Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Hello de pe coasta mea de vest. A venit frigul și la noi. Azi am plecat într-un sacou la biserica și am cam tremurat. mi a plăcut f mult inelul cu perla, deși prefer in general inele cu pietre pătrate.

Strumph ma bucur tare mult ca esti la greutatea dorita. Noi cu mutarea nu știm...de cultiva ani ne gindim tare greu sa plecam din așa zona frumoasa, in alt stat, alta clima, luat cu multe de la capăt. Sotul inca nu e hotărât, nu știe dacă o sa găsească servici mai bine plătit, iar taxele de proprietate vor fi Triple fata de cat plătim acum.

Eu s ar putea sa imi țin serviciul dar nu e sigur.

William e ok vrea sa se mute... chiar insista. Facultățile mainieftine și msi accesibile( asta e motivul meu nr 1)

Casele sunt f frumoase in Texas si ieftine...și asta ne atrage dar nu vom mai avea vederea de aici.

Anyway, mai avem 1-2 luni sa ne gindim și ma rog la Dumnezeu sa ne lumineze și sa ne ghideze.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 980
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Noi, ca multi alții am intrat la dieta in Ianuarie... dar sa vedem cat ne ținem de program. nu mâncam carne decit in Weekend și am eliminat masa de seara. Sapt trecută am reușit sa dau 3lb jos, Vreau sa ies la jogging 2 x pe sapt dar sa vedem dacă reusesc.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

N a fost pana de curent, ieri a plouat fff mult, azi ninge.

Am stat in casa si azi, prefer sa fiu precauta cu masina imprumutata. Masina mea tot in garaj e, au facut estimarea, de acum o repara.

Am pus rufe la spalat, doua masini si m am oprit ca nu mai am unde le intinde. Avem sala cu uscatoare jos la subsol dar mi e lene sa ma duc cu cosul de rufe ude, trebuie sa pun bani pe cardul special pt asta.

N am scos inca bradul, saracutul s a pastrat f bine anul asta. Asa ca il mai aman cateva zile. Si acum miroase a brad. Eu si Mianna, nu?

 

Messiah e si pe lista mea de vizionat pe Netflix.

 

Strumphi, la rochita verde as purta pantofi si poseta nude si palarie de aceeasi nuanta de verde.

 

Michelle, chiar ati decis mutarea la Dallas? Sa fie intr un ceas bun daca e asa. Ati gasit joburi sau intai va mutati si apoi cautati?

 

Velvet, bafta multa in februarie!

Intoarcerea la scoala tare grea i dupa vacanta, si pentru copii si pentru profesori.

 

Maine daca se mentine zapada ies iar o ora pe terenul de fotbal cu astia mici cu sanii si scutere de zapada.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

michelle munca mea, adica vocatie pt mine. nu cred ca as mai putea face asta in alta tara. plus ca nu as pleca in orice tara, principalul motiv-clima,vremea...desi as pleca,cumva...si mai sunt ai mei. cam asta.cu toate ca si in alt oras,tot departe as fi. dar totusi...

velvet,

munca, eu credeam ca esti profesoara de engleză , ma înșel? Asta e un big + mai ales dacă Reușești sa pleci cu contract

vremea , vrei cald Spania, Grecia la o aruncătură de bat. 

Esti singura la părinți? Din Europa poți sa vii des acasă. 

Nu știu ce virsta ai, dar in general pana la 40 de ani e mai ușor sa începi viața pe un nou drum.

casatorita? 

Da, străinătatea nu e pt toată lumea am întîlnit persoane care plângeau după România, nu s au acomodat niciodată , plângeau după rude , părinți... frați. 

Ca sa Reușești in alta parte trebuie sa îți dorești din toată inima și sa te zbați pt asta..  nu trebuie sa te convinga  cineva sa pleci. 

Perfect nu e nicăieri dar e mare lucru in viața când stai într-un loc in care te simți bine. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur multumesc  [flo2]  odata nu mi-era, acum...nimic nu mai e ca odata in urma a tot ce-am trait...

 

michelle in Spania si mai ales Grecia, nu m-as descurca cu banii de profesor. chirie,etc. as lua putin mai mult ca aici. nu e ok. nu sunt singura la parinti, sora plecata  din tara de vreo 12 ani. casatorita, nici asta nu mai sunt. nu ma mai tine nimic in locul asta. sper ca voi reusi sa plec si sa am noroc sa nimeresc bine. destinul,deh...

 

cred ca merit sa fiu fericita si sa am oameni buni in jur. sper,inca...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michelle, ai scris in timp ce scriam si eu. Am inteles cu mutarea. Da, nu i usor.

 

Velvet, tu ai vrea sa te transferi in alt oras, mai mare probabil unde sunt mai multe posturi?

Cu mai multa incredere in tine, ai putea preda engleza si in alta parte. Clima aici la noi intr adevar e dura, nu e pentru oricine...de aceea exista vacantele in Sud. Pensionarii isi petrec iernile in Florida.. In Vancouver de exemplu clima este mult mai blanda sau in Toronto sunt cateva grade in plus iarna decat aici. Vorbesc de tara mea de adoptie pentru ca e mare penurie de profi, un moment favorabil sa faci meseria asta. In Europa nu stiu care e situatia.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

N a fost pana de curent, ieri a plouat fff mult, azi ninge. Am stat in casa si azi, prefer sa fiu precauta cu masina imprumutata. Masina mea tot in garaj e, au facut estimarea, de acum o repara.

 Michelle, chiar ati decis mutarea la Dallas? Sa fie intr un ceas bun daca e asa. Ati gasit joburi sau intai va mutati si apoi cautati?  .

 

iti plătește asigurarea reparația și închiriatul?

 

Nu am cautat joburi, eu nu voi lucra o perioada dacă pierd jobul de aici. 

Sotul probabil va aplica in Aprilie. 

Din Februarie vrem sa începem sa remodelat parchet și uși. 

 

Dar totuși nu suntem 100% deciși...din multe motive.. mai ales sotul. Il las pe el sa ia decizia finala. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da, Fleur ,oras mai mare sa am cum sa-mi petrec timpul, sa cunosc oameni noi, sa am ce face...posturi nu prea sunt niciunde. mai multe in bucuresti, dar nu m-atrage. chiar sunt debusolata. ca niciodata. canada e prea departe...cand aveam 20 si ceva de ani m-am gandit serios sa plec. am renuntat...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Fleur multumesc [flo2] odata nu mi-era, acum...nimic nu mai e ca odata in urma a tot ce-am trait... michelle in Spania si mai ales Grecia, nu m-as descurca cu banii de profesor. chirie,etc. as lua putin mai mult ca aici. nu e ok. nu sunt singura la parinti, sora plecata din tara de vreo 12 ani. casatorita, nici asta nu mai sunt. nu ma mai tine nimic in locul asta. sper ca voi reusi sa plec si sa am noroc sa nimeresc bine. destinul,deh... cred ca merit sa fiu fericita si sa am oameni buni in jur. sper,inca...

nepoata mea e acum in Spania ( dacă vrei îți spun exact unde)vor sa se mute acolo, au prieteni romani acolo câre se ocupa de imobiliare. Te pot pune in legătura cu ei și poate îți spun, dau detalii. 

Imi spunea ca totul e mai ieftin acolo, și lumea f prietenoasa, liniștita,  străzile f curate, vremea excelenta... zona f pitoreasca aproape de mare ...

de multe ori au vizitat zona asta și de fiecare data le a dat un vibe bun. 

Dacă nu te tine nimic.... esti singura, ce te împiedica sa încerci? Ce ai de pierdut? Serviciul spuneai ca ai probleme... 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...