si se spune ca barbatii eneste porci...[;)] madalina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by vandal
quote:
Originally posted by Elle_seb
quote:
Originally posted by vandal
quote:
Originally posted by Elle_seb Daca as insela persoana pe care as iubi-o da, nu as putea trai cu constiinta incarcata, as simti nevoia sa-i spun. Daca nu l-as iubi si as alege sa-l insel din varii motive, asumate sau nu, n-as simti nici o vina fata de persoana inselata.
lmao...asta le pune cap....spune-mi daca ma insel, poate nu mai stiu limba romana...deci daca iubesti pe cineva si inseli te simti xxxxxx (pune tu ce vrei acolo), dar daca esti cu cineva (in cuplu, casatorie, etc, ma rog o relatie) si nu iubesti respectiva persoana si inseli atunci nu te simti xxxxxxx. Scuza-ma....ce faci cu cineva fata de care nu ai sentimente? Just enjoying the ride? [bang][bang][bang]
[:D] rectific, ca n-am exprimat corect ceea ce vroiam sa zic: Daca mi-as iubi partenerul nu as putea sa-l insel. Nu se poate sa iubesti pe cineva si totusi sa alegi sa-l inseli. Daca nu mi-as iubi partenerul da, poate as alege un compromis pana cand as decide sa-l parasesc. Greu de digerat, nu? [:D]
Si se spune ca barbatii sint porci....
N-am zis-o eu [:D] Elle_seb May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

elle_seb, numai ca sa clarificam putin l'echange...eu am fost in pozitia celui care s-a trezit ca sotia are pe cineva (poti afla mai multe daca faci un search in forumul asta)....o intrebare care m-a framintat extraordinar si care efectiv m-a distrus interior (si care mai revine din nefericire) este: De ce sotia mea a ramas cu mine? Pentru ca ma iubeste (si daca da cum)? Sau pentru ca e mai comod, sau pentru copii, etc si o mie de alte variante? Din cauza asta remarca mea despre faptul ca se spune ca barbatii e niste porci...pt daca ar fi sa iau in consideratie asertia ta conform careia daca inseli partenerul (in cazul in care nu il iubesti) totul este A-OK dar continui sa te ascunzi. Ceea ce mie mi se pare o idiotenie sinistra fata de cel cu care (linga care) traiesti. QFT....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vandal, am citit povestea ta inca de la momentul la care ai postat-o. Daca chiar vrei sa vorbim serios, afla ca atunci cand am avut "oferta", am refuzat-o. Motiv pentru care nu stiu sa-ti raspund exact la intrebarea ta. Pot in schimb sa speculez in ideea asta, insa un raspun clar cred ca o sa-l cauti mereu si n-o sa-l gasesti nicodata. Poate doar de la ea. Nu stiu cum esti tu, nu stiu cum era ea... Nu pot decat sa-ti spun ca simpatizez cu tine si-mi pare realmente rau pentru suferinta pe care ti-a produs-o. Eu am toate motivele sa-mi doresc altceva de la o casnicie si implicit de la o relatie, motiv pentru care am luat decizia de a ma desparti. Nu pentru ca am pe altcineva, ci pur si simplu pentru ca nu se mai poate. Raspunsul meu a venit din frustrare... si atat. Elle_seb May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vandal, discutam de situatii diferite: nu m-am referit deloc in cadrul acestui subiect la a insela ca divertisment sau "suplimentare" intr-o casnicie. Din contra, am luat in considerare varianta "a insela" ca tranzitie...sau ca inceputul sfarsitului (cum de fapt si este) atunci cind n-ai curaj sa fii din nou singur. Ca o inlocuire. Nu s-a pus problema "daca e bine" sa traiesti cu doi barbati in acelasi timp asa...pe termen nelimitat, ca variatie. Deci discutam de lucruri diferite. Elise & BBLisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vandal uite cum vad eu lucrurile la topicul asta: Ai o casnicie care nu te satisface, din varii motive esti nefericit - totusi exista un respect pentru trecutul vostru impreuna, pentru alegerile tale, pentru sentimentele celuilalt si pentru durerea ce i-ar putea-o provoca o ruptura. Si-atunci te gandesti - poate reusesc sa gasesc in alta parte ceva sa ma satisfaca, sa ma faca fericita, sa ma faca sa visez din nou, sa ma faca sa pot merge mai departe. Asta poate insemna sa te apuci de un curs de design interior sau sa-ti inseli partenerul. Si da mi se pare o pozitie buna de luat in considerare. Dupa ce iti linistesti dorintele interioare iti poti vedea mai departe de viata ta fara sa-ti distrugi viata impreuna cu partenerul tau sau/si cu copii vostrii. Nu oricine poate trece peste o tradare si nu oricine poate adopta o astfel de pozitie - dar petru cei care pot trebuie sa recunoastem ca este o atitudine viabila si valabila. Sau tocmai odata ce adulterul s-a produs iti dai seama ca nu exista cale de intors, aveai insa nevoie de adulter ca sa-ti dai seama ca sa poti sa te desprinzi de o relatie in care erai nefericit/nefericit. Si ca sa concluzionez - cum bine a spus Elle_sebb -nu vorbim aici despre o dualitate continua si indelungata, sau despre una repetata ci vorbim despre o chestie temporara care poate salva casnicia sau despre o situatie de tranzitie inspre iremediabilul sfarsit.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...