Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Michelle, am fost in Acapulco, la Pacific. Zona este foarte frumoasa.

 

Din cate spui, mai ales daca sotul tau nu va mai avea jobul actual, va trebui sa va relocati. Si inca repede, daca spui ca pana la vara. Toate optiunile par bune, voi stiti cel mai bine ce e mai important pentru voi. Cand spui ca Houston are doar 2 facultati, e vorba de 2 universitati?

 

Tot ce e mutare, la varste mature e tot mai dificil. Dar uneori inevitabil. O inteleg si pe Velvet. Pe de alta parte Anja a reliefat un aspect important, de care uitasem, desi am profitat si eu de asta. Asa ca il repet:

Velvet, daca esti titulara, ai dreptul sa ti iei concediu fara plata 1 an cu pastrarea postului. Eu asa am facut, la insistentele lui taica miu ( care spera ca in mai putin de 1 an ma voi intoarce...)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 980
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

mi-am inceput saptamana cam naspa.

la 7 dimineata s-a intrerupt curentul, in casa era rece...nici baterie la telefon nu aveam… William am deja isi facuse planul sa stea acasa...dar la 8 a revenit...asa ca fuga la scoala.

de acolo am incercat sa caut veterinar care sa il vada pe pepper (are infectie la urechi...ieri toata ziua a stat lipit de noi…)

abia am gasit un vet...bani caruta pe consulatetie, teste...antibiotic....dar cine se mai uita la bani, barem de i-ar trece.

 

nu stiu daca dupa pepper voi mai lua vreodata vreun ciine, ma seaca la suflet sa il vad bolnav.  in iarna a facut iar criza de epilepsie (a 3-a anul asta).

 

cand am venit acasa, ca sa mai imi ies din ginduri, m-am apucat de facut curat in garaj...1.5 ore mai tirziu eram gata, am mai stat de vb cu vecina care remodeleaza continu de 8 luni si nu mai termina.

 

apoi am intrat in casa, facut paine, ciorba...si ciocolate lava cake (o belea…) uneori imi pare rau cand gatesc bine si imi ies retetele ca la carte, ca e totul prea delicious...si nu pot sa ma bucur.

 

si eu si sotul am slabit sapt trecuta cate 3lb...e mare lucru pt noi...desi nu suntem grasi, dar vrem sa avem o greutate ok si un stil de viata healthy.

 

acum mai fac niste research despre zone....

am mai vb cu un agent din Phoenix Arizona.  si acolo se muta lumea ca in exodul din biblie...taxele mici, multe joburi...dar desert , uscaciune peste tot.

edit. tare prost a mers forumul...scrisesem si nu am putut edita mesajul...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

 

Pe 30 decembrie dimineata a venit dormitorul si l-au si montat, la 10 noaptea caram ditai saltele de la jysk urcate pe acoperisul masinii.

Am ajuns cu ele cu bine, le-am carat sus pe scari. [fri] Le-am luat foarte inalte si acum patul  nostru este foarte inalt.

 

Pe 31 decembrie am facut un garatar mic, am baut putina sampanie in 2 si am petrecut prima noastra noapte in noua casa.

 

In afara de acest nou inceput dragut, din  pct. de vedere sanatate am inceput rau. Am facut puseuri de tensiune. Am fost la cardiolog, am avut un holter, am avut atacuri de panica si insomnii severe de nu am dormit decat 2 ore pe nopte 4 zile la rand, atat de tensionata am fost.

 

Acuma sunt revenita.

 

Stam mai mult la tara. Poimaine vine coltarul pentru sufragerie si canapeaua pt. camera mica.

 

Incet incet lucrurile se aseaza.

Am tras o linie sub cei 2 ani si jumatate de  cand am inceput casa:

- aproape trei sferturi din timp am fost  singura fara ajutor de la domn

- am avut piciorul rupt  si abia dupa 4 luni si recuperare am reusit sa-l pun in pamant.

- am fost supecta de cancer si facut histerectomia. Numai eu stiu cum au trecut saptamanile pana a venit rezultatul biopsiei.

- am avut 2 operatii la ochi in timp ce pe toata strada se sapa pentru conduct mea  de gaze (da, asa a vrut distrigazul sa fiu eu mai cu mot si sa am conducta separata si sa ma injure toti vecinii pentru disconfort)

- plus obligatiile zilnice, familiale

 

Per total mi-as da, totusi, nota 10. Zic io ca am reusit chiar daca pe sfarsit am cacarisist-o psihic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineata

 

anja, Fleur  [flo2]  din ce-am auzit 3 ani pot sa-mi tin postul, dar cu concediu pt studii...nu stiu ce universitate m-ar primi la master, de ex, fara sa ma duc. aaa,ba da, m-as putea interesa sa-mi cumpar si eu o diploma la privat  [alcool]  mda...

 

anja postul nu-mi mai da satisfactie din cauza locului ,dar de anul trecut si din cauza nedreptatii care mi s-a facut. asta m-a scarbit, da...ma gandesc ca daca renunt la post, chiar daca poate as mai gasi posturi prin tara, nu as mai lua-o de la capat cu dat examen national. am invatat destul, mi-a ajuns...si cumva, poate as renunta la predat definitiv, dar nu stiu ce-as putea face. nu ma vad facand altceva. nici nu stiu daca ma pricep la altceva. toata viata m-am vazut si-am fost in mijlocul copiilor. si ne-am simtit/ne simtim bine cu totii impreuna. dar,na, ceva trebuie sa fac. si asta curand.

 

Laura  [pup] 

 

viv  [pup]  da, 10 +.

 

va  pup.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

viviana, ai facut un efort extraordinar si meriti toate laudele si aprecierea! Sanatate multa si ai grija de tine! [pup]

 

velvet, eu zic sa te mai interesezi, nu cred ca nu iti poti lua concediu fara plata pt ca asa vrei tu, ci musai pt studii. E pacat sa ramai blocata intr-o situatie in care esti total nefericita. Macar incearca sa schimbi ceva. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

viviana, sper din suflet sa nu se mai repete atacurile de panica. care e concluzia dupa holter? ma bucur de zilele petrecute in casa deja mobilata.

Concluzia: Tensiunea a  fost in limite normale. Tratamentul este bun.   2 saptammani a  durat pana ce  noile medicamente  au inceput sa lucreze. Data viitoare nu o sa ma citesc valorile din timpul somnului. [fri]

La inima nu am nimic, nici placi pe carotide, edeme nu am avut nicioddata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura da, voi face tot ce tine de mine sa plec. as pleca si 1 an in jurul lumii, doar sa colind...sau macar cateva luni. deh, Vis...se poate sa pot sa-mi iau 1 an fara plata si 3 pt studii.

 

imi doresc sa fiu sanatoasa cat de cat. restul, le voi rezolva/se vor rezolva, asa cum trebuie...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...