Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

a insela - intre bine si rau


Recommended Posts

quote:
Si-atunci te gandesti - poate reusesc sa gasesc in alta parte ceva sa ma satisfaca, sa ma faca fericita, sa ma faca sa visez din nou, sa ma faca sa pot merge mai departe. Asta poate insemna sa te apuci de un curs de design interior sau sa-ti inseli partenerul. Si da mi se pare o pozitie buna de luat in considerare. Dupa ce iti linistesti dorintele interioare iti poti vedea mai departe de viata ta fara sa-ti distrugi viata impreuna cu partenerul tau sau/si cu copii vostrii.
ma rog...asta e alt subiect. [:D] Mie mi s-ar parea horror ca barbatu-meu sa echivaleze o bere cu prietenii cu o aventura cu una, doar ca sa revina linistit si fericit acasa. Pt. mine "a insela" inseamna "a inlocui nevasta cu altcineva" - si nu pe moment, ci definitiv. Problema e cind sa se produca inlocuirea asta - inainte, sau dupa ce esti plecat oficial din relatie, adica daca e musai sa stai o perioada singur dupa despartire si sa te dai (eventual) cu capu' de peretzi sau nu. Sper ca acum e ceva mai clar.... Elise & BBLisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 91
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Sau mai exista o situatie. Cea in care ii tragi toate semnalele de alarma, ii explici punctual ce te raneste, ce iti consuma energia si vitalitatea, tot ceea ce ai vrea sa se schimbe in relatie, punctand totodata ideea despartirii in cazul in care lucrurile nu se schimba spre mai bine. Pai daca eu ii spun lui clar ca daca nu remediem problemele noastre de cuplu, daca nu vad o ameliorare in atitudinea lui, s-ar putea sa-mi iau lumea-n cap si sa fac pasi si el o tine tot pe-a lui... la un moment dat s-ar putea sa-mi doresc totusi pe cineva langa mine, nu? Ca doar nu pot sa las copil, servici si sa ma duc la manastire? Intr-o vreme ma batea gandul sa-mi iau un vibrator... dar ar fi facut zgomot totusi... pana la urma nu mi-am mai luat vibrator, ci extra hours la serviciu. mai constructiv. [alcool] Elle_seb May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elise - eu vorbeam de principiu nu ce as face eu sau ce ar face barbati-miu. Cand eram mai verde la minte transam lucrurile drastic- ori e alba ori e neagra. Tind sa cred ca in ce ma priveste si acum as face la fel desi nu mai bag mana in foc. Insa am inceput sa fiu muuuult mai flexibila in ce-i priveste pe ceilalti si sa realizez ca nu toata lumea gandeste si simte ca mine asa incat sunt muuult mai toleranta in ce-i priveste pe ceilalti si le inteleg si pct. lor de vedere. De aceea spun - desi "adulterul" nu exista pentru mine, pana acum cativa ani, acum il accept. N-as putea spune ce m-a facut sa-mi schimb parerea poate simplul fapt ca am realizat ca sunt si eu om si am slabiciunile mele, depinde de mine cum le gestionez. Este o chestie de vointa - unii vor ceva, altii vor altceva, si eu pur si simplu nu ii mai condamn ba mai mult ii inteleg.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa precizez - ziceai ca asta e alt topic pai cum de ce? "Problema e cind sa se produca inlocuirea asta - inainte, sau dupa ce esti plecat oficial din relatie, adica daca e musai sa stai o perioada singur dupa despartire si sa te dai (eventual) cu capu' de peretzi sau nu." Pai nu asta spuneam si noi - se poate produce dupa ce despartirea e oficiala, dar se poate produce si inainte ca un "inceput al sfarsitului" din lasitate nu ai fost in stare sa te desprinzi altfel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miramar, bun, inteleg ca eu's prea verde inca, d'aia nu accept divertismente de genul asta. [:D] Glumeam... in principiu, accept orice, dar sa fie la altcineva in ograda. Oricum, consider ca sa inseli cind din punctul tau de vedere relatia e terminata si nu astepti decit sa iti iei avint sa pleci e una. Sa inseli cu gindul ca prostul/proasta de acasa nu se prinde si cu ocazia asta iti mai condimentezi casnicia - sau se prinde da' asta e sacrificiul daca nu te vrea impotent/frigida, e alta. Pt. mine, sint doua kestii separate. In prima situatie m-as considera oricum libera - iar a doua situatie as considera-o prea penibila ca sa o accept. Elise & BBLisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Miramar
Si ca sa concluzionez - cum bine a spus Elle_sebb -nu vorbim aici despre o dualitate continua si indelungata, sau despre una repetata ci vorbim despre o chestie temporara care poate salva casnicia sau despre o situatie de tranzitie inspre iremediabilul sfarsit.
In ambele cazuri mi se pare o timpenie sinistra....vrei sa iti salvezi casnicia care ''ti se pare'' ca nu merge bine? Ar fi mai simplu sa discuti cu partenerul in loc sa umbli lelea (poate sint eu mai inocent). Recunosc ca sint imbecil. Explicati-mi ca la imbecili cum poate cineva sa insele in ideea ca relatia in afara casatoriei va intari casatoria. Recunosc ca la mine se pare ca asta se intimpla dar m-as fi lipsit bucuros si as vrut o discutie cu sotia. In loc de. In ce priveste chestia cu situatia temporara ma face sa ma gindesc la un doctor care trebuie sa anunte un pacient ca ii amputeaza mina si il intreaba: ''Cum vreti: Cu anestezie sau fara?'' sau o intrebare si mai buna: ''Cu fierastrau sau cu laser?'' NB. Bineinteles ca tonul meu este influentat de frustrarea interioara. Sint om nu cyborg. OK?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Explicati-mi ca la imbecili cum poate cineva sa insele in ideea ca relatia in afara casatoriei va intari casatoria.
uite iti explic eu la ce s-a referit...ca stiu (asta nu inseamna ca sint de acord). Dna X s-a plictisit de Dl. x, o apuca frustrari de femeie neinteleasa si neimplinita, gaseste un el-f ...pardon, un el, care ii rezolva drama si o face sa se simta suficient de telenovelistic. Si femeia se simte bagata in seama, fericita, interesanta, cu o viata complexa, asa ca ii e mai usor sa spele ciorapi si sa gateasca in continuare. De fapt, e aceeasi Marie plictisitoare, dar cu palarie de adulterina in sinea ei. Cam asta e. Exista si variante mai sexoase, da' procesul pisicologic e acelasi, indiferent de descriere. Mi-au explicat si mie unii mai coptzi. [:p] Sau prea copti. Nu mai comentez. [:D] Elise & BBLisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by vandal
elle_seb, numai ca sa clarificam putin l'echange...eu am fost in pozitia celui care s-a trezit ca sotia are pe cineva (poti afla mai multe daca faci un search in forumul asta)....o intrebare care m-a framintat extraordinar si care efectiv m-a distrus interior (si care mai revine din nefericire) este: De ce sotia mea a ramas cu mine? Pentru ca ma iubeste (si daca da cum)? Sau pentru ca e mai comod, sau pentru copii, etc si o mie de alte variante? Din cauza asta remarca mea despre faptul ca se spune ca barbatii e niste porci...pt daca ar fi sa iau in consideratie asertia ta conform careia daca inseli partenerul (in cazul in care nu il iubesti) totul este A-OK dar continui sa te ascunzi. Ceea ce mie mi se pare o idiotenie sinistra fata de cel cu care (linga care) traiesti. QFT....
Mai intai, eu am scris varianta colocviala, cea cu ''e neste''porci, imi pare rau daca a fost lipsita de umor completarea-corectare...chiar n-am vrut sa lovesc.... Apoi, imi pare rau, dar nu cunosc povestea ta, vandal; din ce ai scris(si am preluat eu) am inteles ca, desi sotia ta nu a avut o comportare iubitoare fata de tine, totusi sunteti impreuna. Daca am inteles bine, inca sunteti impreuna, dar eu te-as intreba, parafrazandu-te :De ce ai ramas tu cu sotia ta? Din mesajul tau inteleg ca inca suferi si chiar foarte tare, asa ca eu chiar ma intreb de ce accepti o astfel de suferinta? De dragul copiilor? Crezi ca ei nu inteleg faptul ca unul(daca nu chiar amandoi parintii lor, atat tu cat si sotia ta)dintre parinti sufera foarte tare, fiind prins intr-o relatie dureroasa? Chiar s-ar putea ca, la un moment dat, copiii sa se considere ei vinovati pentru suferinta parintelui lor. Imi cer scuze daca nu am inteles bine situatia ta, sau am interpretat-o gresit. madalina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by anaisanais Eu am inselat in sensul ca, sa-mi fie rusine, m-am gandit, la un moment dat ca as putea avea o relatie, in zona intimitatii, cu un barbat, altul decat sotul meu; iar gandul mi-a dat fiori,
Se spune (psihologii si sexologii spun) ca astfel de ganduri fac bine cuplului, atata timp cat raman la stadiul de fantezii.[:D] Alexandru ______________________ Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Alex2
quote:
Originally posted by anaisanais Eu am inselat in sensul ca, sa-mi fie rusine, m-am gandit, la un moment dat ca as putea avea o relatie, in zona intimitatii, cu un barbat, altul decat sotul meu; iar gandul mi-a dat fiori,
Se spune (psihologii si sexologii spun) ca astfel de ganduri fac bine cuplului, atata timp cat raman la stadiul de fantezii.[:D] Alexandru ______________________ Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...
Multumesc pentru intelegere! M-am simtit mai putin vinovata pentru gandul rau. Nu stiu daca acest gand mi-a adus bine sau nu in cuplu. Stau si ma intreb ce s-ar fi intamplat daca mi-as fi concretizat gandul, in ceea ce priveste evolutia cuplului din care fac parte. madalina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...